Hlavní navigace

Zahnívající jablko by Fed nemělo rozhodit a tak vyšle signál směrem k červnu

27. 4. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Ropu holubičí Fed zdá se napravil, teď je možná na čase, aby se zaměřil na americké technologické giganty v čele s jejich ikonou Applem.

Ropu holubičí Fed zdá se napravil, teď je možná na čase, aby se zaměřil na americké technologické giganty v čele s jejich ikonou Applem. Telefony s jablíčkem už nejdou na dračku, což by nebyla taková katastrofa, kdyby Apple neměl takovou váhu v hlavních amerických akciových indexech. Pokud akcie Applu totiž otevřou tam, kde naznačovaly ceny obchodované po uzavření trhů v USA, resp. zveřejnění mizerných výsledků, tak mohou z trhu vymazat hodnotu rovnající se tržní kapitalizaci Caterpillaru. A nad takovým úbytkem bohatství nemohou centrální banky přece jen tak mávnout rukou. Chtělo by to, aby se dnes Fed zamyslel nad riziky v Číně a trochu oslabením dolaru prodeje drahých iPhonů “přiživil”. A kdyby to náhodou nezabralo, tak by to alespoň chtělo, aby ve čtvrtek Bank of Japan schválila program na masivních nákupů technologických ETF fondů s převáženým podílem akcií Applu, eventuálně Microsfotu či Twitteru.

Nechme však ironii stranou a starosti akcionářům Applu a pojďme se raději věnovat tomu, co si dnes večer asi budeme moci přečíst v komentáři k měnovému rozhodnutí americké centrální banky. Pohled na americká makro data Fed sice nevybízí k tomu, aby udělal v hodnocení situace a výhledu velké změny, avšak zásadní zlepšení zaznamenaly finanční trhy a rovněž se stabilizovala situace na emerging markets. Proto fráze o tom, že “globální ekonomický a finanční vývoj představuje riziko”, může být v komentáři FOMC zmírněna. Do textu se naopak může vrátit věta o tom, že rizika v otázce ekonomického výhledu a trhu práce jsou (nyní více) vybalancovaná. V obou případech by šlo o relativně malé úpravy textu, avšak v součtu by se jednalo o lehce jestřábí signál, který by měl otevřít prostor pro zvýšení úroků Fedu v polovině června.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).