Hlavní navigace

Začíná týden diplomatických rozhovorů o tom, jak dále ulevit předluženému Řecku

20. 8. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropské politické špičky se vracejí ze svých dovolených a hodlají rozjet další kolečko rozhovorů o tom, jak překonat trápení eurozóny.

Listí na stromech začíná žloutnout a přestože je přes den rekordní vedro, ranní teploty již výrazně klesají. Jinak řečeno letní prázdniny se nám přehouply do poslední čtvrtiny. Dalším důkazem toho, že odpočítávání do začátku nového školního roku začalo, je i to, že se evropské politické špičky vracejí ze svých dovolených a hodlají rozjet další kolečko rozhovorů o tom, jak překonat trápení eurozóny.

Právě začínající týden bychom mohli v klidu pojmenovat jako „řecký“. Eurozónu totiž v několika následujících dnech čekají horečná vyjednávání o tom, jak znovu Řecku ulevit (čti odpustit část dluhu). Nejprve se totiž ve středu sejdou ministři financí eurozóny a to přímo v jámě lvové – v Aténách. O den později bude ladit noty duo Merkelová-Hollande, aby vše vyvrcholilo v pátek a v sobotu, kdy řecký premiér Samaras zavítá do Berlína a Paříže.

skoleni9_11

Jak to nakonec pro Řecko, které žádá dvouletý odklad dalších rozpočtových škrtů, což může znamenat, že oficiální věřitelé budou muset upravit řeckému státu splátky tak, aby se našlo dodatečných 20 miliard euro, dopadne, těžko říci. Nicméně zkušenost z posledních let je taková, že vyjednávání předchází velmi jestřábí a neústupné výroky ze strany německých představitelů, kteří ovšem časem “vyměknou”.

Tradiční salvu názorů před vyjednáváními přitom již němečtí politici vyslali, když ministr financí Schaeuble řekl, že existují limity pro rozšiřování pomoci Řecku, zatímco kancléřka Merkelová byla o něco smířlivější. Na konci týdne by tedy trhy měly být v otázce řeckého dluhu moudřejší, byť je také dost dobře možné, že žádné zásadnější rozhodnutí nepadne a klíčoví politici (věřitelé) si budou chtít počkat na report Trojky (ECB, MMF a EK) o stavu řecké ekonomiky. Ten by ale měl být hotov až na počátku září.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).