Hlavní navigace

Začíná dvoudenní zasedání Fedu, trh čeká zvýšení sazeb

15. 12. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Koruna v novém týdnu otevřela na silných úrovních. Dolar naopak proti euru oslabil navzdory blížícímu se zasedání Fedu. První zvýšení sazeb už je v tržních cenách prakticky započteno, pro náladu investorů bude rozhodující další směřování americké měnové politiky.

Zprávy a události

Průmyslová produkce eurozóny v říjnu vzrostla o 0,6 % m/m (trh +0,3 %). Meziročně se výstup odvětví zvýšil o 1,9 % (trh +1,4 % y/y).

Běžný účet české platební bilance uzavřel v říjnu v přebytku 3,1 mld. CZK (trh 5,5 mld. CZK).

Zahraniční obchod v Polsku vykázal v říjnu přebytek 483 mil. EUR (trh –156 mil. EUR). Běžný účet skončil se záporným saldem 113 mil. EUR (trh 595 mil. EUR).

Propad cen ropy sráží kurz dolaru

Dolar včera proti euru oslabil o dvě desetiny procenta, když se hlavní světový měnový pár dostal nad úroveň 1,10 USD/EUR. Stalo se tak navzdory blížícímu se zasedání Fedu, které startuje dnes, a které by podle širokého konsenzu mělo přinést první zvýšení sazeb od krize roku 2007. Zatímco tento krok je v tržních cenách už prakticky započítán, pro náladu investorů bude rozhodující další směřování americké měnové politiky. Ekonomové SG očekávají jen pozvolné utahování měnových podmínek, čemuž nahrává i nedávné rozhodnutí ECB o dalším měnovém stimulu a současný propad cen ropy (s negativním dopadem do světové inflace). Severomořská ropa Brent se včera dostala na novou nejnižší úroveň za posledních sedm let (uzavřela na 37,9 USD/brl). Tento vývoj nasvědčuje tomu, že Fed bude při dalším zvyšování sazeb (v roce 2016 a dále) opatrný, což se odráží ve slabším dolaru.

Přestože se rizika pro budoucí inflační vývoj stupňují, dnešní data by měla být příznivá. Ve Spojených státech bude zveřejněna listopadová inflace, která by především díky efektu nízké srovnávací základny měla dosáhnout 0,5 % y/y. Jádrové ceny dokonce podle odhadu SG vzrostly o 2,0 % y/y, což by mělo přispět k zítřejšímu rozhodnutí Fedu zvýšit sazby. V eurozóně bude hlavním údajem německý prosincový ZEW důvěry finančních trhů v ekonomiku. Jeho složka očekávání by měla poměrně výrazně vzrůst (SG: 17 bodů oproti listopadovým 10,4 bodu) a umazat část propadu z nedávných měsíců.

Vývoj kurzu eura vůči dolaru bude záviset na zveřejněných indikátorech i na dalším vývoji komoditních trhů. SG očekává v závěru roku hodnotu 1,07 USD/EUR.

Dobrý začátek týdne pro regionální měny

Koruna v novém týdnu otevřela opět na silných úrovních. Proti euru se její kurz pohyboval na 27,02 CZK/EUR, tedy těsně nad hodnotou závazku ČNB (a je pravděpodobné, že centrální banka proti dalšímu posilování intervenovala). Díky dobrým fundamentům by měla koruna zůstat silná i v dalším průběhu tohoto týdne, kdy bude zasedat bankovní rada ČNB. Změnu měnové politiky nečekáme. Centrální banka nezveřejní ani novou prognózu. Koruna by mohla mírně oslabit až v samotném závěru měsíce (a zároveň roku), kdy obvykle dochází k uzavírání investorských pozic.

Běžný účet platební bilance vykázal v říjnu příznivý výsledek. Jeho přebytek dosáhl 3,1 mld. CZK, když hlavním tahounem tohoto vývoje byla kladná bilance obchodu se zbožím a službami ve výši 16,2 mld. CZK. Přitom její hodnotu srazilo započítání leasingu letadel Gripen v hodnotě 9,9 mld. CZK. Celkový přebytek běžného účtu byl snížen odtokem dividend ve výši 10,5 mld. CZK v souladu s naším výhledem. Vnější pozice české ekonomiky je tak nadále velmi dobrá.

Forint a zlotý včera kompenzovaly část svých nedávných ztrát. Obě měny v posledních dnech oslabily vůči euru na mnohaměsíční minima. Absence výraznější rizikové averze na světových trzích (a očekávání pomalejšího utahování měnových podmínek ve Spojených státech) však v pondělí umožnila mírné posílení zlotého o dvě desetiny procenta (na 4,36 PLN/EUR) a forintu o čtyři desetiny na 316,5 HUF/EUR.

skoleni_29_6

Dnes bude hlavní regionální událostí zasedání maďarské centrální banky (MNB), která však pravděpodobně nepřijde s žádnou změnou měnových podmínek. Investory však bude zajímat nové prohlášení MNB, která by mohla naznačit možnost dalšího snižování sazeb v příštím roce.

Česká swapová výnosová křivka včera o 2 bb vzrostla.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).