Hlavní navigace

Úrokové sazby úvěrů letí nahoru, půjčky mezi bankami se zastavily

Jiří Tyleček

Od začátku května má mnoho obchodníků opět lehké spaní. Na trhy se vrátila nervozita, padají finanční indexy, padají akcie všech oborů, klesá euro a úroky se zvyšují.

Viditelným příznakem strachu je vysoká volatilita, kdy pohyby finančních instrumentů několikanásobně převyšují své obvyklé průměry. Nejvíce zasažené se zatím jeví akcie, které klesají bez ohledu na sektor. S největšími ztrátami se však mohou chlubit finanční tituly kvůli své expozici v řeckých dluhopisech a těžební společnosti, které by nejvíce utrpěly poklesem ekonomické aktivity. Jednou z nejpostiženějších měn je jednoznačně euro, které kleslo na nejnižší hodnoty od pádu Lehman Brothers v září 2008. V samotném závěru týdne se k americkému dolaru obchodovalo pod 1,24.

Mezi několik málo rostoucích instrumentů patří zlato, které prozatím dostává své pověsti bezpečného přístavu. Obchodníci do něj přesouvají své finance a zajišťují se tak proti pádu ostatních aktiv. Další bezpečné investice, které těží z aktuálního dění na trzích, jsou dluhopisy nepostižených zemí typu Německa či Švédska.

Záchranný balíček se projevil jen na chvíli

Hlavní roli hrála v minulém týdnu krizová schůzka zástupců eurozóny, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu v Bruselu.  Na jejím konci v pondělí časně ráno bylo schválení záchranného plánu ve výši 750 miliard eur, které společně poskytnou všechny tři instituce.  Z těchto finančních prostředků by do dalších let mohly čerpat členské státy eurozóny, které se dostanou do problémů s financováním svých rozpočtů. Evropská centrální banka se navíc rozhodla ulevit dluhopisovému trhu, který byl silně postižen nedůvěrou, a začala intervenovat nákupem dluhopisů postižených zemí. Tím se jí podařilo během jediného dne stlačit úrokovou míru řeckých desetiletých dluhopisů z 13 % až na 6,3 %. Týden však výnos těchto dluhopisů zakončil opět jen těsně pod osmi procenty.

Dobrou náladu se nepodařilo v průběhu týdne vykřesat ani ze zpráv přicházejících ze Španělska a Portugalska. Národní vlády schválily úspory v rozpočtech v řádech jednotek procent do dalších let. Jen letos chce španělská vláda uspořit dodatečně 0,5 procentního bodu na 9,3 HDP. V příštím roce dokonce na 6,3 % HDP. Portugalsko již o víkendu slíbilo snížit letošní deficit navíc o jeden procentní bod na 7,3 procenta z loňských 9,4 procenta HDP. V příštím roce sníží schodkový rozpočet dodatečnými úsporami o 1,5 procentního bodu na 5,1 procenta HDP. Tyto kroky byly přijaty s úlevou, ovšem obecně se má za to, že jsou málo razantní a přišly příliš pozdě. Navíc i výše sníženého dluhu je pořád neúměrně vysoká. Proto pozitivní vliv byl pouze dočasný a po zbytek minulého týdne se trhy musely spokojit s převážně negativním trendem.

Situace byla vážná

Minulý týden se také živě spekulovalo o formě a rychlosti schválení balíčku záchrany a vše nasvědčuje tomu, že situace byla velmi vážná. Napovídá tomu rychlost jinak velmi pomalého rozhodovacího procesu v EU a také skok vzhůru v úrokových sazbách, za které si banky navzájem půjčují. Ty vzrostly na nejvyšší hodnoty od srpna minulého roku a hrozilo, že nekontrolovatelně vystřelí vzhůru. Sazby se používají jako indikátor důvěry mezi bankami. Není moc uklidňující, že ke snížení ceny mezibankovních úvěrů schválení záchranného balíčku příliš nepomohlo a navzdory snahám rostly po celý zbytek minulého týdne. Vysoké sazby byly příznakem krize v minulém roce a téměř zastavily veškeré půjčky mezi bankami.

dan_nemovitost

Vývoj mezibankovních úrokových sazeb v posledních dvou letech. Zdroj: Bloomberg

Hon na čarodějnice pokračuje

V minulých dnech se také ukázalo, že aféra kolem Goldman Sachs a jeho obvinění z podvodu při prodeji hypotečních derivátů, může být špičkou ledovce. Americká komise pro cenné papíry přišla s obviněním nejvlivnější investiční banky na světě v polovině dubna a nikdo neočekával, že na lavici obžalovaných usednou také další bankovní domy. Mezi nově obviněné patří také dokonce ratingové agentury Fitch, Moody’s a S&P, které podezřelé produkty investičních bank ohodnocovaly. Zatím se těžce odhaduje, jak celý proces dopadne. Přestože existuje velká pravděpodobnost, že banky a agentury své jednání nakonec obhájí, samotný proces a zveřejnění nepříjemných faktů by komisi mohlo stačit. Americká administrativa hledá viníky úvěrové krize a výsledky vyšetřování by ji mohly pomoci k prosazení důležité regulace finančního systému.
Tento týden nabídne několik velmi zajímavých ekonomických dat. Spojené státy zveřejní výsledky z trhu s bydlením. V centru dění však bude opět situace v Evropě. I nadále bude zneklidňovat obchodníky do té doby, dokud eurozóna nepřijde se skutečně věrohodným plánem řešení současné dluhové krize.

Našli jste v článku chybu?