Hlavní navigace

Úrokové sazby úvěrů letí nahoru, půjčky mezi bankami se zastavily

17. 5. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Od začátku května má mnoho obchodníků opět lehké spaní. Na trhy se vrátila nervozita, padají finanční indexy, padají akcie všech oborů, klesá euro a úroky se zvyšují.

Viditelným příznakem strachu je vysoká volatilita, kdy pohyby finančních instrumentů několikanásobně převyšují své obvyklé průměry. Nejvíce zasažené se zatím jeví akcie, které klesají bez ohledu na sektor. S největšími ztrátami se však mohou chlubit finanční tituly kvůli své expozici v řeckých dluhopisech a těžební společnosti, které by nejvíce utrpěly poklesem ekonomické aktivity. Jednou z nejpostiženějších měn je jednoznačně euro, které kleslo na nejnižší hodnoty od pádu Lehman Brothers v září 2008. V samotném závěru týdne se k americkému dolaru obchodovalo pod 1,24.

Mezi několik málo rostoucích instrumentů patří zlato, které prozatím dostává své pověsti bezpečného přístavu. Obchodníci do něj přesouvají své finance a zajišťují se tak proti pádu ostatních aktiv. Další bezpečné investice, které těží z aktuálního dění na trzích, jsou dluhopisy nepostižených zemí typu Německa či Švédska.

Záchranný balíček se projevil jen na chvíli

Hlavní roli hrála v minulém týdnu krizová schůzka zástupců eurozóny, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu v Bruselu.  Na jejím konci v pondělí časně ráno bylo schválení záchranného plánu ve výši 750 miliard eur, které společně poskytnou všechny tři instituce.  Z těchto finančních prostředků by do dalších let mohly čerpat členské státy eurozóny, které se dostanou do problémů s financováním svých rozpočtů. Evropská centrální banka se navíc rozhodla ulevit dluhopisovému trhu, který byl silně postižen nedůvěrou, a začala intervenovat nákupem dluhopisů postižených zemí. Tím se jí podařilo během jediného dne stlačit úrokovou míru řeckých desetiletých dluhopisů z 13 % až na 6,3 %. Týden však výnos těchto dluhopisů zakončil opět jen těsně pod osmi procenty.

Dobrou náladu se nepodařilo v průběhu týdne vykřesat ani ze zpráv přicházejících ze Španělska a Portugalska. Národní vlády schválily úspory v rozpočtech v řádech jednotek procent do dalších let. Jen letos chce španělská vláda uspořit dodatečně 0,5 procentního bodu na 9,3 HDP. V příštím roce dokonce na 6,3 % HDP. Portugalsko již o víkendu slíbilo snížit letošní deficit navíc o jeden procentní bod na 7,3 procenta z loňských 9,4 procenta HDP. V příštím roce sníží schodkový rozpočet dodatečnými úsporami o 1,5 procentního bodu na 5,1 procenta HDP. Tyto kroky byly přijaty s úlevou, ovšem obecně se má za to, že jsou málo razantní a přišly příliš pozdě. Navíc i výše sníženého dluhu je pořád neúměrně vysoká. Proto pozitivní vliv byl pouze dočasný a po zbytek minulého týdne se trhy musely spokojit s převážně negativním trendem.

Situace byla vážná

Minulý týden se také živě spekulovalo o formě a rychlosti schválení balíčku záchrany a vše nasvědčuje tomu, že situace byla velmi vážná. Napovídá tomu rychlost jinak velmi pomalého rozhodovacího procesu v EU a také skok vzhůru v úrokových sazbách, za které si banky navzájem půjčují. Ty vzrostly na nejvyšší hodnoty od srpna minulého roku a hrozilo, že nekontrolovatelně vystřelí vzhůru. Sazby se používají jako indikátor důvěry mezi bankami. Není moc uklidňující, že ke snížení ceny mezibankovních úvěrů schválení záchranného balíčku příliš nepomohlo a navzdory snahám rostly po celý zbytek minulého týdne. Vysoké sazby byly příznakem krize v minulém roce a téměř zastavily veškeré půjčky mezi bankami.

skoleni_29_6

Vývoj mezibankovních úrokových sazeb v posledních dvou letech. Zdroj: Bloomberg

Hon na čarodějnice pokračuje

V minulých dnech se také ukázalo, že aféra kolem Goldman Sachs a jeho obvinění z podvodu při prodeji hypotečních derivátů, může být špičkou ledovce. Americká komise pro cenné papíry přišla s obviněním nejvlivnější investiční banky na světě v polovině dubna a nikdo neočekával, že na lavici obžalovaných usednou také další bankovní domy. Mezi nově obviněné patří také dokonce ratingové agentury Fitch, Moody’s a S&P, které podezřelé produkty investičních bank ohodnocovaly. Zatím se těžce odhaduje, jak celý proces dopadne. Přestože existuje velká pravděpodobnost, že banky a agentury své jednání nakonec obhájí, samotný proces a zveřejnění nepříjemných faktů by komisi mohlo stačit. Americká administrativa hledá viníky úvěrové krize a výsledky vyšetřování by ji mohly pomoci k prosazení důležité regulace finančního systému.
Tento týden nabídne několik velmi zajímavých ekonomických dat. Spojené státy zveřejní výsledky z trhu s bydlením. V centru dění však bude opět situace v Evropě. I nadále bude zneklidňovat obchodníky do té doby, dokud eurozóna nepřijde se skutečně věrohodným plánem řešení současné dluhové krize.

Autor článku

Autor je analytikem společnosti X-Trade Brokers Česká republika
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).