Hlavní navigace

Zabrání novela byznysu s doplatkem na bydlení?

3. 9. 2014
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Doplatek na bydlení se stal pro některé majitele nemovitostí výnosným byznysem. Má novela šanci tomu zabránit? Podle jejích kritiků je to jen další bezzubé řešení.

O tom, jak se v dnešní době zneužívá Doplatek na bydlení, už se toho napsalo mnoho. Prvním krokem, jak tomu zabránit, je vládou schválená novela zákona o pomoci v hmotné nouzi z pera ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové. Bude zákon dost efektivní na to, aby byznysu s touto dávkou zabránil?

Kde našli majitelé ubytoven zlatý důl?

Co vlastně umožnilo majitelům ubytoven, aby si z této dávky pomoci v hmotné nouzi udělali zlatý důl? Pravidla pro vyplácení doplatku na bydlení v kombinaci s klasickou českou vynalézavostí.

Je to prosté. Účelem doplatku je, aby rodině či osobě po zaplacení odůvodněných nákladů na bydlení (patří sem nájem, služby spojené s bydlením, platby za energie) zbyla dostatečná částka na živobytí. Výši přiznaného doplatku pak závisí na posouzení konkrétního pracovníka úřadu práce.

Stačí najít vhodného nájemníka

Pak už jen stačí najít jen vhodného nájemníka, který proti vysokému nájmu nebojuje (protože ho za něj doplácí stát) a spokojí se i s nízkým standardem bydlení, protože je rád, že vůbec bydlí. 

Majitelé domů tak mohou vyšponovat nájmy na úroveň, která zdaleka převyšuje kvalitu bydlení, a naplnit byty nájemníky, kteří mohou nárokovat dávky v hmotné nouzi. Nájem za pokoj, ve kterém bez koupelny bydlí třeba celá rodina, se v těchto lokalitách může dostat i na částky kolem deseti až patnácti tisíc. 

Vše do sebe zapadne a z místa s takovou ubytovnou se stane nežádaná lokalita s problémy, které se řešily například v souvislosti se Šluknovskem.

Nárok na doplatek na bydlení má vlastník či nájemce bytu, který užívá byt a jehož příjem (či příjem společně posuzovaných osob) je po úhradě odůvodněných nákladů na bydlení nižší než částka jeho živobytí. 

Výši doplatku získáme tak, že od částky odůvodněných nákladů na bydlení připadajících na aktuální kalendářní měsíc (po odečtení příspěvku na bydlení náležícího za předchozí kalendářní měsíc) odečteme částku, o kterou příjem osoby či společně posuzovaných osob (včetně příspěvku na živobytí) převyšuje částku živobytí.

Výplata doplatku je omezena na 84 měsíců za posledních 10 let. To neplatí pro domácnosti, kde žijí pouze osoby starší 70 let a osoby se zdravotním postižením, které bydlí v pro ně postavených nebo upravených bytech.

Zdroj: Integrovaný portál MPSV

Černá díra rozpočtu

Objem peněz vyplacených na této dávce se přitom rok od roku zvyšuje. Zatímco v roce 2011 to bylo 850 milionů Kč, minulý rok už 2,8 miliardy Kč s tím, že stát vyplatil 65 100 dávek o průměrné výši 3608 Kč.

Náklady na Doplatek na bydlení
Rok 2011 2012 2013
Náklady  na doplatek  850 mil. Kč 1 670 mil. Kč 2 810 mil. Kč

Změní to schválená novela?

Vláda nyní schválila novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi, kterou připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Ta změní pravidla pro vyplácení Doplatku na bydlení tak, aby byl poskytován na obytný prostor (tedy na místnost či byt) a ne na počet osob zde žijících. 

Zároveň se stanoví maximální výše nájemného obvyklá pro danou lokalitu. Ministryně práce a sociálních věcí také plánuje více kontrolovat posuzování nároku žadatele o dávky v hmotné nouzi a za tímto účelem personálně posílit úřady práce.

Novela kromě toho také zpřísní požadavky na ubytovny, kam se doplatky vyplácejí. Na zdejší úroveň podmínek důstojných pro bydlení by tak nově měli dohlížet zástupci stavebních úřadů, úřadů práce a hygienici. Pokud by byty nesplnily stanovené požadavky, nebude možné na ně doplatek čerpat.

I sama ministryně ale v rozhovoru pro ČT24 přiznala, že je to pouze mezikrok mezi současným stavem a tím, než začne platit zákon o sociálním bydlení. Ten by měl být hotový teprve za dva roky. Podle Marksové je novela kompromisem. Pokud by se majitelům ubytoven nemělo ubytování sociálně slabých vyplatit vůbec, je pravděpodobné, že by snadno skončili na ulici.

Jaké je vaše životní minimumvznikne vám nárok na příspěvek na živobytí? Odpoví vám naše kalkulačky. Máte jiný dotaz k sociálním dávkám? Vložte ho bezplatně do naší Poradny o sociálních dávkách.

Záplata, ne komplexní pohled?

Přinejlepším tedy můžeme doufat, že novela pomůže zneužívání Doplatku na bydlení zabránit alespoň částečně. Dá se totiž očekávat, že mnoho majitelů těchto objektů jednoduše přijde na to, jak obejít i nový zákon a situaci se přizpůsobí například zmenšením obytné plochy přepažením příčkou tak, aby si rodiny musely pronajmout více jednotek. Podstatu příčiny, tedy problémy se sociálním bydlením a situaci lidí, kteří na ubytovnách žijí, ale tento zákon komplexně nevyřeší. 

Bylo by dobré, aby za provoz takových ubytoven převzaly odpovědnost samosprávy, které by v nich stanovily jasná nájemní pravidla, tak aby za jednu místnost zaplatila rodina dva, tři tisíce a ne dvanáct, patnáct, tak jak je tomu teď, uvedl pro server Měšec.cz Martin Kovalčík, mediální koordinátor Programů sociální integrace organizace Člověk v tísni, podle kterého je zároveň potřeba, aby samosprávy nastavily bytovou politiku tak, aby se ubytovny staly pouze přechodnou záležitostí a ne dlouhodobým řešením: Ubytovny mají zachytávat lidi v krizi, ne sloužit jako trvalé bydlení. Je potřeba zprůchodnit trh s bydlením. Proč musí bydlet mnoho rodin po ubytovnách, když je v ČR zhruba 400 tisíc volných bytů?

I proto se Kovalčík obává, že novela nic převratného nepřinese. Jejím velkým problémem je to, že váže výplatu dávek na vykonání určitého množství hodin v rámci dobrovolnictví či veřejné služby. Samo o sobě je to výborný nápad až na to, že praxe je taková, že na mnoha místech nic z toho dostupné není, zdůrazňuje.  Dalším problémem je podle něj také to, že novela sice vyžaduje po příjemcích vyvíjet jakousi aktivitu, ale už neříká, jak se bude tato aktivita posuzovat. Bude to na rozhodnutí jednotlivých úředníků? Je to nekonkrétní, nesystémové. A v neposlední řadě je novela, která má být motivují postavena absolutně demotivačně. Najdeme v ní především sankce, kritizuje návrh Kovalčík.

dan_z_prijmu

Na novele naopak oceňuje, že na scénu vrací veřejnou službu, kterou je potřeba zpřístupnit všem, což se v minulosti nepodařilo. Samosprávy měly pouze možnost, nikoliv povinnost tuto službu zavést. Navíc zůstaly bez jakékoliv metodické a další podpory, takže pro ně mnohdy bylo objektivně složité tento institut provozovat, vysvětlil Kovalčík s tím, že za pozitivní považuje dále možnost počítat 20 hodin týdně veřejné služby do odpracovaných let na důchod nebo možnost získat až 300 Kč za aktivní hledání práce například na zaplacení nákladů za telefon či cestovné. 

Je jasné, že bez komplexního řešení sociálního bydlení se problémů s ubytovnami, kde se koncentruje chudoba, nezbavíme. Zda se ministerstvo práce a sociálních věcí chystá podporovat sociální bydlení a motivovat k tomu i obce, jsme se nedozvěděli. Zatím je znám pouze záměr do dvou let přijít se zákonem o sociálním bydlení. Do termínu uzávěrky tohoto článku jsme od MPSV neobdrželi odpovědi na naše dotazy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).