Hlavní navigace

Za růstem evropské ekonomiky v závěru roku stála spotřeba

7. 3. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Dnešní evropská data poukáží na solidní dynamiku evropské ekonomiky na přelomu roku taženou domácí poptávkou.

Struktura růstu ekonomiky eurozóny za Q4 16 ukáže, že hlavním tahounem byla domácí poptávka, a to primárně díky spotřebě domácností. Německé tovární objednávky v lednu zřejmě klesly, nicméně tříměsíční klouzavý průměr by měl poukázat na robustnost dosavadního trendu. Deficit amerického zahraničního obchodu se v lednu zřejmě dále prohloubil. Příspěvek čistého exportu k růstu ekonomiky USA bude i v Q1 17 negativní.

Za růstem evropské ekonomiky v závěru roku stála spotřeba

Dnešní evropská data poukáží na solidní dynamiku evropské ekonomiky na přelomu roku taženou domácí poptávkou. Tovární objednávky v Německu v lednu sice poklesly, ale tříměsíční průměr ukazuje stále na velmi solidní výsledek, který byl dosažen naposledy v roce 2010. Zpracovatelský průmysl tedy šlape velmi dobře. Dosud zveřejněné indikátory naznačují růst německého HDP v Q1 17 na úrovni 0,5 % q/q.

Jako celek rostla eurozóna v Q4 16 tempem 0,4 % q/q, což znamenalo meziroční dynamiku ve výši 1,7 % y/y. Dnes publikovaná struktura by měla odhalit, že klíčovým faktorem růstu byla především z titulu soukromé spotřeby domácí poptávka. Ta těží ze snižujících se nákladů na obsluhu dluhu, daňových úlev a nižší míry úspor. Investice by na rozdíl od Q3 měly přispět marginálně pozitivně. Čistý vývoz by pak měl zaznamenat mírný negativní příspěvek.

Silná spotřebitelská poptávka v USA se projevuje ve vyšších dovozech spotřebních statků. Rostou ale i dovozy automobilů a kapitálových statků. Naopak americké vývozy zřejmě v lednu mírně klesly. Ve výsledku se tak dá očekávat celkem výrazné prohloubení schodku amerického zahraničního obchodu. Negativní příspěvek čistého exportu k hospodářskému růstu USA se tak zřejmě dále posílí.

Solidní americká data dolaru opět pomohla

Včerejší kurzový vývoj na měnovém páru USD/EUR byla jako na houpačce. Po dopoledním vystřelení eura k 1,064 USD/EUR se kurz ještě během dopoledne vrátil k ranním otevíracím 1,06 USD/EUR, aby se v průběhu americké seance dostal až na 1,058 USD/EUR. Zatímco společnou evropskou měnu podpořil nečekaně vysoký Sentix index očekávání investorů v eurozóně, když se za únor vyšplhal na nejvyšší hodnotu od roku 2007, dolaru pomohly odpolední finální statistiky objednávek zboží dlouhodobé spotřeby za leden. Oproti předchozímu odhadu byly revidovány výše.

Lednové objemy intervencí byly rekordní

Klíčovým tuzemským číslem dnes bude lednová statistika devizových obchodů ČNB. S novým rokem výrazně zesílil příliv spekulativního kapitálu. Očekávání ukončení režimu kurzového závazku podpořil především inflační vývoj, kdy meziroční dynamika spotřebitelských cen na přelomu roku přesáhla dvouprocentní inflační cíl. A naše inflační prognóza ukazuje, že nad cílem se inflace bude držet celý letošní i příští rok. Odhadujeme, že centrální banka nakoupila v průběhu ledna společnou evropskou měnu v objemu cca 15,5 mld. EUR. Jednalo se tak o největší měsíční nákupy deviz v historii. Zároveň bude publikována statistika objemu únorových devizových rezerv. Ty by měly podle našich předpokladů zaznamenat vzestup z lednových 55 % HDP na námi odhadovaných cca 59 % HDP.

skoleni_29_6

Dnešek bude zároveň ve znamení publikace struktury HDP v Maďarsku a na Slovensku. Obě ekonomiky by měly potvrdit zrychlení růstu v závěru roku. Předpokládáme, že tahounem těchto ekonomik byla v závěru loňského roku spotřeba domácností. U investic ještě dozníval efekt vysoké statistické základny z konce roku 2015, kdy vrcholil příliv evropských peněz z minulého programového období.

Regionální měny pod mírným prodejním tlakem

Úvod pracovního týdne byl na regionálních devizových trzích ve znamení mírných výprodejních tlaků. Maďarský forint včera oslabil o zhruba čtvrt procenta, polský zlotý dokonce o třetinu procenta. Na české měně nic takového patrné nebylo. Její kurz se i včera držel v samotné blízkosti úrovně kurzového závazku.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).