Hlavní navigace

Za největší hrozbu jednoznačně považuje OECD vývoj v EMU

23. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přečtete si Ranní restart od Petra Bittnera z České spořitelny

OECD vydala včera svou pravidelnou pololetní zprávu k výhledu ekonomiky. Podle očekávání snížila výhled růstu Eurozóny pro letošní rok na –0,1%. Příští rok by pak měla přidat 0,9%. Pokud jde o celosvětovou ekonomiku, ta by měla růst o 3,4% (stejný růst se objevil i v poslední zprávě). Za největší hrozbu jednoznačně považuje vývoj v EMU. V této souvislosti vyzvala její představitele, aby zvážili možnost zavedení eurobondu a také k dalšímu uvolnění měnové politiky ECB. ECB by v případě potřeby podle OECD také měla pokračovat v odkupu dluhopisů ohrožených zemí.

Možnost vydání eurobondu bude také jedním z hlavních bodů dnešního summitu EU. Proti se stále staví hlavně Němci, oporu ale našli i u Holanďanů, Finů a Rakušanů. Dále se bude jednat o případných úlevách z rozpočtových cílů Řecka, Španělska a dalších, nebo o přidání prorůstových opatření do fiskálního kompaktu. Německá kancléřka Merkelová nicméně dopředu zchladila případná přehnaní očekávání – včera prohlásila, růst a konsolidace rozpočtů nejdou proti sobě. Pokud se leadrům EU podaří zformulovat přijatelně znějící prohlášení, mohlo by to na nějakou dobu trochu zklidnit situaci. Špatné by bylo, kdyby na povrch zřetelně vypluly vážné spory mezi Merkelovou a Hollandem.

OECD také vyzvala centrální banky, aby drželi své měnové politiky uvolněné. ECB by pak měla být připravena přijmout výraznější roli v řešení krize – zdá se že tlak na ECB se stupňuje ze všech stran, ještě že má Němce.

Aby těch výzev nebylo málo, tak si jednu přidal i MMF. Ten vyzval Británii aby se snažila více v podpoře růstu a BoE aby dále rozšířila svůj program nákupu aktiv, případně aby dále snížila úrokové sazby. Britové se na přelomu roku dostali zpátky do recese. BoE by přeci jenom mohla mít trochu volnější ruku, včera zveřejněná inflace za duben totiž ukázala větší než očekávaný propad na 3,0% z 3,5% v březnu, nejníže za poslední dva roky. V inflaci je navíc vidět dopad slabé poptávky.

Dočasná úleva pro řecké banky je na dohled. V pátek by 4 největší z nich měly být rekapitalizovány z prostředků EFSF (celkem 18 mld. eur). Jedná se o součást březnového záchranného balíčku. Tím by se těmto bankám mělo opět zpřístupnit financování od ECB. To výrazně sníží bezprostřední riziko kolapsu a vystoupení Řecka z eurozóny. Největší hrozbu pro stabilitu nadále představuje odliv prostředků z jihu na sever EMU.

skoleni_27_5

Agentura Fitch včera snížila rating Japonsku na A+ (pátý nejvyšší). Navíc nevyloučila, že další snížení mohou přijít, pokud vláda nezačne aktivněji řešit deficitní rozpočty. Trh přešel snížení ratingu bez výraznější reakce. Dnes zveřejněná data navíc ukázala podstatně slabší než očekávaný růst exportu.

Investoři summitu EU nedávají velkou důvěru: euro oslabilo k 1,265 a s ním se svezly i regionální měny (koruna 25,37, zlotý 4,366, forint 300,9). Dokud budou trvat bezprostřední obavy z odchodu Řecka z eurozóny a z následného dominového efektu bude euro i region pod tlakem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).