Hlavní navigace

Z regionálních měn si dnes polepšil pouze forint

Autor: Shutterstock
Na středoevropských devizových trzích dnes panoval klid. Jedinou měnou, která si dnes polepšila, byl maďarský forint.
Jan Vejmělek
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Na středoevropských devizových trzích dnes panoval klid. Samozřejmě to platilo pro českou korunu, jejíž kurz se stále drží stabilní v samotné blízkosti kurzového závazku, tak i pro polský zlotý. Jedinou měnou, která si dnes polepšila, byl maďarský forint se ziskem zhruba 0,4 %. Tomu mohlo pomoci i další snížení míry nezaměstnanosti v Maďarsku na historicky nejnižších 4,3 %.

Tipli

Meziroční pokles tuzemských průmyslových cen je u konce
Z domova se zítra dočkáme statistiky cenového vývoje v primárních okruzích za leden a vývoj peněžní zásoby za stejný měsíc. Cenové statistiky z průmyslu ukáží, že v ekonomice se vytvářejí nákladové tlaky. Meziměsíčně ceny v průmyslu podle našeho odhadu vzrostly o 0,7 % m/m. V meziročním vyjádření by se inflace průmyslových cen měla přehoupnout do kladných čísel, když by měla dosáhnout 1,9 %. Velkou roli hraje zejména růst cen komodit na světových trzích. Meziroční pokles cen tak po dlouhých třech letech skončil.
Struktura polského HDP by měla potvrdit, že velmi dobrý ekonomický růst v posledním čtvrtletí loňského roku byl tažen zejména domácí spotřebou. Mírný příspěvek zřejmě přinesl i zahraniční obchod a investiční aktivita.

Maďarská centrální banka by zítra v souladu s průměrným tržním očekáváním měla ponechat svou klíčovou úrokovou sazbu nezměněnou. Nastavení měnové politiky v Maďarsku by se podle nás nemělo měnit po celý letošní rok.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).