Hlavní navigace

Z regionálních měn posiloval pouze polský zlotý. O kolik?

Jiří Škop

Česká koruna ve čtvrtek zaznamenala marginální ztráty, když oslabila z ranních úrovní okolo 27,34 CZK/EUR na 27,36.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zprávy a události

Peněžní zásoba v EMU se v říjnu meziročně zvýšila pouze o 1,4 % (trh 1,7 %), když v září byla vyšší o 2,0 %. Ekonomická důvěra se v listopadu zlepšila z 97,7 bodu na 98,5 bodu (trh 98,0 bodu). Zlepšení zaznamenala důvěra v průmyslu a ve službách, u spotřebitelů se nezměnila.

Německá míra nezaměstnanosti v listopadu v souladu s očekáváním stagnovala na úrovni 6,9 %. Dle předběžného odhadu inflace v listopadu mírně stoupla z 1,2 % y/y na 1,3 % (trh očekával stagnaci).

Evropská měna si ve čtvrtek připsala mírné zisky

Den díkůvzdání stál za menší likviditou. Nicméně ani dnes to nebude na trzích o moc lepší, jelikož v pátek si většina Američanů bere dovolenou, začínají totiž ve velkém vánoční nákupy. Z USA se tak žádných zajímavých dat opět nedočkáme. Z eurozóny stojí za zmínku určitě vývoj říjnové peněžní zásoby, když její růst dále zpomalil na 1,4 % meziročně (cíl ECB je +4,5 %). Vývoj úvěrů dále potvrzuje roztříštěnost EMU, která je velmi patrná u úvěrů nefinančním korporacím (pokles dokonce o 3,7 % meziročně). Například v Itálii se tyto úvěry propadly o 5,7 % y/y, v Portugalsku o 6,6 % a ve Španělsku dokonce o 19,3 % y/y! Bez růstu úvěrů je oživení v EMU velmi křehké. Riziko deflační pasti, které je v EMU daleko větší než v ČR, patrně přinutí ECB dodat výraznější měnový stimul do ekonomiky (další snížení sazeb, dodání likvidity atd.).

Kromě údajů o peněžní zásobě byla v EMU zveřejněna i ekonomická důvěra za listopad, která svým zlepšením podpořila společnou evropskou měnu. Euro si včera vůči dolaru přispalo mírné zisky, když kurz USD/EUR se posunul z ranních úrovní okolo 1,3580 USD/EUR nad 1,3600.

Dnes se z EMU dočkáme říjnové míry nezaměstnanosti, která by měla stagnovat na úrovni 12,0 % a inflačních čísel za listopad, které budou trhy pozorně sledovat. Očekává se mírná akcelerace z 0,7 % na 0,8 % y/y (podobně i česká meziroční inflace v listopadu poroste). Ve Francii budou ještě zveřejněny spotřebitelské výdaje za říjen.

Z regionálních měn posiloval pouze polský zlotý

Česká koruna ve čtvrtek zaznamenala marginální ztráty, když oslabila z ranních úrovní okolo 27,34 CZK/EUR na 27,36. Z okolních regionálních měn se dařilo pouze polskému zlotému, který posílil o 0,2 %. Žádná zajímavá data v regionu zveřejněna nebyla. Podle maďarského guvernéra existuje další prostor pro snižování sazeb. Polský guvernér pak optimisticky poznamenal, že v poslední době zveřejněná data jsou dobrá a ekonomika se opět vrací na cestu oživení.

Dnes bude zveřejněna česká peněžní zásoba za říjen, když v září vzrostla o 5,1 % meziročně (dopad na trhy je minimální). Z Polska se pak dočkáme zpřesnění údajů o HDP za třetí čtvrtletí a inflačních očekávání za listopad. Polská ekonomika letos postupně zvyšuje tempo mezikvartálního růstu, když v prvním čtvrtletí se přidaná hodnota zvýšila o 0,3 %, ve druhém 0,5 % a ve třetím dle předběžného odhadu již 0,6 %. Na trzích i dnes bude panovat nižší likvidita, když v USA si lidé berou po čtvrtečním svátku ve většině případů dovolenou.

Česká swapová výnosová křivka ve čtvrtek poklesla na dlouhém konci o 4 bb, krátký konec se de facto nezměnil. Za pohybem na málo likvidním trhu stály klientské obchody.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).