Hlavní navigace

Z řeckých a francouzských voleb nemají investoři pražádnou radost

7. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Řecké parlamentní volby a druhé kolo francouzských prezidentských voleb proběhly včera a investoři z výsledků žádnou radost nemají.

Dnešní obchodní den bude významně ovlivněn výsledkem „volebního“ víkendu v Evropě. Řecké parlamentní volby a druhé kolo francouzských prezidentských voleb proběhly včera a investoři z výsledků žádnou radost nemají. V Řecku se za favorizovanou Novou demokracií umístila na druhém místě krajně levicová koalice stran Syriza, jejíž hlavní představitel již stačil pronést velmi ostrá slova vůči Angele Merkelové a záchrannému plánu pro Řecko, resp. jeho reformním prvkům. Ačkoliv se Syrize nedávají velké šance na vstup do vlády, především kvůli roztříštěnosti řecké levice, povolební situace v Řecku bude, zdá se, velmi komplikovaná. Dvě strany, které stály u zrodu záchranného balíku v Řecku, Nová Demokracie a Pakok, totiž podle předběžných výsledků oproti předvolebním průzkumům nedosáhly na nadpoloviční většinu hlasů a vyjednávání o nové (akceschopné) vl ádě budou zřejmě velmi komplikovaná.

Francouzské prezidentské volby dopadly tak, jak se zřejmě dalo po prvním kole očekávat: zvítězil Francois Hollande, který se ve Francii stane prvním socialistickým prezidentem od éry Francoise Mitteranda. Ačkoliv trhy by již měly být po výsledcích prvního kola na zvolení Hollanda francouzskou hlavou státu připraveny, přece jen tento výsledek spolu s tím, jak dopadly řecké volby, nesporně přidá na nejistotě a nervozitě finančních trhů v Evropě. Hollande se netají tím, že má velký problém s fiskálním paktem a neochotou ECB více podporovat evropskou ekonomiku – tedy tématy, která mohou velmi komplikovat budoucí jednání s klíčovým partnerem Francie v eurozóně, Německem. Finanční trhy budou chtít co nejdříve vědět, jaký bude skutečný politický postoj nového francouzského prezidenta, což bude ovšem komplikovat fakt, že již za 5 týdnů se ve Francii konají volby do dolní komory parlamentu a volební kampaň (včetně všech populistických prohlášení) tak nekončí.

dan_z_prijmu

Prvotní reakce finančních trhů na víkendové volby ve Francii a Řecku jsou negativní. Německý index DAX otevírá o více než 2% níže, naopak německé státní dluhopisy dosahují nových maxim resp. výnosy minim (např. výnos 10y německého státního bondu dnes klesl na historické minimum 1,56%).

Dnes očekáváme

Dnes nás z makroekonomických dat čekají pouze průmyslové objednávky v Německu za březen (12:00). Žádné významné firmy dnes nereportují své hospodářské výsledky, vzhledem k zítřejšímu svátku upozorníme pouze na zítřejší výsledky Deutsche Post a Munich Re.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).