Hlavní navigace

Z dobrých zpráv mohou těžit akcie Komerční banky a NWR

6. 12. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Agentura Moody´s potvrdila rating Komerční banky a výhled zlepšila na „stabilní“. Na akcie NWR může mít pozitivní vliv snaha o snižování nákladů ve firmě.

Hlavní události

Nadace Erste Stiftung dále redukuje svůj podíl ve skupině Erste.

Moody’s potvrdila rating Komerční banky a zlepšila výhled na stabilní.

NWR sníží od 1. ledna 2014 počet členů představenstva.

Evropské akcie by dnes měly otevřít spíše smíšeně.

Hlavní pozornost trhů se bude soustředit na listopadové údaje z amerického trhu práce. Kromě toho se dočkáme i spotřebitelské důvěry michiganské univerzity. Na pravém břehu Atlantiku budou zveřejněny německé tovární objednávky.

Obchodování na zámořských trzích

Akciovým burzám se během včerejška příliš nedařilo a odepisovaly další ztráty. Důvodem bylo mimo jiné i nepříliš pozitivní hodnocení evropské ekonomiky Mariem Draghim po zasedání ECB, která ponechala sazby beze změny. Dle jejího šéfa dražší ceny komodit, slabší domácí poptávka a minimální růst exportu představují rizika pro horší hospodářský vývoj eurozóny. Nicméně globální trhy se především připravují na dnešní údaje z amerického trhu práce, což je hlavním důvodem současné nelibosti investorů zaujímat dlouhé pozice v akciích. To je patrné i na trzích ve Spojených státech. Makroekonomická data opět pozitivně překvapila, když počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti překvapivě spadl pod hranici 300 tis. O ještě větší překvapení se však postarala revize HDP, která ukázala na růst ekonomiky ve třetím kvartále o 3,6 % (původní odhad 2,8 %, mezičtvrtletní anualizovaný růst). Lepší údaje by tak nasvědčovaly zájmu o rizikovější aktiva, nicméně rostoucí spekulace na dřívější ukončení kvantitativního uvolňování zisky omezují. Dnešní čísla ze Spojených států tak dají akciovým burzám nový impuls.

Japonským titulům se ale během dnešního obchodování dařilo, když index Nikkei 225 přidal 0,8 %. Akciovému trhu pomohl slábnoucí jen a rovněž trhy podpořila zpráva, že japonský penzijní fond chce nyní zredukovat podíl držby státních dluhopisů za účelem hledání lepšího zhodnocení.

Erste Bank

Dlouhodobý akcionář skupiny Erste nadace Erste Stiftung oznámila další prodej 8,5 mil. akcií skrz privátní úpis do rukou institucionálních investorů. Nadace tak pokračuje v pozvolném snižování podílu (nyní 21,7 %) a získané prostředky využívá na splácení svých závazků. Akcie rakouské banky včera nakonec uzavřely s 1% propadem. Dnes by již akcie na zprávu reagovat neměly.   

Účto_tip_změny21

Komerční banka

Agentura Moody’s potvrdila rating dlouhodobých závazků na A2 s tím, že zlepšila výhled z negativní na stabilní. Ve zprávě se uvádí, že toto hodnocení je opřeno především o ziskovost banky a kvalitu aktiv při současných nepříznivých podmínkách v české ekonomice.  

NWR

Jan Fabián odstoupí k 31. prosinci z představenstva NWR i z funkce generálního ředitele OKD v souvislosti se štíhlením organizační struktury. Jana Fabiána ve funkci nikdo nový nenahradí. Odchod člena představenstva souvisí především se snižováním nákladů ve firmě. Krátkodobě tak může mít zpráva pozitivní dopad na ceny akcií společnosti.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).