Hlavní navigace

Bez řečí: Z cizího krev neteče. Vyznejte se v politickém slovníku

18. 10. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Politici na nás nepřestávají chrlit svoje povrchní myšlenky a s přibližujícími se volbami je to stále horší a horší. Máme pro vás jednoduchý a srozumitelný překlad politických slibů do češtiny.

Politici a výdaje státu

Politici jsou placeni z peněz daňových poplatníků mimo jiné za to, že rozhodují o distribuci cizích peněz tam, kde je to zapotřebí. A protože bohužel u nás stále přetrvávají hesla jako „z cizího krev neteče“, anebo „kdo neokrádá stát, okrádá rodinu“, není neobvyklé, ba dokonce je typické, že se politici k těmto cizím zdrojům chovají jinak, než kdyby rozhodovali o svých vlastních finančních prostředcích. Výsledkem je vítr ve státním rozpočtu, prázdná státní kasa, zvyšující se daně a přitom nekonečný deficit veřejných rozpočtů. Tam, kde se naopak lze dopředu na výdaje připravit a strategicky je naplánovat, politici hrubě selhávají.

Politici na nás nepřestávají chrlit svoje povrchní myšlenky a s přibližujícími se volbami je to stále horší a horší. Proto jsme natočili druhý díl překladu přitroublých politických frází a otřepaných a nic neříkajících klišé. Tyto věty slyšíme z médií dnes a denně a teď je budeme i vídat na billboardech a dalších reklamních nosičích. Není třeba se rozčilovat, takoví už naši politici zkrátka jsou. Prostě si pojďme přeložit jejich ptydepe do normálního lidského jazyka a opětovně vás vyzýváme, abyste nám poslali svoje tipy, které zařadíme do dalších dílů Politického slovníku. Volební kampaň byla, je a bude plná povrchních floskulí a trapných prohlášení.

Politický slovník

V další části politického slovníku jsem musel reagovat na nesmysly a bezobsažné žvanění našich politiků. Bohužel mám silný pocit, že čím delší je doba od revoluce, tím se toto prostředí (politika) paradoxně vydává zcela opačným směrem, tedy méně profesionality, entuziasmu, kultivovanosti, vzdělanosti, méně vizí a myšlenek, zato více prázdných slov, agrese a byznysu. Politický slovník má upozornit jen na ty nejfrekventovanější fráze, nemá ambici přeložit veškerou mluvu našich politiků, jakkoliv by to bylo zapotřebí.

Volby 2013: Voličova vendeta

Výsledek vražedné vychytralosti vykuků ve vládě, ve vedení vlasti?

legislativni_zmeny_21

Vzdor všem: vichr ve veřejných výdajích, vlastní vysoké výnosy, vyzývavé výhody, vždy ve vleku, vynalézavé vychytávky, váhavý vývoj, věčný vodopád výmluv, velkolepé vily. Výsledek? Vysmátí vyvolení vytunelovali vše! Vývojová vada, viróza vůdců – vidina vlastní výlučnosti. Vědomě vylili vaničku, vyhlásili vodu, vypili víno, „vopilci“.

Vážení voliči, vědomě volte, vyhecujte vlažné. Využijte velký výběr:

  • vyškrtněte vykuky
  • vynechte vykopávky
  • vypoklonkujte voly
  • vykroužkujte vhodné

Autor článku

Autor je provozovatelem serveru Bankovní poplatky.com, organizátorem petice proti poplatkové politice bank a ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).