Hlavní navigace

Z čeho pramení silný pesimismus na trzích?

Jiří Šimara

Americké burzy jsou v zajetí medvědů. Ukazatele potvrzují silnou úroveň pesimismu mezi investory. Proč tomu tak je?

Doba čtení: 2 minuty

Americké burzy jsou stále v zajetí medvědů. Jen za tento týden vzrostl podíl individuálních investorů očekávajících pokles trhu o 8,9 pb na 48,8 %, což je nejvyšší podíl za posledních 14 měsíců. Naproti tomu býků ubylo o 9,7 pb na 28,8 %. Pesimismus na trhu je tak již obdobně silný jako v květnu, kdy S&P 500 odepsal takřka 7 % své hodnoty. Podle ukazatele RSI se trhy v současnosti nachází na obdobné úrovni přeprodanosti jako právě v květnu, což potvrzuje silnou úroveň pesimismu mezi investory. Technická analýza vyhodnocuje negativní náladu a přeprodanost jako nákupní signál.

Z čeho pramení tak silný pesimismus na trhu? Odpověď je vcelku jasná, USA čeká období tvrdého vyjednávání mezi republikány a demokraty ohledně daňové politiky a rozpočtových škrtů.  Existuje riziko, že se znesvářené strany nedohodnou, což by vedlo k pádu z již notoricky známého Fiskálního útesu. Tedy automatickým škrtům, a to by mělo za následek pád ekonomiky do silné recese. Právě dnes odpoledne začne první kolo vyjednávání zprostředkované Obamou. Nedá se sice čekat, že by se republikáni s demokraty dohodly hned na první schůzce, ale následné proslovy jejich představitelů mohou přinést vodítko ohledně toho, jak vážné jsou jejich rozepře či jestli jsou ochotni k přijetí kompromisu v zájmu ekonomiky USA.

Asijské indexy předvedly smíšený vývoj. Čínský Shanghai Composite i korejský Kospi poklesl o 0,77 %, resp. o 0,53 %. Silný nárůst však zaznamenal japonský Nikkei 225 díky spekulacím, že po blížících se volbách (pravděpodobným vítězem současná opozice) dojde k vyššímu tlaku na centrální banku a ta znovu přikročí k monetárním stimulům.

Situace v eurozóně se stále nijak výrazně nelepší. V současnosti jsou trhy zaměřeny hlavně na dění v Řecku a blížící se schůzku ministrů financí EZ. Ti by na svém jednání k 20.11. měli rozhodovat o tom, jak zacelit díru v řeckém rozpočtu vzniklou  oddálením rozpočtových cílů o 2 roky. Současným cílem tak je snížit řecké zadlužení na 120 % HDP do roku 2022.

dan_z_prijmu

Dnes očekáváme:

Kromě jednání ohledně řešení fiskálních problémů USA bude mít dnes na trhy významnější vliv jen jedno makrodatum, a tím je vývoj průmyslové produkce v USA za říjen. Zvýšenou volatilitu také přinese expirace opčních akciových kontraktů a následné prodeje či nákupy jak těchto derivátů, tak samotných akcií s cílem znovu dobudovat svá portfolia.

Našli jste v článku chybu?