Hlavní navigace

Yen trpí dalším plánovaným uvolňováním měnové politiky

23. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Z nedostatku čerstvých zpráv z Evropy a Spojených států se pozornost investorů přehoupla do Japonska. Yen propadl na několikaměsíční minima.

Zprávy a události

Nový 3letý spořící dluhopis s prémií bude úročen každý rok stejně, na konci třetího roku pak držitel dostane prémii za držbu do splatnosti. Maximální objem nabídky všech dluhopisů bude činit 20 mld. CZK, upisovat se bude moci od 5. listopadu do 30. listopadu.

Polská jádrová inflace v září zpomalila na 1,9 % y/y ze srpnových 2,1 %. Trh předpovídal stagnaci na 2,1 %.

Slovenská míra nezaměstnanosti v září podle očekávání vzrostla na 13,4 % ze srpnových 13,2 %.

Yen trpí dalším chystaným uvolňováním měnové politiky

Z pohledu makroekonomických indikátorů vyšel včerejšek naprázdno. Trhy vstřebávaly výsledky regionálních voleb ve Španělsku. To, že si dosavadní premiér Mariano Rajoy upevnil pozici ve svém domovském regionu Galicii, přijaly trhy pozitivně ve vidině blížící se žádosti o finanční pomoc. Euro tak včera proti dolaru nepatrně zpevnilo a dostalo se k hranici 1,305 USD/EUR.

Za nedostatku čerstvých zpráv z Evropy a Spojených států se pozornost investorů přehoupla do Japonska. Yen spadl na 3měsíční minimum vůči dolaru a 5měsíční vůči euru s tím, jak rostou očekávání, že japonská centrální banka dále uvolní měnové podmínky, aby podpořila skomírající ekonomiku. Bankovní rada bude zasedat 30. října a měla by zároveň prezentovat novou makroekonomickou prognózu. V té bude zřejmě revidován dolů výhled na HDP a zároveň odsunut horizont, v jakém by měla inflace dosáhnout inflačního cíle 1 %. To by mělo přimět centrální banku přijmout další opatření mimo očekávané rozšíření programu na odkup aktiv o 10 bil. JPY (stávající kapacita 80 bil. JPY).

Dnes budou zveřejněny především předstihové indikátory (podnikatelská důvěra ve Francii, spotřebitelská důvěra v eurozóně, index výrobní aktivity v americkém Richmondu). V případě evropských dat by k žádným výraznějším změnám oproti předchozímu měsíci dojít nemělo. U čísla z druhého břehu Atlantiku bychom měli zaznamenat zlepšení.   

Velmi klidný rozjezd finančních trhů do nového týdne

Pondělní obchodování s regionálními měnami probíhalo vcelku poklidně. Česká koruna i polský zlotý prakticky stagnovaly. Domácí měna v dopoledních hodinách nepatrně ztrácela, odpoledne však ztráty vymazala a v závěru dne se pohybovala pod hranicí 24,90 CZK/EUR.

Maďarský forint včera ztratil půl procenta. Investoři jsou stále nervózní ohledně mezinárodní finanční pomoci. Vláda oznámila možné zvyšování daní a otázkou je, zda vůbec Budapešť chce o finanční injekci hovořit. Navíc není zdaleka jisté, zda zvýšení daní namísto snižování výdajů bude pro Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond akceptovatelné. Panující nejistota tak přiměla investory k výprodeji maďarského forintu. V Maďarsku jsou trhy na začátku týdne (pondělí, úterý) zavřené kvůli svátku. Po návratu obchodníků ke svým stolům by se ztráty forintu mohly dále prohloubit.

skoleni_13_10

České ministerstvo financí včera představilo svůj plán na emisi spořících dluhopisů. Kromě čtyř stávajících typů dluhopisů (krátkodobý diskontovaný, pětiletý kuponový, pětiletý reinvestiční a sedmiletý protiinflační) nabídne nový tříletý dluhopis se stejnou výší úročení v každém roce a úrokovou prémii za držbu do splatnosti vyplacenou na konci třetího roku. Zájemci budou moci upisovat dluhopisy v období od 5. listopadu do 30. listopadu do celkové výše 20 mld. CZK. K připsání dluhopisů na majetkový účet dojde 12. prosince.

I na českém dluhopisovém i swapovém trhu vládnul klid. Křivky se prakticky nepohnuly.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).