Hlavní navigace

Vývoj německého průmyslu pro nás nevěstí nic dobrého

5. 4. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Jak se daří trhům, dolaru i koruně? Přečtěte si ranní zprávy pohledem analytika Komerční banky Jiřího Škopa.

Zprávy a události

Americký ADP report za březen ukázal na 209 tis. nových pracovních míst v soukromém sektoru (trh očekával 206 tis.). ISM ze sektoru služeb se v březnu snížil z 57,3 bodu na 56,0 bodu (trh 56,8 bodu).

Britský PMI ze služeb se v březnu zvýšil z 53,8 bodu na 55,3 bodu (trh 53,4 bodu).

Německé tovární objednávky v únoru vzrostly o 0,3 % m/m (trh +1,5 %), meziročně byly nižší o 6,1 %. • Březnový PMI ze sektoru služeb za eurozónu byl revidován nahoru ze 48,7 bodu na 49,2 bodu. Maloobchodní tržby za únor poklesly o 0,1 % m/m (trh –0,2 %). Meziročně byly nižší o 2,1 %. ECB ponechala dle očekávání svoji klíčovou sazbu beze změny na úrovni 1,00 %. • Italský deficit veřejného sektoru vloni dosáhl 3,8 % (v roce 2010 4,5 %).

České maloobchodní tržby v únoru vzrostly o 1,6 % y/y (trh 1,0 %), předchozí měsíc byl revidován nahoru o 0,5 pb na 1,8 %. • Polská centrální banka dle očekávání ponechala svoji klíčovou sazbu beze změny na úrovni 4,50 %.

Dolar ve středu zvýšil svoje zisky

Americký dolar navázal ve středu na úspěšný předchozí den a dále vůči euru posílil. Nicméně zisky již nebyly nijak výrazné, když kurz USD/EUR se posunul z ranních 1,3200 na 1,3150. Euru nepomohla špatná španělská aukce státních dluhopisů (10Y výnos je již 5,7 %, což je nejvyšší hodnota od ledna). Nakonec euru nepomohla ani horší data z německého průmyslu, když německé objednávky v únoru vzrostly pouze o 0,3 % m/m. Od července minulého roku jsou však kumulativně nižší o 9 %, což je špatná zpráva i pro český průmysl. Naopak americký ADP report dopadl velmi slušně, když ukázal na více než 200 tis. nových pracovních míst v soukromém sektoru. V pátek bude zveřejněn klíčový report z amerického trhu práce. Zde se prozatím očekává, že by mohla americká ekonomika v březnu vytvořit také okolo 200 tis. nových míst. Nakonec ISM index ze služeb mírně zklamal, když v březnu poklesl na 56,0 bodu, nicméně oproti eurozóně se drží na mnohem vyšších úrovních (PMI v EMU byl v březnu 49,2 bodu, což je v pásmu kontrakce v daném sektoru).

Včera také zasedala ECB, která ponechala svoji sazbu dle očekávání beze změny na úrovni 1,00 %. Celkové hodnocení na následné tiskové konferenci se nezměnilo a guvernér M. Draghi signalizoval, že ze strany ECB je nyní pro nyní práce hotova. Pozornosti neunikla věta, že náznaky průsaku vyšších cen energií do mezd, zisků a obecného nastavení cen budou pozorně sledovány (nicméně ECB nehodlala komentovat otázku ohledně německého mzdového vyjednávání). Pokud jde o vládní politiky, ECB zopakovala, že je na vládách, aby implementovaly silné strukturální reformy a zdravou fiskální pozici. Heterogenita v měnové unii může dočasně nastat, ale pokud je strukturálního charakteru, je na vládách, aby to vyřešily.

Dnes se dočkáme v USA dalších dat z trhu práce (pravidelné týdenní nové žádosti v nezaměstnanosti). V Evropě pak stojí za zmínku britský a německý průmysl. Uvidíme, zda německá výroba zklame podobně jako včera zveřejněné průmyslové objednávky, očekává se pokles o 0,5 %. Nicméně v posledních měsících byl vývoj v objednávkách a ve výrobě spíše nekorelován.

Koruna ve středu výrazných změn nedoznala

Středeční obchodování bylo pro riziková aktiva nepříznivé. Například evropské akcie okolo 16. hodiny ztrácely 1,6 %. Oslabovaly i regionální měny, jediná koruna se víceméně nezměnila, když se stále obchoduje okolo 24,60 CZK/EUR. Neshody ve vládní koalici tak na obchodování žádný vliv neměly. Včera premiér Nečas oznámil, že dohoda uvnitř koalice se musí uzavřít do 10. dubna – součástí této dohody musí být i návrhy na konsolidaci veřejných rozpočtů pro roky 2013 a 2014. V případě, že dohoda uzavřena nebude, ODS navrhne a podpoří předčasné volby v druhé polovině června.

skoleni_8_6

V Polsku zasedala centrální banka, která dle očekávání ponechala sazby beze změny na úrovni 4,50 %. Centrální banka však bude uvažovat utáhnutí měnové politiky v nejbližším období, pokud HDP či inflace výrazně nezpomalí. V Česku pak byly zveřejněny maloobchodní tržby za únor, které svým růstem o 1,6 % y/y překonaly tržní očekávání. Pokud však tyto tržby očistíme o počet pracovních i kalendářních dní, tak maloobchodníkům v únoru tržby klesly o 1,6 % y/y. V meziměsíčním srovnání jsme pak rovněž zaznamenali pokles, a to o 0,2 % (očištěno o sezónní i kalendářní vlivy).

Česká swapová výnosová křivka se ve středu posunula paralelně nahoru přibližně o 2 bb. Včera jsme se také dočkali aukce státního dluhopisu se splatností v roce 2012 a kuponem 3,85 %. Celkově lze hodnotit aukci neutrálně. V konkurenční fázi bylo poptáváno 8,1 mld. CZK, ministerstvo financí prodalo 5,2 mld. (původně nabízené množství bylo v pásmu 5 8 mld.). Průměrný výnos dosáhl 3,45 %, což bylo o 20 bb více, než v aukci z konce února.


Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).