Hlavní navigace

Vystoupení Janet Yellen nakonec překvapení nepřineslo

25. 2. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Na trhu se společnou evropskou měnou byla včera patrná nervozita spojená s vystoupením guvernérky Fedu Yellen před senátní komisí kongresu.

Zprávy a události

·         Ve Spojených státech prosincový index cen nemovitostí ve dvaceti největších metropolích vzrostl o 0,87 % m/m (trh 0,6 % m/m). Kompozitní PMI index si v únoru polepšil o 2,4 bodu na 56,8 bodu. PMI index v oblasti služeb vzrostl o 2,8 bodu na 57 bodu. Index spotřebitelské důvěry v únoru poklesl na 96,4 bodu (konsenzus 99,5 bodu). Index mapující aktivitu ve zpracovatelském průmyslu v okolí Richmondu v únoru poklesl na 0 bodů z lednových 6 bodů (konsenzus 6 bodů).

·         Lednová inflace za celou eurozónu byla potvrzena na úrovni –1,6 % m/m a –0,6 % y/y. Důvěra ve francouzskou ekonomiku v únoru zaostala o jeden bod za tržními očekáváními, když stagnovala na lednových 94 bodech. 

·         Lednová míra nezaměstnanosti v Polsku dosáhla v souladu s tržními očekáváními 12,0 %.● Maďarská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny na 2,1 %.

Vystoupení Janet Yellen nakonec překvapení nepřineslo

Na trhu se společnou evropskou měnou byla včera patrná nervozita spojená s vystoupením guvernérky Fedu Yellen před senátní komisí kongresu. Ta však pouze zopakovala, že Fed bude, pokud jde o začátek zvyšování úrokových sazeb „trpělivý“, neboť mnoho Američanů stále zůstává nezaměstnaných, růst mezd je pomalý, zatímco inflace zůstává pod cílem centrální banky. Slovo „trpělivý“ podle šéfky Fedu znamená, že Fed nebude zvyšovat úrokové sazby minimálně během dvou nadcházejících zasedání. Navíc, i pokud by z rétoriky bylo toto slovo odstraněno, nemusí se to nutně promítnout do okamžité změny nastavení měnové politiky. Spíše to bude znamenat, že Fed bude zvažovat zvyšování úrokových sazeb od zasedání k zasedání. Společná evropská měna si nakonec během včerejšího obchodování vůči dolaru připsala 0,1 % na úroveň 1,1344 USD/EUR.

Situace spojená s děním kolem Řecka se postupně zklidňuje. Řecko splnilo stanovenou lhůtu a do pondělní půlnoci odevzdalo Evropské komisi seznam požadovaných reforem, který byl podmínkou pro prodloužení záchranného programu o další čtyři měsíce. Poté, co Evropská komise řecké reformy posoudila, poslala dopis euroskupině, kde návrh Řeků podpořila. Další podrobnosti týkající se reforem by měly být dojednány do konce dubna. Nyní by měli program schválit hlavní věřitelé Řecka, tedy EU, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond. Prodloužení programu bude také muset v některých členských zemích projít národními parlamenty. I tak se zdá, že nejobtížnější části dohody již bylo dosaženo, takže by se situace minimálně pro příští čtyři měsíce měla zklidnit.

Ve Spojených státech bude dnes zveřejněna statistika prodeje nových domů, která by si ve srovnání s prosincovými údaji měla mírně polepšit. Z centrálních bankéřů dnes opět vystoupí šéfka Fedu Janet Yellen.

V Evropě dnes budou zveřejněna pouze data druhořadého významu – francouzská únorová důvěra spotřebitelů v tamní ekonomiku a lednové ceny průmyslových výrobců ve Španělsku. Pozornost trhů tak bude směřovat především na vystoupení prezidenta Evropské centrální banky Maria Drghiho před výborem Evropského parlamentu pro ekonomické a měnově politické záležitosti, které se koná čtyřikrát do roka. Ve svém projevu by se měl zaměřit na otázky spojené s posledním zasedáním ECB. Pozornost tedy bude pravděpodobně směřovat na program kvantitativního uvolňování, na problém dostatku či nedostatku vhodných aktiv k nákupu, na podmínky pro ukončení programu, na potřebu reforem trhu práce a reforem fiskálních.

Koruna koriguje své zisky

Regionální měny si dnes vylepšily své pozice. Nejlépe se dařilo polskému zlotému, který si na své konto vůči euru připsal 0,4 % na úroveň 4,16 PLN/EUR. Maďarský forint měl v průběhu dne také tendenci posilovat, nakonec však v celodenním hodnocení skončil prakticky beze změny na hladině 305,48 HUF/EUR. Jediný, kdo z regionu ztrácel, byla česká koruna. V důsledku klientských objednávek kurz koruny vůči euru zamířil k hladině 27,45 CZK/EUR a ve srovnání s pondělním obchodováním ztratil 0,1 %.

V souladu s tržními očekáváními ponechala maďarská centrální banka úrokové sazby beze změny na úrovni 2,1 %. Přestože se podle posledních vyjádření maďarských centrálních bankéřů rizika vychýlila směrem k možnosti uvolněnější měnové politiky, toto rozhodnutí by mělo padnout nejdříve 24. března, kdy bude projednávána nová inflační prognóza. Inflace se v lednu dále odchýlila od cíle centrální banky, když deflace dosáhla již     –1,4 % y/y, zatímco trh počítal pouze s –1,1 %  y/y. Polská míra nezaměstnanosti bez sezónního očištění dosáhla v lednu 12 %, tak jak trh očekával. Podle očekávání ekonomů SG by měla nezaměstnanost v průběhu letošního roku klesat. Na sezónně neočištěné bázi by měla poklesnout až na 10,0 – 10,3 % na konci roku 2015.

Kalendář ekonomických událostí je dnes v celém regionu prázdný. V České republice bude pozornost směřovat na aukci desetiletého vládního dluhopisu a dluhopisu s pohyblivým výnosem CZGB VAR/2020. Cena 10-letého benchmarku v posledním období poklesla, takže by mohl být pro investory atraktivní. Naopak ze stejného důvodu nelze vyloučit, že Ministerstvo financí se bude s nabízeným objemem držet spíše poblíž dolní hranice indikovaného intervalu (4–7 mld. CZK). 

Česká swapová výnosová křivka včera mírně snížila svůj sklon, když na krátkém konci ztratila 0,5 bb, zatímco dlouhý si odepsal 2 bb.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).