Hlavní navigace

Vyšší zdanění hazardu může v budoucnu negativně ovlivnit akcie Fortuny

2. 3. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Sněmovna začala ve druhém čtení probírat zákon o zdanění hazardu. Návrh ministra financí by zvýšil zdanění sázkové kanceláře. Rozpočtový výbor navrhuje sazbu nižší.

Hlavní události

Poslanecká sněmovna ve druhém čtení probírala zákon o zdanění hazardu.

Západoevropské akciové indexy by měly otevřít silným růstem.

Americká centrální banka dnes zveřejní svoji Béžovou knihu, kromě toho se dočkáme předskokana pátečních údajů z trhu práce, ADP reportu. V eurozóně to budou dnes jen ceny průmyslových výrobců.

Výsledková sezóna pokračuje zejména v Evropě, kde své hospodářské výsledky zveřejní několik menších firem. Výsledky již zveřejnilo 80 % firem v rámci indexu Stoxx 600, na americkém kontinentě to je již 98 % (S&P 500).

Société Générale snížila doporučení na držet pro amerického producenta ropy a zemního plynu California Resources.

Obchodování na zámořských trzích

Americké burzy si připsaly během včerejší seance vysoké zisky, když index S&P 500 vzrostl o 2,4 %. Nasdaq dokonce přidal 2,9 %. Index 500 amerických společností se tak dostal na své 7týdenní maximum, když nejvíce rostoucím sektorem byly finanční tituly a informační technologie. Růstu akcií pomohly i vyšší ceny ropy a lépe vyzněly i údaje o aktivitě ve výrobním sektoru.

Pozitivní nálada se přelila i na asijské trhy. Přes čtyři procenta si připsaly burzy v Japonsku nebo Číně, nicméně okolo dvou procent se zisky pohybovaly u všech indexů. Investoři začali opětovně spekulovat nad dalšími opatřeními čínských představitelů na podporu ekonomiky.

skoleni_13_10

Fortuna

Poslanecká sněmovna začala ve druhém čtení probírat zákon o zdanění hazardu. Od začátku letošního roku sázkové kanceláře a loterie platí 23 % z hrubých výher, provozovatelé hracích automatů 28 %. Ve hře je několik návrhů na změnu sazeb. Ministr financí Andrej Babiš prosazuje tři sazby podle škodlivosti hazardu, a to 25 %, 30 % a 35 %. Fortuny by se týkala ta nejnižší. Nicméně rozpočtový výbor sněmovny doporučil schválit sazbu pro sázkové kanceláře na úrovni 23 %.

Zprávu prozatím vnímáme neutrálně, nicméně situaci kolem zdanění budeme nadále pečlivě sledovat. V našem modelu prozatím počítáme v následujících letech se sazbou 23 %. Její potenciální zvýšení by se negativně promítlo na našich budoucích odhadech ziskovosti a cílové ceně.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).