Hlavní navigace

Vyšší inflace k posílení koruny nakonec nevedla

9. 2. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dnešní den byl na ekonomické události bohatý, navíc s potenciálem posunout korunu ke slabším úrovním v případě nečekaně vysokého propadu cen.

To se však nestalo, když statistický úřad zveřejnil lednovou inflaci ve výši 0,1 % meziměsíčně i meziročně, navíc další výrazný posun směrem dolů zaznamenala míra nezaměstnanosti (na sezónně očistěné bázi). Vše tak nahrává do karet centrální bance, která není nijak tlačena k posunutí cílovaného minimálního kurzu CZK/EUR ze současných 27,0 ke slabším korunovým úrovním. Po zveřejnění vyššího růstu spotřebitelských cen koruna mírně posílila z 27,70 CZK/EUR na 27,62, ještě dopoledne však své zisky vymazala a nyní se obchoduje okolo 27,73 CZK/EUR.

Oproti české koruně se okolním měnám v regionu příliš nedařilo, když polský zlotý vůči euru ztrácel na začátku týdne 0,8 % a maďarský forint 0,7 %. Ztrácela i další riziková aktiva, například evropské akcie propadaly o 1,8 % kvůli nervozitě z dalšího vývoje v Řecku po nedělním projevu nového premiéra Tsiprase, který snížil naděje na dohodu s evropskými partnery. Zítra se žádných ekonomických údajů nedočkáme, obchodování na koruně tak bude patrně i nadále relativně poklidné. Spekulace ohledně změny nastavení intervenčního režimu zatím nejsou na místě, což by mělo vést k relativně nízké volatilitě v nejbližších týdnech.

Meziroční spotřebitelská inflace se nakonec v lednu udržela v kladných číslech (+0,1 %), v únoru se však již posune do záporného teritoria (nová prognóza centrální banky počítala s lednovou inflací ve výši 0,1 %). Tento vývoj nahrává centrální bance, která není tlačena měnit svůj kurzový závazek, aby dodala ekonomice další měnový stimul. Ačkoliv se v dalších měsících deflace dočkáme, nebude nijak výrazná a bude výsledkem pozitivního nákladového šoku, na který ČNB reagovat dalším uvolněním měnové politiky nemusí. Stále tak očekáváme, že ČNB bude držet svůj intervenční režim minimálně do poloviny roku 2016, což je i současný pohled bankovní rady ČNB. V deflaci nebo okolo nuly by se měla dynamika spotřebitelských cen nacházet až do konce třetího čtvrtletí letošního roku, poté očekáváme postupný návrat k inflačnímu cíli. Příští rok by pak spotřebitelské ceny měly vzrůst o 2,0 %.

FIN21

Lednové statistiky z trhu práce příjemně překvapily, když podíl nezaměstnaných osob vzrostl pouze na 7,7 % (ve srovnání s 8,6 % v lednu roku 2014). Za lednovým zvýšením míry nezaměstnanosti z prosincových 7,5 % navíc stálo výlučně negativní působení sezónních faktorů. Ke konci předchozího roku jsou tradičně ukončovány pracovní kontrakty na dobu určitou, přičemž svoji roli sehrává i nedostatek sezónních prací v tomto ročním období. Po očištění o sezónnost se míra nezaměstnanosti v lednu snížila o 0,27 % na 7,00 %.

Česká swapová výnosová křivka se v pondělí mírně posunula nahoru na svém krátkém konci, zatímco delší konec zůstal beze změny. 

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).