Hlavní navigace

Vysoké číslo nově vytvořených pracovních míst v USA přiblíží růst sazeb

Autor: Freepik.com, podle licence: Rights Managed
David Kocourek

Americký dolar od středy posiluje a dosahuje měsíčního maxima. Pokračování tohoto trendu prodlouží dobrá čísla ohledně nově vytvořených míst v USA, která se čekají. Dobrý výsledek by totiž mohl potvrdit zvýšení úrokových sazeb a tedy v důsledku podpořit kurz dolaru.

Událostí dne bude počet nově vytvořených míst v USA

Dnešní ekonomický kalendář obsahuje průmyslová data z Francie. Srpnové údaje by měly kompenzovat červencové propady jak celého průmyslu, tak jeho zpracovatelské částí. Dnešní ranní údaje z Německa ukázaly, že tam k tomuto obratu došlo. Německý průmysl vzrostl meziměsíčně o 2,5 % a meziročně o 1,9 %. Spolu s očekávaným obratem by to tedy mělo podpořit i celkový výkon průmyslu v eurozóně, který bude publikován ve středu příští týden.

Hlavní událostí, ke které bude směřovat pozornost trhů, bude oznámení počtu nově vytvořených míst v americké ekonomice. Ekonomové SG očekávají 200 tisíc, což je o něco více než konsenzus trhu. Každopádně oboje vidí silnější září než srpen, který byl poznamenán efekty počasí (povodně v jižní části USA a požáry na západě). Září už se tyto jevy netýkaly, takže firmy mohly najímat lidi bez omezení. To se tedy odrazí nejen v počtu nových pracovních míst, ale také v délce pracovního týdne či zrychlení dynamiky mezd.

ECB nenaznačila nic ohledně budoucí měnové politiky

Pravidelné týdenní údaje z amerického trhu práce o počtu nezaměstnaných vyslaly pozitivní signál před dnešní statistikou nově vytvořených míst v USA. Nově registrovaných nezaměstnaných totiž ubylo jak ve srovnání s minulým týdnem, tak i očekáváním trhu; stejně jako v případě stávajícího počtu nezaměstnaných.

Zveřejnění zápisu z měnového jednání ECB 7. – 8. září nepřineslo nic nového ohledně omezování programů kvantitativního uvolňování. ECB pouze potvrdila stávající nastavení programu na 80 mld. EUR měsíčně a potvrdila, že bude fungovat minimálně do března 2017.

Všechny tyto včerejší informace podpořily dolar, který proti euru posílil o 0,5 %.

Průmyslová aktivita se odrazí od červencového dna

Dnes ČSÚ zveřejní další údaje o stavu reálné ekonomiky. Průmyslová aktivita by měla kompenzovat červencový propad. Pravděpodobně ovšem ne tolik jako včerejší maloobchod, když ještě i v srpnu některé provozy čerpaly celozávodní dovolenou. Zahraniční obchod by měl po schodku v červenci opět vykázat mírný přebytek. Stavebnictví ovšem i v průběhu své nejvyšší sezóny vykáže dvouciferné meziroční tempo propadu.

dan_nemovitost

Maloobchodní tržby vykompenzovaly srpnový propad

Maloobchodní tržby v srpnu vykompenzovaly propad v červenci. Částečně k tomu přispěly i o dva pracovní dny více ve srovnání s minulým rokem. Ovšem i po jejich očištění zůstane růst o 5,6 % y/y. Struktura ukázala, že české domácností se nebojí utrácet za zbytné zboží (růst o 12,4 % y/y). Dvojciferný růst vykázaly také tržby za pohonné hmoty. To je důsledek stále nízkých cen a také většího počtu Čechů trávící dovolenou v tuzemsku.

Měny v regionu, stejně jako koruna, včera vykazovaly nízkou volatilitu. Forint stagnoval na 305 HUF/EUR a polský zlotý přidal pouze 0,2 %. Z míry ho nevyvedlo ani zveřejnění informace, že dolní komora polského parlamentu začne 19. října projednávat návrh polského prezidenta na zmírnění dopadů FX hypoték.

Našli jste v článku chybu?