Hlavní navigace

Výsledky PMČR za rok 2013 lepší než očekávání a vyšší dividenda

25. 3. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Philip Morris ČR dnes zveřejnil výsledky za rok 2013, které byly na čistém zisku lepší než očekávání díky lepší kontrole nákladů. Nekonsolidované tržby dosáhly 12,1 mld. Kč vs. oček. 12,3 mld. Kč.

Důvodem slabších než očekávaných tržeb je slabší výsledek na Slovensku s 1,6 mld. Kč vs. oček. 1,8 mld. Kč. ČR (-100 mil. Kč vs. oček.) a ostatní exporty (+100 mil. vs. oček.) se navzájem vyrušily.

Pozitivním překvapením pro naši projekci jsou jednoznačně náklady, kde především spotřeba materiálu a energie výrazně překonala naší projekci s 6,39 mld. Kč vs. oček. 6,75 mld. Kč. Jedním z důvodů jsou projekty na úsporu energie, které by měly v letech 2010–2015 snížit spotřebu energie až o 20 %. Výsledkem je provozní zisk EBITDA na úrovni 3,2 mld. Kč vs. oček. 3,0 mld. Kč. s marží 26,5 % oproti očekávání 24,2 %.

Lepší provozní výsledek znamená následně i lepší než očekáváný čistý zisk 2,25 mld. Kč (819 Kč/akcii) oproti naší projekci 2,06 mld. Kč (749 Kč/akcii).

Dividenda a rezervní fond

Management společnosti navrhuje vyplatit hrubou dividendu ve výši 820 Kč/akcii, což je výše než námi očekávaných 749 Kč/akcii. Daná dividenda představuje 7,4% hrubý dividendový výnos.

Management dále navrhuje rozdělit mezi akcionáře 60 Kč/akcii z navrženého zrušení rezervního fondu, který již není zakotven dle PMČR v nové právní úpravě. S přihlédnutím k navrženému rozdělení zisku by celkové výplata finančních prostředků akcionářům v letošním roce představovala 880 Kč/akcii. Daná distribuce by znamenala 7,9% hrubý dividendový výnos.

FIN21

Jen připomínáme, že PMČR má v rezervním fondu 549 mil. Kč (200 Kč/akcii), a tudíž by mu i po navržené výplatě akcionářům stále zůstávalo z tohoto titulu 140 Kč/akcii pro budoucí použití v zadržených ziscích (bylo by převedeno).

Rozhodná data

Rozhodným datem pro nárok na distribuci finančních prostředků akcionářům je 18.4.. To znamená, že posledním obchodním dnem s nárokem na dividendu a výplaty části rezervního fondu je 15.4.2014 (počítáme standardní T+3 vypořádání).

Hodnocení

Je patrné, že na tržby společnosti stále doléhá tlak snižující se spotřeby v ČR, což je částečně způsobeno zvyšováním daňové zátěže. Nicméně PMČR se daňovou efektivitou daří vytvářet dostatečné množství volných peněžních prostředků pro solidní finanční distribuci svým akcionářům. Lepší výsledky než očekávání, vyšší než očekávaná hrubá dividenda a dodatečná výplata rezervního fondu jsou pozitivními faktory, které by měly působit kladně na obchodování.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).