Hlavní navigace

Výsledky českého průmyslu překonaly i nejpesimističtější odhady

9. 10. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Včera jsme se dočkali dat z průmyslu, stavebnictví, zahraničního obchodu i nezaměstnanosti. Například průmysl překonal i nejčernější odhady.

Zprávy a události

Čínský HSBC PMI ze služeb se v září zvýšil z 52,0 bodu na 54,3 bodu.

Německé vývozy se v srpnu zvýšily o 2,4 % meziměsíčně (trh –0,6 %). Dovozy pak byly vyšší o 0,3 %. Průmyslová produkce ve stejném měsíci nicméně poklesla o 0,5 % meziměsíčně (trh –0,6 %), meziročně pak byla nižší o 1,4 %.

Česká průmyslová výroba se v srpnu propadla o 3,1 % y/y (trh +0,0 %). Stavebnictví je na tom ještě hůře, když v srpnu bylo nižší o 4,7 % y/y. Míra nezaměstnanosti se v září zvýšila z 8,3 % na 8,4 % (trh 8,3 %). Maďarský státní rozpočet od začátku roku do září dosáhl deficitu 546 mld. HUF, za stejné období loňského roku to bylo –1571 mld.

Euro v pondělí mazalo zisky z předchozího týdne

Začátek týdne byl pro riziková aktiva včetně eura nepříznivý. Společná evropská měna mazala zisky z předchozího týdne, když se kurz USD/EUR posunul z ranních úrovní okolo 1,3000 až na 1,2940. Během dnešní asijské seance se ovšem kurz posunul zpět na 1,2990 USD/EUR. Obchodování na trzích probíhalo při nižší likviditě, když v USA a Japonsku byly v pondělí státní svátky.

Zajímavá data včera přišla pouze z Německa, kdy byl zveřejněn zahraniční obchod a průmyslová produkce za srpen. V souladu s poklesem továrních objednávek poklesla průmyslová produkce o 0,5 % meziměsíčně, na druhou stranu vývozy (nicméně v nominálním vyjádření) vzrostly o 2,4 % meziměsíčně. Již minulý týden zveřejněné tovární objednávky ukázaly, že slabost v průmyslu pramení z domácího prostředí, zatímco exportní objednávky během prázdninových měsíců neklesaly. Data o exportu to tak potvrzují.

Dnes bude už kalendář nabitější a měla by se na trh vrátit likvidita. V USA navíc začíná výsledková sezóna, uvidí se, jestli se naplní očekávání na pokles zisků (poprvé po jedenácti čtvrtletích). Z ekonomických dat se dočkáme zahraničního obchodu z Francie a Velké Británie, kde navíc bude zveřejněna i průmyslová produkce a odhad HDP za září. Zajímavý bude i vývoj důvěry u malých podniků v USA za září (očekává se růst z 92,9 bodu na 93,5 bodu). Dnes také zasedá euroskupina, probíhají další jednání mezi mezinárodními investory a Řeckem a také německá kancléřka Merkelová navštíví Řecko.

Na začátku týdne riziková aktiva ztrácela

Česká koruna včera mazala zisky z předchozího týdne a opět se přiblížila k hladině 25,00 CZK/EUR (nejvyšší obchod dle agentury Reuters se uskutečnil za 24,965 CZK/EUR). Ztrácela i další riziková aktiva, například evropské akcie ztrácely okolo 16. hodiny 1,1 %. Kromě koruny mírně oslaboval z regionálních měn i maďarský forint. Obchodování i vzhledem ke svátkům v USA a Japonsku bylo poklidnější.

Včera byl domácí ekonomický kalendář nabitý. Dočkali jsme se srpnových dat z průmyslu, stavebnicí a zahraničního obchodu, zveřejněna byla i zářijová míra nezaměstnanosti. Průmyslová produkce poklesla o výrazných 3,1 % y/y, což bylo hluboko pod konsensem, ale dokonce i pod nejpesimističtějším odhadem na trhu. Oproti minulému měsíci poklesla produkce o vysokých 2,9 % (sa, wda). Na první pohled se jedná o alarmující hodnoty. Nicméně jak uvedl statistický úřad, velký vliv měly celozávodní dovolené v průmyslových podnicích, které působily opačně, než v loňském roce. Pro vyloučení tohoto faktoru je proto nutné uvažovat průmyslovou produkci za oba prázdninové měsíce kumulativně. I tak ale vidíme zpomalení aktivity v průmyslu o 1,8 % m/m (kumulativně), od začátku roku pak průmysl poklesl (taktéž kumulativně) o 2,6 %. Po červencovém příjemném překvapení nás srpnová bilance zahraničního obchodu zklamala. Její přebytek dosáhl 16,9 mld. CZK, negativní překvapení se kumulovalo v bilanci očištěné o komodity. Z meziměsíčního pohledu a po sezónním očištění se vývoz snížil o 0,8 %, což bylo plně v souladu s naším odhadem. Výsledek tak potvrzuje slabost vnější poptávky, německé tovární objednávky byly v srpnu nižší o 4,8 % meziročně, klesající trend je pak patrný u registrací nových aut v eurozóně a Německu. To se samozřejmě nakonec musí v českém exportně zaměřeném průmyslu projevit. Nízká dynamika dovozu pak odráží slabost i domácí poptávky. Míra nezaměstnanosti ke konci září vzrostla v souladu s naším očekáváním na 8,4 % ze srpnových 8,3 %. Počet uchazečů o zaměstnání se zvýšil o zhruba 6,5 tis. na téměř 493,2 tis. To bylo především v důsledku vstupu nových absolventů škol na trh práce. Během září se jich totiž zaregistrovalo necelých 10 tis. Vývoj očištěné míry nezaměstnanosti ukazuje na pozvolné zhoršování situace na trhu práce. Ta se postupně zvyšuje od letošního dubna a za září dosáhla 8,7 %. Nicméně vzhledem k současné probíhající recesi se naštěstí situace zatím až tak dramaticky nezhoršuje.

Tip do článku - účto fakturace duben

Dnes se z české ekonomiky dočkáme inflace. Spotřebitelské ceny v srpnu vzrostly o 3,3 % meziročně, v září by pak měly být vyšší o 3,4 %. Pokud je náš odhad správný, odchylka skutečné inflace od prognózy ČNB by měla dosáhnout stejně jako v předchozím měsíci –0,1 pb. Z meziměsíčního pohledu očekáváme pokles cen o 0,1 %. Pohonné hmoty i přes korekci v posledních zářijových dnech ještě rostly (+1,7 % m/m), vyšší by měly být i regulované ceny (+0,2 %). Stagnaci cen očekáváme u potravin, nicméně po sezónním očištění by měly zaznamenat růst o 0,3 %. Jelikož byla letošní domácí úroda podprůměrná a nahoru vyskočily i ceny komodit na světových trzích, měly by se ceny potravin v rámci spotřebitelského koše do konce roku postupně zvyšovat. Za meziměsíčním poklesem spotřebitelských cen by tak měly stát pouze korigované ceny (ceny ostatních položek, které nebyly zmíněny výše), kde sehraje roli sezónnost (po sezónním očištění by tyto ceny měly být vyšší o 0,07 % m/m). Meziroční korigovaná inflace by se měla v září stále držet blízko nuly (-0,1 % y/y po –0,2 % v srpnu), jelikož poptávkové tlaky do inflace jsou záporné.

Česká swapová křivka v pondělí poklesla na svém delším konci o 1–2 bb. Následovala tak vývoj na svém eurovém protějšku. Ministerstvo financí zveřejnilo emisní kalendář pro listopad, když plánuje prodat dluhopisy v objemu 5–12 mld. CZK. V prosinci ministerstvo žádnou aukci neplánuje. V současné době má již ministerstvo pokryto téměř 100 % letošních výpůjčních potřeb, emise ve zbytku roku již zajišťují financování pro příští rok (pokud se státní finance ve zbytku roku nečekaně nezhorší).

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).