Hlavní navigace

Výsledkový supertýden na pražské burze – ČEZ, Pegas, VIG, Kofola

20. 3. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Největší březnové události, nizozemské parlamentní volby a zasedání FOMC, jsou již minulostí a předposlední březnový týden bude výjimečně skoupý na významnější makroekonomické údaje.

Hlavní události

ČEZ zítra oznámí výsledky za rok 2016. Očekáváme, že odstávky jádra, nižší ceny silové elektřiny a jednorázové odpisy negativně ovlivnily ziskovost společnosti.

Západoevropské akcie dnes zahájí růstem.

Největší březnové události, nizozemské parlamentní volby a zasedání FOMC, jsou již minulostí a předposlední březnový týden bude výjimečně skoupý na významnější makroekonomické údaje. Zkraje týdne se sejdou ministři financí zemí eurozóny, aby diskutovali mimo jiné opět o Řecku, kde se však nečeká, že by měl být nalezen konsenzus ve věci druhé revize posunu Řecka v procesu ozdravování ekonomiky. Z makrodat zaujmou snad jen inflace ve Spojeném království, dílčí údaje z amerického nemovitostního trhu a statistiky objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. V pátek je pak naplánováno zveřejnění předběžných indexů nákupních manažerů ve významných světových a západoevropských ekonomikách.

– Zatímco v Evropě a USA výsledková sezóna víceméně skončila, pražská burza tento týden nabitý program. Hospodářskými čísly se pochlubí energetický gigant ČEZ, nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko, výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens a pojišťovnická skupina VIG.

– Analytici Société Générale zvýšili doporučení na Koupit francouzskému realitnímu developerovi Maisons France Comfort a na Držet britskému operátorovi elektrických a plynových přenosových sítí National Grid.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akcie v pátek zakončily mírným poklesem. Index S&P 500 ztratil 0.1 %, když zisky utilit, které reagovaly 0,7% posílením na pokles vládních dluhopisů, vymazaly 1,1% ztráty finančního sektoru. I přes mírnou páteční ztrátu index S&P 500 minulý týden udržel 0,2% zisk a za březen si připisuje 3,7 %, zatím nejlepší měsíční výsledek od loňského července. V skoro čtyřnásobném zobchodovaném objemu v pátek vyměnilo majitele 9,5 mld. akcií, když investoři reagovali na zvýšení úrokových sazeb. Pravděpodobnost, že dojde k dalšímu zvýšení do června, se pohybuje okolo 55 %. Výsledková sezóna v USA již skončila a podle agentury Bloomberg dvě třetiny společností předčilo očekávání zisku a polovina vykázala vyšší než očekávané tržby.

Asijské akcie zahajují nový týden v pozitivním módu, když trhy napříč regionem posilují. Hongkongský index Hang Seng si připisuje 0,6 % a trhy v Šanghaji a Šenčenu přidávají do 0,3 %. Solidní makroekonomická data v Asii doplňují i slibné firemní výsledky, když největší světový těžař uhlí China Shenhua Energy po čtyřech letech vykázala zisk a připisuje si 16 %. Během týdne pak budou reportovat i další asijští obři jako Tencent Holding nebo China Mobile.

skoleni_29_6

ČEZ

Přestože výroba elektřiny v roce 2016 dosáhla přibližně stejné úrovně jako v roce předchozím, očekáváme pokles tržeb díky nižším průměrným prodejním cenám silové elektřiny. V kombinaci s odstávkami jaderných zdrojů a díky negativním jednorázovým položkám pak předpokládáme výrazné snížení ziskovosti. Díky nižším průměrným cenám, za které společnost prodávala elektřinu vyrobenou v roce 2016, a výrazně nižšímu podílu jaderných zdrojů, které mají jedny z nejnižších provozních nákladů, odhadujeme, že celoroční EBITDA poklesla o 13 % a pouze mírně přesáhla dvakrát snížený výhled na 56 mld. CZK. Na úrovni čistého zisku očekáváme ještě výraznější pokles o 34 % a dosáhne pouze mírně nad výhledem společnosti na 18 mld. CZK. Na poklesu čistého zisku se kromě nižší tvorby EBITDA podílely i jednorázové položky odpisů v projektů v Polsku (-400 mil. CZK), odpisu goodwilu v Turecku (-700 mil. CZK). Navíc byl čistý zisk ve čtvrtém kvartále negativně ovlivněn oslabující tureckou lirou a přeceněním opce z konvertibilních bondů na akcie MOL, jejichž dopad do čistého zisku společnosti by mohl dosáhnout 3 mld. CZK.

Předpokládáme, že snížení ziskovosti investoři již do svého rozhodování zakomponovali a tak výsledky na úrovni výhledu společnosti by neměly mít zásadní vliv na cenu akcií společnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).