Hlavní navigace

Výsledková sezóna včera příliš pozitivních zpráv nepřinesla

22. 4. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Ušlý zisk Unipetrolu činí doposud zhruba 7,4 mld. Kč, z čehož 5,3 mld. Kč by mohla společnost získat na pojistném plnění.

O2 podepsalo memorandum o spolupráci s evropskou divizí China Telecom.

Tržby TMR v zimní sezóně přes nepříznivé podmínky meziročně vzrostly.

Západoevropské akcie by dnes měly otevřít mírným poklesem.

Ve Spojených státech se dočkáme předstihového ukazatele PMI z výrobního sektoru. Podobné údaje, ale ze sféry služeb, budou zveřejněny i v Evropě.

Výsledky hospodaření dnes publikuje například General Electric, Caterpillar nebo American Airlines. V Evropě reportují automobilky Daimler a Volvo.

Analytici Société Générale včera zvýšili doporučení pro akcie švýcarského dodavatele technologií pro energetiku ABB a tabákovou společnost Philip Morris International na držet.

Obchodování na zámořských trzích

Americký index S&P 500 včera klesl o půl procenta, což bylo nejvíce za poslední dva týdny. V poobchodní fázi svými výsledky hospodaření zklamaly společnosti Alphabet, Microsoft nebo Visa. Nepříznivě během dne působily klesající ceny ropy. Z pohledu sektorů se nejméně dařilo telekomunikačním akciím, které spadly o 2,7 %, čemuž přispěly i horší než očekávané výsledky Verizonu. Naopak jediným vojákem v poli, který zakončil obchodování se vztyčenou hlavou, byl farmaceutický sektor (+0,6 %).

Asijským trhům se během dnešního nočního obchodování nedařilo. Většina z nich ztrácela do půl procenta. Výjimkou byl vývoj na japonské burze, kde si akcie odnášejí z dnešního dne zisky ve výši jednoho procenta. Hlavním důvodem byly finanční tituly, které pozitivně reagovaly na zprávy, že Bank of Japan zvažuje kroky na podporu většího úvěrování ekonomiky. V samotném závěru obchodování se pak do mírného zisku přehouply i čínské akcie.

Unipetrol

Finanční ředitel Miroslaw Kastelik uvedl, že ušlý zisk Unipetrolu způsobený srpnovým požárem etylenové jednotky dosud činí 7,4 mld. Kč. Ušlý zisk za loňský rok přitom představoval 4,5 mld. Kč. Podle odhadů společnosti by z aktuální celkové částky mohla pojišťovna pokrýt zhruba 5,3 mld. Kč. Etylenová jednotka by měla být plně v provozu do konce října. Letošní čistý zisk by se podle něj mohl pohybovat na loňské úrovni.

Unipetrol disponuje vysokou čistou hotovostní pozicí, která ke konci března dosáhla 9,6 mld. Kč (přes 50 Kč na akcii). Společně s možným pojistným plněním, které představuje dle odhadu dalších téměř 30 Kč na akcii, existuje nemalá pravděpodobnost, že by Unipetrol mohl i přes vzniklé problémy vyplatit dividendu.

O2

O2 podepsalo memorandum o spolupráci s evropskou divizí China Telecom, která patří mezi největší telekomunikační společnosti světa. Díky tomu může vydělat na poplatcích za data od zákazníků China Telecomu, kteří přijíždějí do Evropy, a zároveň se dostat k lepším cenám za mezinárodní datové spojení v zahraničí. Memorandum je podepsané na dva roky.

Spolupráce by se měla týkat i rozvojových projektů v zahraničí, které O2 vytvořilo v oblasti elektronizace státní správy nebo tzv. chytrých řešení pro města. Tyto aktivity může nový partner pomoci nabízet i v dalších zemích. Zprávu vnímáme mírně pozitivně, nicméně s ohledem na to, že spolupráce zejména v oblastech e-governmentu je zatím v počátcích, by se na ceně akcií příliš projevit neměla.

Tatry Mountain Resorts

Společnost zveřejnila ukazatele za zimní sezónu. Celkové tržby se meziročně zvýšily o 5,5 %, zvýšila se návštěvnost o 7,1 %. Přestože se jednalo o jednu z teplejších a sušších zim, lze sezónu dle CEO Bohuše Hlavatého hodnotit úspěšně. Tržby se zvýšily i v doplňkových službách (hotelový a restaurační segment). Zprávu hodnotíme mírně pozitivně, akcie by mohla reagovat lehkým růstem.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).