Hlavní navigace

Výsledková sezóna v USA nenadchla, ani neurazila

5. 3. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Výsledková sezóna ve Spojených státech je prakticky u konce. Tři čtvrtiny reportujících firem vykázaly za čtvrtý kvartál vyšší než očekávaný čistý zisk, který byl v průměru o více jak čtyři procenta lepší.

Na straně tržeb již o takové překvapení nešlo, když vyšší tržby zaznamenalo necelých 60 % firem. Na první pohled se jedná o vcelku slušná data, nicméně ve srovnání s předešlými kvartály jde spíše o horší výsledky.

Z pohledu míry překvapení (vyjádřeno jako průměrná procentní odchylka od skutečnosti) nejvíce překonaly očekávání trhu ropné firmy, kde bylo patrné, že po hlubokém propadu cen ropy analytici výrazně zrevidovali svoje odhady dolů, výsledky ale nakonec jejich nová očekávání předčily. Lepší čistý hospodářský výsledek reportovaly i technologické tituly, kde se navíc o překvapení postaralo téměř 90 % firem v rámci sektorového indexu. Naopak příliš optimistické odhady jsme zaznamenali u sektoru síťových odvětví, jejichž čistý zisk zklamal v průměru o dvě procenta.

skoleni_8_6

Index S&P 500 od začátku roku přidal necelá 2,5 %, ale jeho vývoj byl v průběhu prvních dvou měsíců značně proměnlivý. Náš výhled na zbytek roku je spíše neutrální, když ve druhém čtvrtletí by mohla přijít korekce v souvislosti se začátkem zvyšování úrokových sazeb v USA, ale ve druhé půlce roku by se pak s globálním oživením mohl vrátit akciový trh k růstu. V rámci sektorů by se mohlo dařit především firmám dodávajícím kapitálové statky, případně prodejcům spotřebního zboží, naopak velmi složité prostředí nyní panuje pro ropné i jiné těžební společnosti. 

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).