Hlavní navigace

Výsledková sezóna podporuje trhy. Evropu drží banky, Ameriku zase Apple

26. 4. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Trhy s povděkem přivítaly dobré zprávy výsledkové sezóny.

Komentář k trhu

Pražská burza včera udržela denní maxima, když již druhým dnem pokračovala v růstu, index PX posílil o 1,4 % a vyrovnal téměř dvoutýdenní propad. Dobře si vedly i evropské trhy, posíleny zejména úspěšně pokračující výsledkovou sezonou. Hlavní západoevropské indexy dosáhly k ziskům až 2 %. Bankovní sektor podpořily lepší než očekávané výsledky Swedbank a Bank Bilbao.

Automobilový sektor získal díky PSA Peugeot Citroen, v USA pak technologiím pomáhá Apple, jenž překonal odhady analytiků na čistém zisku o 21 %.

Negativní zprávou byl slabý vývoj britské ekonomiky, když hrubý domácí produkt nečekaně propadl v 1Q o 0,2 %, index FTSE 100 tak včera zůstal na nule. Index PX táhly vzhůru  zejména akcie  Erste Group, která si připsala 4,96 % a zakončila na úrovni 435,6 Kč, společnost zveřejní čísla hospodaření již v pondělí 30.4. Komerční banka překonala hladinu 3400 Kč a uzavřela na 3424 Kč. Unipetrol reportoval výsledky hospodaření za 1Q, 10% růst tržeb byl analytiky očekáván, nicméně čistá ztráta na akcii byla vyšší. Akcie nakonec odepsaly 0,12 % (171 Kč) a v červených číslech skončil také ČEZ (-0,92 %, 764,9 Kč).  

CME: Negativní. DD: Koupit. Cílová cena: 16 USD

Ratingová agentura Standard & Poor’s včera snížila hodnocení dluhu společnosti CME ze stupně B na stupeň B-. V doprovodném komentáři S&P sdělila, že současná hotovost společnosti (187 mil. USD na konci r. 2011) se jeví jako nedostatečná vzhledem k tomu, že CME má příští rok splatit 130 mil. USD dluhu a zároveň si ponechat dostatek prostředků pro běžné provozní potřeby. Výhled na tvorbu kladného volného cash flow za tento rok přitom považuje za nejistý. S&P dále ponechává na dluhový rating negativní výhled s tím, že pokud se CME nepodaří zrefinancovat nejbližší splatné dluhy v příštích měsících, může rating nadále snížit. Refinancování dluhu v nejbližší době přitom S&P považuje za obtížné.

Snížení ratingu od agentury S&P považujeme za negativní zprávu. Názor ratingové agentury však podle nás potvrzuje scénář, že CME bude muset v brzké době výrazně snížit svoje zadlužení emisí akcií, v němž by mohl hrát významnou roli současný největší vlastník Time Warner.

Komerční banka: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 4 304 Kč

Komerční banka dnes pořádá valnou hromadu akcionářů. Agenda obsahuje obvyklé body pro VH. Mimo jiné se očekává, že akcionáři schválí dividendu ze zisku roku 2011 ve výši 160 Kč na akcii.

ČEZ: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 894 Kč

Podle agentury Bloomberg je ČEZ v pokročilé fázi vyjednávání týkající se nákupu projektů větrných parků v Německu, Polsku a Rumunsku. Zároveň probíhají jednání o nákupu malých vodních zdrojů. ČEZ realizoval již na konci loňského roku nákup podílu v polském developerovi větrných elektráren Eco Wind Construction, který má v plánu projekty o kapacitě 700 MW. Cíle společnosti jsou obnovitelné zdroje o výkonu 3000 MW. Mělo by se jednat o větrné farmy a malé vodní zdroje. Zpráva je v souladu s očekáváním a byla zveřejněna včera během obchodování. Neočekáváme podstatný vliv na cenu akcií ČEZu.          

NWR: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 163 Kč

Dnes se v Amsterdamu koná valná hromada společnosti New World Resources (NWR). Na programu jsou běžné body např. schválení výkazů za 2011, odměňování managementu, personální změny, právo nákupu vlastních akcií, schválení dividendy (od 27.3. se akcie obchodují bez nároku na dividendu za 2H11 ve výši 0,07 EUR na akcii, dividenda by měla být vyplacena 2.5.).

skoleni_21_6

Komentář k americkému obchodování

Americké trhy rostly, když jim největší sílu dodávaly akcie Applu, který v úterý po uzavření trhu reportoval lepší výsledky, než očekával trh. Index Nasdaq si tak připisoval největší zisky v roce 2012. Včera reportoval své výsledky výrobce letadel Boeing, který zvýšil zisk na akcii o 58 %, tržby o 30 % a překonal tím odhady trhu. Také Corning, největší výrobce skel pro ploché obrazovky, reportoval 30 centů zisku na akcii proti očekávání 28 c a jeho akcie posílily o 7,1 %.

Naopak výrobce těžké techniky Caterpillar, který je považován za indikátor globálního ekonomického růstu ztratil 4,6 %, přestože reportoval tržby jen lehce pod konsensem trhu,  zisk odhad trhu překonal o 11 % a společnost také zvýšila celoroční cíl tržeb. Nepomohly mu však zprávy, že se zadrhly prodeje v Číně. Trhy dále motivovalo vystoupení šéfa Fedu Bernankeho, který vyjádřil upokojení s trhem práce a potvrdil, že inflace je sice díky cenám pohonných hmot vyšší, ale stále na uspokojivé úrovni. Ohledně možné další stimulace pouze zopakoval, že pokud to bude třeba, FED bude reagovat, což  dodalo trhům další sílu. Také zlato se po ztrátách v průběhu dne (až-1,6 %) nakonec vydalo vzhůru (+0,15 %) a táhlo nahoru také akcie těžařů zlata (Randgold +3,8 %, GoldCorp, těsně před výsledky +1,4 %). Indexy závěr: DJI 13 091 b. +0,69%; S&P 500 1 391 b. +0,36 %; Nasdaq 3 030 b. +2,3 %.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).