Hlavní navigace

Výsledková sezóna končí…je čas prodat americké akcie?

Josef Němý

Výsledková sezóna za druhé čtvrtletí v USA již pomalu končí a zveřejněná čísla překonala očekávání – jako téměř vždycky, hodilo by se dodat.

Doba čtení: 1 minuta

Výsledky oznámilo již více než 90 % společností z amerického indexu S&P 500 a odhad zisku překonalo 72 % z nich. To není nic neobvyklého; tento ukazatel se většinou pohybuje okolo 70 % díky tomu, že oddělení pro styk s investory amerických firem často působí na očekávání analytiků tak, aby hospodaření firmy překonalo průměrný odhad trhu.

dan_z_prijmu

Tento fenomén podle analytiků Société Générale vede k zajímavému faktu, že výkonnost amerických indexů bývá horší mezi jednotlivými výsledkovými sezónami (kdy analytici snižují své odhady) než v období zveřejňování výsledků (kdy výsledky překonávají snížená očekávání). Proto by mohly následující týdny přinést korekci amerických indexů. Navíc je třeba zmínit, že poslední výsledky sice konsensus trhu opět překonaly, v průměru ale jen o necelá 3 %, což je nejméně za poslední 3 roky.

Důvodů k poklesu amerických akcií lze ovšem najít i více. Kromě prostého faktu, že se stále nacházejí v blízkosti historických maxim a jsou tak náchylné k vybírání zisků, je to hlavně možnost změny doposud pro akcie velmi příznivého nastavení měnové politiky americké centrální banky. Z tohoto pohledu bude důležité dnešní zveřejnění zápisu v posledního zasedání Fedu a především nejbližší setkání centrálních bankéřů v polovině září, od něhož zhruba dvě třetiny analytiků na trhu očekávají snížení objemu nákupů dluhopisů.

Našli jste v článku chybu?