Hlavní navigace

Výsledková sezóna doposud příliš optimistická nebyla

19. 2. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Polovina výsledkové sezóny je za námi. Co nám doposud přinesla a jak se naplňují očekávání?

Polovina výsledkové sezóny je za námi. Co nám doposud přinesla a jak se naplňují očekávání? Přestože nelze dělat ještě žádné závěry, ve zkratce lze říci, že zatímco v USA hospodářské výsledky firem vesměs naplnily očekávání, v případě Evropy jsme zaznamenali zklamání.

Slabá očekávání výsledků před začátkem sezóny v USA se prozatím naplňují. Zhruba čtyři pětiny amerických firem již zveřejnily svoje finanční výkazy za čtvrtý kvartál, z nich pak 13 % reportovalo výsledky pod odhady, zatímco dlouhodobý průměr se nachází na 17 %. Naproti tomu pouze 47 % z nich trhy překvapilo (průměr 52 %), přestože se americké ekonomice dařilo ve čtvrtém kvartále dobře a víceméně odolávala externím tlakům.

skoleni_29_6

V Evropě zatím zaznamenáváme zklamání. Téměř 60 % firem reportovalo výsledky, z nichž 43 % svými údaji zklamalo, což je nad historickým průměrem (37 %), a to i přesto, že se očekávání v průběhu kvartálu snižovala.

Na základě výhledů společností a současného vývoje na trzích se zároveň posouvají očekávání pro letošní růst zisku na akcii (EPS) směrem dolů. V případě Spojených států (S&P 500) se letos čeká pokles EPS o 3,2 %, evropské firmy v rámci indexu Stoxx by měly zaznamenat jeho růst o 8 %. To zapadá i do naší strategie preference evropských titulů před americkými. 

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).