Hlavní navigace

Výsledek řeckých voleb a ekonomická politika „nového“ Řecka

21. 9. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Pokud Tsipras dodrží reformní závazky dohodnuté s věřiteli, slůvko „Grexit“ by mělo být vyslovováno mnohem nižší frekvencí, než tomu bylo dosud.

Očekávám, že Tsipras dodrží reformní závazky dohodnuté s věřiteli. Slůvko „Grexit“ by proto mělo být vyslovováno mnohem nižší frekvencí, než tomu bylo v prvních sedmi měsících letošního roku.

Výsledky předčasných řeckých parlamentních voleb ukazují, že Tsiprasovi jeho sázka vyšla: voliči ocenili jeho dohodu s věřiteli na Třetím záchranném programu a vrací jej do premiérského křesla. Volební výsledek je pro Tsiprasovu Syrizu lepší, než se dalo čekat na základě předvolebních průzkumů. Tsipras směřuje k obnovení koalice s pravicovou stranou ANEL (Nezávislí Řekové), s níž společně vládl do letošního srpna. Společně budou Syriza a ANEL v řeckém parlamentu kontrolovat 155 z celkových 300. Obě strany (Syriza, ANEL) letos prošly změnou postoje k potřebným reformám a ve vztahu k věřitelům. Z odmítavého postoje přešly obě strany k postoji konstruktivnímu.

Co se týče závazků Řecka, tedy jak ve smyslu jeho dluhu, tak v rámci reformních závazků v rámci nedávno podepsaného záchranného programu, očekávám následující vývoj:

Za prvé: reformní závazky v rámci Třetího záchranného balíku. Zde by se měla nová vláda držet základní linie, dohodnuté s věřiteli. Ani Tsipras, ani jeho hlavní volební sok Meimarakis tyto závazky v předvolebních debatách nijak nezpochybňovali. Řecko ale jistě otevře debatu o dílčích úpravách, například ve směru změkčení změn na trhu práce anebo zmírnění pravidel pro osekání daňových výjimek pro zemědělce. Myslím si, že debatou na toto téma Řecko nijak nezpochybní své závazky dohodnuté v rámci záchranného programu a dovedu si představit, že se řecké straně podaří některé dílčí změny či alespoň kompromisy prosadit.

Za druhé: řecký dluh. Vyjednání lepších podmínek pro Řecko je na vrcholu žebříčku Tsiprasových priorit a také zde je prostor pro vyjednávání, aniž by tím ze strany Řecka došlo ke zpochybnění jeho závazků. Počátkem října začne první review toho, jak Řecko plní podmínky nového záchranného programu. Dohoda o tomto programu konstatuje, že po úspěšném dokončení tohoto prvního review přijdou na řadu úvahy, jak Řecku ulevit v otázce dluhové zátěže. Evropa zatím nechce slyšet o dalším odpisu řeckého dluhu jako takového, avšak zmírnění nákladů na obsluhu dluhu v podobě nižších úroků, prodloužení splatnosti dluhu či oddálení jeho splátek je na finančních trzích očekáváno drtivou většinou pozorovatelů, kteří se Řeckem zabývají.

Za třetí: nemyslím, že bychom se měli vrátit do situace, kdy Řecko bude odmítat plnit reformní závazky. Tsipras si letos při jednání s evropskými partnery musel projít velmi tvrdou zkušeností a dle všeho došel k poznání, že Evropa to s reformními požadavky vůči Řecku myslí vážně, a že alternativou je odchod Athén z eurozóny s tvrdými hospodářskými, sociálními a koneckonců i politickými dopady pro Řecko. Dohodu s věřiteli podpořila v srpnu jak Syriza, tak Nová demokracie, a v novém parlamentu budou mít strany, jež otevřeně vystupují proti záchrannému programu, jen 33 křesel. Ostatně, slabé volební výsledky politických stran stojících proti dohodám s věřiteli jsou důležitým a pozitivním výsledkem řeckých voleb.

Stručně řečeno: Řecko by se mělo dočkat vlády s celkově konstruktivním přístupem ke spolupráci s věřiteli, zatímco politické strany odmítající reformní opatření dosáhly ve volbách slabé výsledky. Slůvko „Grexit“ by proto do budoucna mělo být vyslovováno mnohem nižší frekvencí, než tomu bylo v prvních sedmi měsících letošního roku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).