Hlavní navigace

Výsledek amerického maloobchodu by měl prospět dolaru

12. 8. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Kvůli absenci významnějších kurzotvorných informací se včerejší obchodování na hlavním světovém měnovém páru neslo v poklidu.

Zprávy a události

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA dosáhl minulý týden v souladu s očekáváním trhu 266 tis.

Francouzská inflace (HICP) byla pro červenec potvrzena na původním odhadu –0,4 % m/m a +0,4 % y/y.

Německá ekonomika v Q2 16 vzrostla podle prvního odhadu o 0,4 % q/q (trh +0,2 %). Meziroční dynamika mírně zpomalila na 1,8 % z nahoru revidovaných 1,9 % v Q1 16. Červencový růst spotřebitelských cen v Německu dosáhl 0,4 % y/y, stejně jako ukázal první odhad.

Trhy bez výraznějších pohybů čekají na americké statistiky

Kvůli absenci významnějších kurzotvorných informací se včerejší obchodování na hlavním světovém měnovém páru neslo v poklidu. Dolar nakonec nepatrně posílil o 0,1 %, když kurz uzavřel těsně nad 1,115 USD/EUR. Dnes ráno otevírá pod touto hranicí.

Trhy se tak připravují na zveřejnění statistiky amerických maloobchodních tržeb za červenec. Dnešní údaje napoví, jestli americké spotřebitele zasáhly zvýšené obavy o kondici světové ekonomiky po referendu o brexitu, nebo jestli bude spotřeba i nadále podporovat růst amerického hospodářství. Zatímco ekonomové SG očekávají meziměsíční stagnaci indikátoru celkových tržeb, tzv. kontrolní skupina by měla vykázat solidní tempo +0,5 % (což je nad konsenzem trhu). Pro Fed by se pravděpodobně jednalo o příznivý signál, na který by mohli američtí centrální bankéři reagovat diskuzí o utažení měnových podmínek ještě v tomto roce. Tyto údaje by zároveň měly prospět dolaru. Základní scénář SG však stále předpokládá, že globální nejistota Fedu zabrání zvýšit sazby až do poloviny roku 2017.

Už ráno jsme se dočkali prvního odhadu německého HDP v Q2 16, který sice investory příjemně překvapil, bezprostřední reakce trhů však byla minimální.

Běžný účet zaznamená schodek kvůli odlivu dividend

Středoevropské trhy zažily klidný čtvrtek. Do obchodování nezasáhly žádné nové indikátory ani zprávy z hlavních světových ekonomik. Koruna se tak nadále obchoduje na hranici kurzového závazku. Forint i zlotý nepatrně posílily zřejmě v očekávání dnešních příznivých zpráv o HDP.

dan_z_prijmu

Dnes bude v České republice zveřejněna červnová bilance běžného účtu. Očekáváme schodek ve výši 10,6 mld. CZK kvůli sezónnímu odlivu dividend. Naopak bilance se zbožím a službami by měla opět vykázat velmi slušný přebytek. Vliv dnešní statistiky na trh s korunou nicméně neočekáváme.

V Polsku a Maďarsku se dočkáme prvního odhadu HDP v Q2 16. Trh v obou případech čeká výrazný mezičtvrtletní růst jako korekci propadu v prvních třech měsících roku. Vývoj ekonomiky bude zveřejněn i na Slovensku, kde čekáme zvolnění meziročního tempa růstu. Česká statistika přijde na řadu až v úterý (předpokládáme +0,3 % q/q, ale další zvolnění meziročního tempa na 2,0 % kvůli efektu vysoké srovnávací základny z loňského roku).

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).