Hlavní navigace

Výrobci automobilů zvyšují poptávku po platině. Tlačí tak na růst její ceny

12. 12. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Výrobci automobilů by v příštím roce měly použít do katalyzátorů celkem 3,82 mil. uncí platiny, což je o 17 % více než očekávaný letošní objem a také nejvíce od roku 2007.

Výrobci automobilů by v příštím roce měly použít do katalyzátorů celkem 3,82 mil. uncí platiny, což je o 17 % více než očekávaný letošní objem a také nejvíce od roku 2007. S odhadem přišla společnost Morgan Stanley. Cena platiny přitom na konci října začala směřovat prudce na jih, když se dostala i pod hranici 1450 USD/oz. Aktuálně se drží mírně nad hranicí 1500 USD a je tak každopádně v posledních měsících atypicky levnější, než zlato. Oproti výrazně ziskovému zlatu tak společně s paládiem dokonce letos zaznamenávají zápornou výkonnost. Náklady na těžbu přitom u platiny poměrně značně rostou. Loni v Rusku o 13 %, v Jižní Africe dokonce o 30 %. Největší světový producent Anglo American platinum v červenci oznámil, že letošní náklady na těžbu očekává v přepočtu 1561 USD.

Současná cena se tak dostává na výrobní náklady, když firmy při udržení produkce musí těžit „hlouběji“. Společnost Northam Platinum již těží v hloubce až 1,4 mil (přes 2200 metrů), kde teplota dosahuje až 72 stupňů Celsia. Těžba tak vyžaduje výrazné používání chladící techniky.

Barclays očekává v příštím roce pokles produkce platiny, čímž by nabídka měla překonávat poptávku jen o 81 tis. uncí, oproti letošnímu odhadovanému nadbytku 295 tis. Celková poptávka se má oproti letošku zvýšit o 1,9 %. Zřejmě i z toho důvodu by cena dle přehledu agentury Bloomberg měla ve 4Q příštího roku dosáhnout v průměru 1845 USD, tzn. o více jak 22 % více než nyní. Při těchto cenách by automobilky za tento drahocenný kov musely vydat přes 7 mld. USD. Britská průzkumná společnost LMC Automotive totiž očekává, že i přes obavy ohledně ekonomického vývoje, by se v příštím roce mělo prodat globálně rekordních 79,5 mil. osobních a „lehkých“ užitkových automobilů. 

V té souvislosti možné zmínit listopadovou silnou poptávku po automobilech v USA. Také koncern Volkswagen dnes uvedl, že v listopadu globálně registroval robustní poptávku a očekává tak splnění letošního cíle prodat více jak 8 mil. vozů. Ohledně výhledu pro rok 2012 je však „více zdrženlivý“, když se obává evidentního ekonomického zpomalení. Zaměřuje se tak na konzervativní plánování a flexibilní produkci, když za nejdůležitější považuje kontrolu nákladů.

Poptávku po platině samozřejmě neurčuje jen automobilový průmysl. Platina je také používána např. v chemickém či elektronickém průmyslu.

Vývoj ceny platiny v roce 2011

Autor článku

Autor je makléřem společnosti Conectium.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).