Hlavní navigace

Výrazně nižší než plánovaný schodek není překvapením: výzvou je další snížení schodku v roce 2016.

6. 1. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Obdobně jako v předešlých třech letech, i v roce 2015 hospodařila česká vláda s nižším schodkem, než jaký stanovil původně schválený zákon o státním rozpočtu.

V případě roku 2015 je rozdíl mezi schváleným schodkem (100 miliard korun) a skutečností (62,8 miliardy) za uplynulé roky nejvýraznější. Vyšší výběr daní a také výraznější než původně předpokládaný příliv prostředků z EU vedl k tomu, že celkové rozpočtové příjmy byly v roce 2015 o 116 miliard vyšší, než s čím počítal původně schválený rozpočet. Za vyšším výběrem daní stojí jednak výrazně lepší než očekávaný vývoj české ekonomiky (vyjádřený ukazatelem HDP), dále se zde projevuje finanční a státní správy daně lépe (tj. efektivněji) vybírat. V případě čerpání prostředků z EU byla snaha vlády o jejich co nejvyšší využití spojena s koncem možnosti čerpat prostředky pro programové období 2007–2013. Na straně výdajů byl původně schválený rozpočet překročen o 78,8 miliardy, přičemž se v rozhodující míře jednalo o kapitálové výdaje (spolufinancování společných programů ČR a EU; jinými slovy: vyšší kapitálové výdaje mají z podstaty věci přímou souvislost s vyšším čerpáním prostředků z fondů EU).

skoleni_27_5

Na úrovni 62,8 miliardy korun představuje schodek za loňský rok nejnižší schodek rozpočtu české vlády od roku 2008. Rok 2015 byl výjimečný z pohledu hospodářského růstu: výborný výkon české ekonomiky se projevil i na státním rozpočtu, a to nejen na příjmové stránce, ale například také v nižším než původně předpokládaném objemu prostředků vyplacených na podporu v nezaměstnanosti či u výplaty sociálních dávek.

Pro rok 2015 byl rozpočet schválen se schodkem 100 miliard korun, skutečný schodek činí 62,8 miliardy a je tedy o více než 37 miliard korun nižší, než s čím vláda původně počítala. Rozpočet na rok 2016 je schválen se schodkem 70 miliard korun. Vývoj za uplynulé roky staví vládu před výzvu rozpočtový schodek dále snížit (a plánovaný schodek tak opět podstřelit). Je realistické počítat s tím, že česká ekonomika v roce 2016 nezopakuje loňský silný růst HDP (růst za rok 2015 odhaduji na úrovni 4,3 %, pro letošní rok počítám s růstem HDP 2,1 %). I nadále by se ale měla zlepšovat situace na trhu práce s pozitivním dopadem na rozpočet jak ve smyslu nižších výdajů na podporu v nezaměstnanosti a další sociální dávky, tak ve smyslu příznivého dopadu na příjmovou stránku státního rozpočtu. Schodek státního rozpočtu České republiky je nízký a v situaci solidního hospodářského růstu by se měl (a mohl) dále snížit. Vládě v tomto ohledu hrají do ruky příznivé okolnosti: to, zda se další snížení schodku v letošním roce dostaví, tak bude záviset především na vůli a rozpočtové disciplíně. Osobně se domnívám, že vláda se bude chovat tak, aby se i za rok mohla pochlubit tím, že se schodek státního rozpočtu dále snížil a byl tedy nižší, než s čím rozpočet pro rok 2016 počítal.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).