Hlavní navigace

Názor k článku Vypsat neplatnou směnku je až bolestně jednoduché od neználek - Je-li sjednáno místo, je vhodné, aby bylo i...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 1. 12. 2012 11:21

    neználek (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

    Je-li sjednáno místo, je vhodné, aby bylo i doručovací adresou oné osoby. Poté postačuje výzva doporučeným dopisem s termínem návštěvy, není-li spolupráce 2. výzva - pokus o smír dopisem s doručenkou. Pokud je i poté nespolupráce, předávat soudnímu vykonavateli k platebnímu rozkazu. Pokud trvá nespolupráce dál, lze zvážit i podání návrhu na trestní postih, je-li částka vyšší než 5000, nebo náklady vyšší než 5000 s podezřením na podvodné jednání. Jako obrana je také vhodné užít směnky se směnečníkem - bankovním domem onoho povinného, jako formu směnečného ručení. Banky si umí ohlídat pohledávky mnohem ostřeji. Výhodou je také i jasně určené náležitosti směnky sepsáním u notáře nebo právníka a uznáním v bance. O formách možnosti oficiálního tlaku na dlužníka se nezmiňuji, ale tyto jsou i v legální rovině dosti významné. Při event. jednáních je nutno vždy ohlídat, aby se jednalo o řešení platby, ne o další odsun bez postupu.
    Nejdůležitějším pravidlem je však půjčovat neb ručit jen "do limitu důvěry" a výše kreability eventuálního dlužníka s přihlédnutím svých možností, a mít vždy možnost právní pomoci a zastoupení k vymáhání pohledávky, neb z nejlepších přátel se stávají nepřátelé nejčastěji kvůli penězům a ženám - což mnohdy spolu souvisí :o)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).