Hlavní navigace

Vyplatí se vložit peníze na termínovaný vklad nebo na pražskou burzu?

18. 3. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Máte volné peníze a rozhodujete se, kam je uložit? Jednou z variant je burza, kde je v příštích pěti letech reálný návrat k předkrizovým hodnotám a tedy k ročnímu růstu o 7 procent.

Český akciový trh se v roce 2011 zatím takřka plynule propadá. Index PX (Index Burzy cenných papírů Praha) se od konce listopadu do půlky ledna vyšplhal z hranice kolem 1130 bodů na necelých 1270. Od té doby ale padá a nyní se pohybuje kolem hranice 1200 bodů. Je vhodný čas investovat do akcií, nebo se ještě vyplatí čekat? Na to jsme se zeptali analytiků. Zajímalo nás také, zdali je v příštích pěti letech možné očekávat návrat indexu na úroveň před krizí a zdali je tedy možné počítat se zajímavým zhodnocením. Zjistíte také konkrétní tipy na akcie s potenciálem růs­tu.

Kdo odpovídá?

David Brzek – makléř Fio banky

Marek Hatlapatka – vedoucí analytického oddělení Cyrrus

Jiří Tyleček – analytik X-Trade Brokers

Milan Vaníček – hlavní analytik Atlantik

Index PX nyní pod váhou světového dění stejně jako další akciové trhy oslabuje. Je nyní vhodná doba investovat do jeho akcií, nebo se podle vás vyplatí ještě nějakou dobu s nákupem čekat?

Milan Vaníček: Domnívám se, že například geopolitická rizika v arabském světě, problematika řešení dluhu Eurozóny nebo monetární politika v Číně budou faktory, které nejméně v nejbližším období budou mít nepříznivý vliv na akciové trhy. Tedy bych k případným investicím přistupoval s vyšší opatrností a samozřejmě selektivně. Nedomnívám se, že by nejbližší dny měl přijít výrazný růstový obrat.

Marek Hatlapatka: Index PX je díky svého nevhodnému složení dost špatným ukazatelem tržní nálady, natož pak rozhodování o investování či neinvestování. Je třeba se proto zabývat konkrétními tituly, které se v Praze obchodují. U bank nyní nevidím krátkodobě značný prostor pro růst, o něco lepší je aktuální výhled u ČEZu, díky rostoucím cenám elektřiny v souvislosti s japonským neštěstím. Žádnou velkou rally však v blízké době na PX čekat nelze.

Jiří Tyleček: Český trh se v letošním roce nevyvíjí příliš pozitivně, už od poloviny ledna prakticky neustále ztrácí. Také v minulém roce se se svými výkony nevyrovnal většině ostatních akciových indexů. Je ale pravdou, že index PX dlouhodobě sráží svými výkony společnost ČEZ, která má společně s Erste Bank největší podíl na pohybech indexu. Akcie je třeba pečlivě vybírat a vhodná doba vstupu na trh se nedá paušalizovat na celý index.

David Brzek: Aktuální sentiment na trzích je díky dění v Japonsku značně nervózní a trhy vyklesávají na nižší úrovně. Výkonnost pražské burzy od začátku roku se přetočila do mírně záporných hodnot. Aktuálně zvýšené volatility se dá využít ke krátkodobějšímu obchodování. Ze střednědobého pohledu považuji aktuální ceny za poměrně zajímavé a investoři mohou postupně akumulovat své pozice a využívat dílčích propadů.

Nyní se index PX pohybuje zhruba na 60 až 70 procentech doby před krizí. Je podle vás možné v horizontu příštích 5 let očekávat návrat k těmto hodnotám?

Jiří Tyleček: Je otázkou, jestli se budeme bavit o nominálních nebo reálných hodnotách. Nepochybuji o tom, že akciový index PX překoná historická maxima. Osobně bych si však vsadil na to, že to bude spíše později a reálná kupní síla indexu například ke zlatu zůstane nižší velmi dlouhou dobu.

David Brzek: Zahraniční burzy vesměs již umazaly své ztráty po pádu investiční banky Lehman Brothers, pražské burze k této metě schází zhruba 20 %. Domnívám se, že ze střednědobého horizontu 3–5 let nebude problém tyto ztráty smazat. K návratu na rekordní hodnoty ze závěru roku 2007, kdy se index PX pohyboval nad 1900 body, jsem však spíše skeptický.

Marek Hatlapatka: Ano, určitě to reálné je. Vždyť by to znamenalo pouze cca 7% průměrný roční růst indexu, což by nebylo žádné mimořádné tempo. Klíčové je, jak se bude dařit velkým vahám v indexu, především ČEZu. Za 5 let může být situace v elektrárenském sektoru v Evropě značně jiná než nyní, ČEZ čeká přechod k placení povolenek, dost možná změna přístupu k jaderné energii a další výzvy. Pokud je překoná, může to být právě ČEZ, který významně přispěje k růstu hodnoty PX nad předkrizové úrovně.

Milan Vaníček: Zde bude záležet na ekonomickém vývoji nejen v ČR, ale i ve světě. Samozřejmě vyloučit se to nedá. Musíme si rovněž uvědomit, jak je index tvořen, a to především ve smyslu velkého podílu ČEZu a Erste Bank. Od 21. března se sice situace trochu poupraví, nicméně zmíněné tituly pořád zůstanou nejvýznamnějšími hybateli indexu. Tedy otázka by možná mohla znít, jestli se ČEZ a Erste Bank vrátí na předkrizové úrovně.

Báze indexu PX před a po 21. březnu
Akcie Podíl na indexu PX k 16. 3. 2011 (v %) Podíl na indexu PX od 21. 3. 2011 (v %)
Erste Group Bank 25,77 20
ČEZ 25,3 20
Komerční banka 16,93 20
Telefónica 02 C.R. 13,5 16,7
NWR 7,52 9,59
Unipetrol 3,37 4,11
VIG 2,2 2,87
CETV 2,03 2,54
Philip Morris ČR 1,88 2,28
Fortuna 0,56 0,69
Pegas Nonwovens 0,42 0,52
Orco 0,27 0,36
AAA Auto Group 0,18 0,21
ECM Real Estate 0,06 0,07
KIT Digital 0,02 0,03

Zdroj: web Burzy cenných papírů Praha

Co byste doporučil člověku, který má 100 tisíc korun a rozhoduje se, zda je nyní uloží na termínovaný vklad s ročním výnosem 4 % nebo do akcií na pražské burze?

Marek Hatlapatka: Pokud má dostatečnou míru jistoty, že tyto peníze nebude předčasně potřebovat, rozhodně bych preferoval akciový trh.

Jiří Tyleček: Záleží, jakou akceptuje míru rizika a s jak dlouhým časovým horizontem počítá. Myslím si, že růsty z předkrizového období jsou minulostí, nicméně překonání 4 % na termínovaném vkladu je reálné. Osobně bych však v dlouhodobějším horizontu volil spíše kvalitní akcie na zahraničních trzích jako například technologické Apple, Google, Intel a podobně.

David Brzek: Pražská burza nabízí nadprůměrný dividendový výnos, který se pohybuje kolem 5 % a investice do dividendových akcií je tak zajímavou alternativou ke vkladovým účtům, u kterých se výnos přes 2 % dostane jen sporadicky. Je však nutné si uvědomit, že riziko takto uložených peněz je podstatně větší.

Milan Vaníček: To samozřejmě záleží na rizikovém profilu daného člověka, a proto nelze jednoduše odpovědět.

Pokud se jedná o částku, která je pro člověka životně důležitá, pak ať zvolí termínovaný vklad. Pokud se jedná o prostředky, které neohrozí životní úroveň daného člověka pak si dokáži představit, že aspoň část daných prostředků by se dala zajímavě zainventovat i s konzervativním profilem.

Které akcie z indexu PX mají podle vás v příštích několika letech největší potenciál růst?

David Brzek: Dlouhodobější odhady jsou nadále v aktuálních podmínkách podstatně složitější než v dřívějších obdobích. Předpokládám, že z pokračujícího ekonomického oživení bude těžit bankovní sektor. Reklamní trh bude postupně nabírat na síle z čehož bude profitovat mediální skupina CME.

Nezapomínal bych ani na akcie ČEZu, které z pohledu výnos/riziko jsou nadále jednou z nejzajímavějších investicí na našem trhu.

Milan Vaníček: Pokud se zaměřím na z našeho pohledu zajímavou investiční příležitost, pak nadále jsem optimistou nad NWR, CETV, ČEZ, ale například i Komerční banka může být zajímavou investicí. Pokud hovoříme čistě o potenciálu relativního růstu nemohu nevzpomenout KIT Digital, která je velmi volatilní a může předvést vysoké rozdíly v cenách, nicméně daný titul nadále považujeme za fundamentálně obtížně uchopitelný.

Jiří Tyleček: Příliš nevěřím developerským společnostem. Situace na nemovitostním trhu se sice uklidnila, nicméně rozkvět odvětví z let 2006 a 2007 je nenávratně pryč. Bankovní sektor by podle mého názoru mohl mít v budoucnu problémy s odpisem části svých dluhopisových aktiv. V současnosti začínají být zajímavé akcie ČEZ, které by mohly profitovat z dřívějšího odstavení některých jaderných elektráren v Německu a vyšších cen elektřiny. Rizikem jsou však stále politická rozhodnutí, ať už v souvislosti s povolenkami či případném omezování jaderné energetiky. Obecně jsem spíše příznivcem krátkodobějšího investování vzhledem k nejistotě, která na trzích stále panuje.

Marek Hatlapatka: CME, Pegas Nonwovens, Unipetrol, NWR, Erste Bank

Autor článku

Autor je redaktorem serveru Peníze.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).