Hlavní navigace

Vyplatí se kupovat eura na dovolenou už nyní?

Předpovídat vývoj měnového kurzu v tak krátkém období je velmi ošidné, je to spíš věštění. Lze ale pracovat s určitou pravděpodobností jednotlivých scénářů.
David Kufa 24. 5. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Tržní konsenzus je, že CZK bude v krátkém období spíše oslabovat. Důvodem je situace v Evropě, především v Řecku, a nejistý výsledek voleb v červnu, který ovlivní další vývoj okolo řeckých dluhů (pokračování finanční pomoci je podmíněno pokračováním v úsporách).

K tomu se přidává pravidelný sezonní faktor v tomto období – odliv prostředků z českých dceřiných společností k zahraničním vlastníkům formou dividend. Tyto koruny jsou směňovány na trhu, což tlačí na oslabování CZK.

My se domníváme, že to nebude tak horké. Prudký pokles českého HDP v 1. čtvrtletí bude zřejmě revidován směrem nahoru a celkově považujeme aktuální stav české ekonomiky vzhledem k okolnostem za dobrý, což potvrzují mj. rekordní přebytky obchodní bilance (zahraničního obchodu).

Slabší koruna by českému exportu ještě více pomohla. Z tohoto důvodu čekáme kurz CZK/EUR spíše neutrální až mírně posilující, koruna by se mohla ještě více přiblížit úrovni 25 CZK/EUR, která více odpovídá současnému stavu českého hospodářství než černé scénáře okolo 26 CZK/EUR. Velkým rizikem ovšem zůstává vnější prostředí a již zmíněné očekávané události (řecké volby), které mohou relativně dobrý fundament domácí ekonomiky přebít.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).