Hlavní navigace

Výnos italských dluhopisů se poprvé od dubna dostal pod 6 %

31. 7. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Včerejší italská aukce (prodáno dluhopisů za 5,48 mld EUR) desetiletého státního dluhopisu potvrdila zlepšení nálady na trhu po čtvrtečním Draghiho vystoupení

Poprvé od dubna se v ní výnos dostal pod 6%. Nadšení trhu po Draghiho projevu však viditelně slábne jak je vidět jak u stabilizace německých (po výprodejích) tak italských a španělských (po rally) státních dluhopisech i na kurzu eura k dolaru. Otázkou týdne nyní je, zda Draghi na čtvrtečním zasedání ECB dokáže naplnit očekávaní trhu. 

Zklamání podle našeho názoru dost pravděpodobně přinese už předtím zasedání FOMC, u kterého se také začíná spekulovat na nějakou akci. Podle nás by měl Fed do značné míry zůstat pasivní. Pokud tomu tak bude nastaví to Draghimu laťku ještě víš, protože bude muset trh přesvědčit, že dokáže euro zachránit sám. A to nebude v současné situaci vůbec lehké. 

Sada indikátorů důvěry za eurozónu potvrdila zhoršování vyhlídek evropských ekonomik a také nutnost pro politiky zasáhnout nebo riskovat volný pád. Podnikatelské klima kleslo na –1,27 (očekávání), důvěra v průmyslu na –15,0 (očekávání –14,0) a důvěra ve službách klesla na –8,5 (čekalo se –8,0). Jediní spotřebitelé mají důvěru vyšší, ovšem je to spíš ironie vzhledem k úrovni spotřebitelské důvěry a tomu o kolik bylo očekávání překonáno – skutečnost –21,5, očekávání –21,6. Vyloženě slabá data se podepsal i na euru, které nejprve lehce oslabilo na 1,224 a poté začalo mírně posilovat. 

dan_z_prijmu

Dnes bude dat hodně a poměrně důležitých. V Evropě budou nejzajímavější německé maloobchodní tržby, které ukáží, nakolik se zhoršování německých vyhlídek projevuje v chování spotřebitelů. Nezaměstnanost za EMU může v podstatě překvapit jen negativně. V USA budou nejzajímavější osobní příjmy a výdaje. U příjmů se čeká poměrně solidní růst, u výdajů pouze anemický. 

Trh by povzbudilo hlavně překonání odhadu z výdajů. Na osobní příjmy a výdaje naváže spotřebitelská důvěra. Čeká se u mí prakticky stagnace, trh by citlivě reagoval na výraznější zklamání, které by mohlo vyvolat korekci po posledním růstu. Konečně chicagský index nákupních manažerů naladí trh před celostátní m ISM. Opět se čeká jen malá změna a opět by zklamání mohlo spustit korekci. Nehorší ba\ samozřejmě bylo, kdyby zklamala jak spotřebitelská důvěra tak chicagský PMI. Ledaže by trh využil slabá data ke spekulaci na měnovou stimulaci Fedu, pak by byl zklamán až ve středu s o to větším dopadem. 

  • Čínská vláda oznámila po svém zasedání další kolo stimulačních opatření. Jednak bude samotná vláda investovat do klíčových projektů rozvoje ekonomiky a jednak chce zlepšením přístupu soukromého sektoru do odvětví kde zatím dominuje stát podpořit soukromé investice v těchto sektorech (například železnice, energetika, finanční služby a zdravotní péče), Čína už v květnu signalizovala, že hodlá v mnohem větší míře podporovat soukromé investice a omezit roli státního sektoru v ekonomice. 
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).