Hlavní navigace

Vyjednávání o brexitu naplno začínají

19. 6. 2017
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Odlehčený kalendář zveřejňovaných čísel jak v USA, tak v eurozóně dá vyniknout politickým událostem. Na setkání Euroskupiny uvidíme, s jakou vervou se nový francouzský prezident E. Macron vrhne do reformování EU.

Navíc hned v pondělí začne vyjednávání o brexitu. Předstihové indikátory by měly naznačit, jestli se silná hospodářská dynamika z prvního čtvrtletí přesunula i do toho druhého.

PMI i nadále naznačují silnou hospodářskou dynamiku

Na začátku týdne budou zahájeny rozhovory o podobě vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Jednání se tento týden budou zejména soustředit na posloupnost diskutovaných témat. EU by chtěla nejdříve jednat o statutu svých občanů ve Velké Británii, hranicích Irska a Severního Irska a až poté se přesunout k obchodním dohodám. Velká Británie by chtěla řešit všechna témata paralelně.

Prodeje stávajících nemovitostí v květnu pravděpodobně pokračovaly v poklesu. Nicméně i tak se drží blízko svých pokrizových maxim. Prodeje v některých státech ukazují, že dynamika by se měla ve druhém čtvrtletí postupně zhoršovat, když první čtvrtletí ukázalo na výborné výsledky.

Ve čtvrtek Rada Evropy zahájí své dvoudenní zasedání. Tentokrát bude poprvé přítomný francouzský prezident E. Macron. Budeme zvědaví, jak další evropští lídři (krom německé kancléřky) přijmou reformní plán pro Evropu, který Macron prezentoval v předvolební kampani.

Doba by reformám mohla přát. Indikátory spotřebitelské důvěry v eurozóně měřené Evropskou komisí by podle ekonomů SG měly vykázat nejsilnější hodnotu za posledních deset let. Posíleny pravděpodobně byly i výsledkem prezidentských voleb ve Francii.

Předstihové indikátory PMI by měly, i přes mírné snížení kompozitního indexu, ukazovat na pokračující silný růst v eurozóně. Dolů bude celkový index tlačit korekce německého indexu z průmyslu, která ale bude kompenzována francouzským indexem ze služeb. Nakonec však převáží mírné snížení indexů ve Španělsku a Itálii.

Americký Fed zvýšil sazby a vyslal jestřábí signál

Nezáživný vývoj kurzu nejobchodovanější měnového páru kolem 1,120 USD/EUR skončil ve středu, když byly zveřejněny údaje o inflaci v USA. Ty trhy zklamaly a dolar prudce oslabil k 1,128 USD/EUR. Nicméně několik hodin poté přišlo zasedání Fedu, na kterém centrální bankéři zvýšili svou klíčovou sazbu a vyslali signál, že se i nadále sazby chystají zvyšovat. Dolar své ztráty ihned korigoval a i ve čtvrtek pokračoval v ziscích. Jeho kurz proti euru se dostal dokonce na 1,113 USD/EUR. Nicméně horší data z průmyslu dolaru podporu pro další zisky nepřinesly. Kurz USD/EUR se tak ke konci týdne posunul zpět na hladinu 1,120, kde své obchodování v pondělí začínal.

Druhé kolo francouzských parlamentních voleb ukázalo, že předvolební průzkumy se nemýlily, když předpovídaly drtivé vítězství hnutí En Marche! prezidenta Macrona. V zavedení reforem tak má francouzský prezident o překážku méně. Bránit mu však budou silné odborové svazy.

Polská čísla by měla překvapovat lepšími výsledky

Polské mzdy podle všeho v květnu pokračovaly ve slušném růstu. Na mzdový růst tlačí rostoucí zaměstnanost a, podobně jako v Česku, se tak projevuje nedostatek pracovní síly. Dlouhodobě očekáváme, že se zvyšování mezd v Polsku stabilizuje kolem 5 % meziročně.

Kalendářní efekty mají velký vliv na tom, že se meziroční dynamika polského průmyslu podle našeho odhadu v květnu meziročně zvýší o 10 pb. Celkově vidíme rostoucí trajektorii výroby, kterou potvrzují i předstihové indikátory. Zrychluje totiž jak domácí, tak zahraniční poptávka.

V loňském roce jsme na přelomu dubna a května zaznamenali silný pokles cen ropy, které doprovázelo znehodnocení polského zlotého. Tento mix vytvořil slabou srovnávací základu pro letošní rok. Čekáme tak, že i přes pouze mírný pokles cen v průmyslu dojde k velkému zpomalení cenového růstu v meziročním srovnání. Nicméně i tak polští průmyslníci v dotaznících uvádí, že rostoucí ceny komodit jsou pro ně problémem. Zatím se tento problém daří přenášet na koncové zákazníky.

Rostoucí domácí poptávka v Polsku je zřejmá ze statistik maloobchodních tržeb. V květnu tato čísla podpořily hlavně prodeje aut, které výrazně akcelerovaly. Vysoké růsty by měly přetrvat až do poloviny roku, pak se projeví vyšší statistická základna z loňského roku.

Druhá polovina týdne přinesla výprodej regionálních měn

Uplynulý týden nabídnul z domácí ekonomiky pouze méně důležitá data. Dubnová bilance běžného účtu překvapila slušným přebytkem. Zatím jsme totiž ještě nepozorovali odliv dividend do zahraničí, který obvykle bývá v jarních měsících zřetelný. Ceny průmyslových výrobců překvapily prudším poklesem, než očekával trh. Za jejich snížením stojí ceny ropy a dalších komodit na globálním trhu. Současný vývoj těchto cen naznačuje, že ani v nadcházejících měsících nemůžeme očekávat nárůst cen v průmyslu. Na druhou stranu ceny v zemědělství v dubnu pokračovaly ve zvyšování, které zahájily na začátku letošního roku. Jejich meziroční dynamika dosáhla již vysokých 12,6 %. Můžeme tedy očekávat další nárůst cen potravin v rámci spotřebitelského koše.

Koruna v první polovině týdne pozvolna posilovala a proti euru vytvořila nové pozávazkové minimum, když se ve středu její kurz dostal až na 26,11 CZK/EUR. Ve čtvrtek však spolu s ostatními středoevropskými měnami oslabila až na 26,30 CZK/EUR a týden tedy končila na slabších úrovních, než na jakých začínala.

Podobný vývoj jako kurz koruny sledoval i maďarský forint. Ten také ze začátku týdne posiloval. Jeho kurz dostal až na 305,6 HUF/EUR, ale na konci týdne všechny zisky odevzdal a vrátil se k hodnotám okolo 307,9 HUF/EUR. Blízko těchto úrovní své obchodování minulé pondělí začínal. Čtvrteční výprodej se nevyhnul ani polskému zlotému. Ten uplynulý týden ztratil 0,7 %, když se obchoduje na dosah 4,215 PLN/EUR.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).