Hlavní navigace

Vyhlídky maloobchodníků na letošní rok růžové nejsou

15. 3. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Po očištění o jeden pracovní den klesly tržby maloobchodníků o 0,5 %

Lednové údaje maloobchodních tržeb  vypadají na první pohled příznivě, když svým  růstem o 1,3 % y/y nepatrně překonaly i tržní  konsensus. Pokud je však očistíme o počet  pracovních dní (v loňském lednu bylo o jeden pracovní den více), maloobchodníkům v lednu klesly tržby o 0,5 %. 

V meziměsíčním srovnání jsme pak zaznamenali stagnaci (očištěno o  sezónní i kalendářní vlivy). Na neočištěném  meziročním růstu se nejvíce podílel prodej  nepotravinářského zboží. Zároveň se ukazuje, že vliv hlavního tahouna v loňském roce, motoristického segmentu, postupně slábne. Tržby za nepotravinářské zboží rostly ve všech hlavních sortimentních skupinách. 

Největší nárůst zaznamenali prodejci v elektronických obchodech či prostřednictvím zásilkových služeb (+9,1 %), počítačového a komunikačního zařízení (+8,7 %) nebo textilu a obuvi (+7,5 %). Nepotravinářské zboží tak do celkového růstu maloobchodních tržeb přispělo 1,2 pb. 

Příspěvek motoristického segmentu včetně oprav pak činil 0,4 pb. Jediným sektorem, který z celkového růstu ubral, bylo potravinářství (-3,2 % y/y, –0,8 pb). Přes příznivější lednové údaje by bylo prozatím předčasné usuzovat na zlepšující se tendence ve spotřebě domácností. 

Nárůst prodejů počítačového a komunikačního zařízení mohl být do velké míry ovlivněn především  poklesem cen tohoto zboží, čehož využili spotřebitelé ke svým nákupům přes internetové obchody. Vyhlídky na letošní rok totiž příliš růžové nejsou a budoucí vývoj zůstává velmi nejistý. 

Nepříznivá situace na trhu práce, pokles reálných mezd či vládní opatření na snižování deficitu útratám domácností rozhodně nenahrávají. Po loňském růstu maloobchodních tržeb o 1,9 %  čekáme pro letošní rok propad dynamiky do červených čísel (-1,9 %). 

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).