Hlavní navigace

Výhled pro rok 2013: čas na přestup z tábora pesimistů do skupiny obezřetných realistů?

10. 12. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Blíží se konec roku, což je příležitost nejen pro bilancování, ale i pro zamyšlení se nad tím, jaký by mohl být po hospodářské stránce rok 2013 ve střední Evropě.

Až donedávna rozhodně platilo, že naše výhledy pro růst středoevropských ekonomik patřily vesměs k těm nejpesimističtějším. Podíváme-li se přitom na výsledky HDP za třetí kvartál, pak s uspokojením můžeme konstatovat, že naše sázka na pesimismus prozatím vychází. Zdá se přitom, že i tržní konsensus v otázce hospodářského výhledu se již posunul a trh již nevyhlíží do budoucnosti s takovou nadějí, resp. stále více začínají zaznívat i skutečně velmi negativistické hlasy. K takovým patří bezpochyby i hlas ECB, která v nové prognóze pro 2013 počítá s celkem jasnou recesí v eurozóně.

Jestliže svými odhady pro růst ve střední Evropě stále patříme do tábora opatrných realistů, pak rozhodně nechceme sdílet ultranegativistické postoje. Pro zaujmutí neutrálnějšího postoje hovoří podle našeho názoru tři prorůstově laděné argumenty.

skoleni_8_6

Za prvé, podíváme-li se na některá tvrdá data dvou největších ekonomiky světa – USA a Číny, pak situace stále nevypadá tak zle. Zde máme na mysli především americký trh práce (viz páteční payrolls) a čínské maloobchodní tržby, resp. průmysl. Za druhé, naše předstihové ukazatele pro český a polský průmysl opatrně naznačují, že jsme možná již dosáhli dna, od kterého bychom se mohli časem odrazit. A konečně za třetí, v posledních týdnech a měsících došlo ke skutečně markantnímu uvolnění finančních podmínek a to nejen v eurozóně, ale i ve střední Evropě.

Pochopitelně, že především poslední “prorůstový” argument je velmi vrtkavý. Hrozba předčasných voleb, resp. politické nejistoty v Itálii po sobotní rezignaci technokratického premiéra Montiho spolu s americkým fiskálním útesem, představují dost silné nástrahy pro konec a začátek příštího roku. Jinak řečeno na přestup do tábora optimistů to rozhodně není a tak z pohledu výhledu pro 2013 zůstáváme obezřetnými realisty.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).