Hlavní navigace

Výhled pro letošní rok podle Michal Stupavského (Coseq): akcie se stále vyplatí

10. 1. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jak si povedou akciové trhy v tomto roce? Čeho se můžeme obávat a co naopak by mělo pomoci akciovým trhům k růstu?

Domníváme se, že akciové valuace rozvinutých i rozvíjejících se trhů jsou nízké a to jak na absolutní, tak i relativní úrovni:

 • Poměrové ukazatele (P/B, P/E) se na konci roku 2011 i nadále pohybovaly pod svými dlouhodobými průměry za posledních 15 let.
 • Dividendové výnosy se na konci roku 2011 i nadále pohybovaly nad svými dlouhodobými průměry za posledních 15 let.
 • Rozdíl mezi ziskovými výnosy (earnings yield, inverzní hodnota P/E) a klíčovými relativně bezrizikovými výnosy z amerických a německých státních dluhopisů se na konci roku pohyboval na historických maximech.

Klíčovými faktory pro vývoj akciových trhů v příštích kvartálech budou makroekonomický a politický vývoj ve světě:

 • Domníváme se, že přestože jsou akciové valuace v historickém srovnání nízké, samy o sobě k trvalejšímu růstu akciových trhů v roce 2012 pravděpodobně stačit nebudou.
 • K trvalejšímu růstu akciových trhů budou muset přijít pozitivní katalyzátory, které se budou týkat právě makroekonomického a politického vývoje.
 • Pokud budou přijata a v praxi efektivně implementována správná politická rozhodnutí, zejména v oblasti úsporných fiskálních politik v eurozóně kvůli zamezení další eskalaci evropské dluhové krize, důvěra investorů a tržní nálada by se měla postupně výrazně zlepšit, což by mělo akciovým trhům v průběhu roku 2012 poskytnout výrazný střednědobý pozitivní stimul.
 • Za hlavní riziko pro další akciový vývoj přitom považujeme právě případnou eskalaci dluhových problémů v Evropě. Druhým klíčovým rizikem je podle našeho názoru výraznější zpomalení čínské ekonomiky.
 • Pozitivní i negativní katalyzátor může přijít z oblasti makroekonomického vývoje na obou stranách Atlantiku. Makrodata z USA v posledních měsících roku 2011 naznačovala slušnou ekonomickou dynamiku, naopak makrodata z eurozóny indikovala reálnou pravděpodobnost mírné ekonomické recese v roce 2012.
 • Další vývoj makroekonomické dynamiky na obou stranách Atlantiku přitom bude zásadní pro další vývoj analytických odhadů ziskovosti korporací a potažmo základních poměrových ukazatelů. Případná pozitivní i negativní překvapení budou nepochybně v průběhu roku 2012 významným akciovým katalyzátorem.
 • Velice pozitivním akciovým katalyzátorem by nepochybně bylo další kolo kvantitativního uvolňování v USA nebo začátek oficiálního kvantitativního uvolňování v eurozóně, resp. mnohem větší objemy přímých nákupů evropských vládních dluhopisů problematických ze­mí.

Z hlediska teritoriální akciové alokace preferujeme rozvíjející trhy před trhy rozvinutými především kvůli lepším fundamentálním charakteristikám rozvíjejících se ekonomik:

FIN21

 • Pozitivní diferenciál dlouhodobého trendu ekonomického růstu.
 • Příznivá demografická struktura.
 • Nižší objem dluhů soukromého i veřejného sektoru relativně k ekonomickému výstupu.
 • Relativní valuace rozvíjejících se trhů vůči trhům rozvinutým jsou sice mírně nad dlouhodobým průměrem, to je nicméně podle našeho názoru zcela ospravedlněno zvýšenou makroekonomickou stabilitou, zvýšenou transparentností a zvýšenou úrovní corporate governance.

Podle našeho názoru bude vysoká volatilita na akciových trzích přítomna i v roce 2012. V krátkodobém horizontu budou hrát kroky politiků a centrálních bankéřů i nadále klíčovou roli a to zejména kvůli dopadu na krátkodobou tržní náladu a investiční sentiment.

Nemůžeme také vyloučit, že by akciové trhy mohly, v případě výraznějšího ochlazení makroekonomické dynamiky či další eskalace evropské dluhové krize, v průběhu roku 2012 zaznamenat další pokles. Z pohledu investora se střednědobým až dlouhodobým investičním horizontem jsme nicméně přesvědčeni, že akciové trhy nabízejí velice zajímavý růstový potenciál. Současné deprimované valuace jsou toho názorným příkladem.

Autor článku

Autor působí jako Portfolio Manager ve společnosti Conseq Investment Management.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).