Hlavní navigace

Pětinásobek za půl roku? Okamžiky na burze, u kterých byste chtěli být

30. 11. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Cena akcií padá na dno. Když se tak stalo naposledy, mohli jste během několika měsíců znásobit své investice. Zkoumali jsme historický vývoj kurzů a nechali se unést.

Dnes se zasníme. Blíží se Vánoce a k nim to patří. Snít budeme o tom, jaké by to bylo zbohatnout na burze. Co k tomu potřebujete? Peníze a umění být v pravý čas na pravém místě. To první vám nedáme. Poškádlíme vás ale představou co by bylo, kdybyste v minulosti vybrali správný moment pro nákup (ovšem i prodej) vybraných akcií na pražské burze a zhodnotili tak své prostředky o minimálně desítky procent a to i v rámci jediného dne.

Abych se přiznal tak takových okamžiků, které by byly poznamenané výraznými nárůsty, je za doby mého relativně krátkého působení v profesi poměrně mnoho, ale kdybych to mohl shrnout, tak bych se opětovně rád postavil na začátek roku 2004, kdy podmínky pro investování v ČR ve všech směrech napovídaly o poměrně solidní výkonnosti, přemýšlí o takových okamžicích analytik J&T Bank Milan Vaníček.

Do doby kolem roku 2004 se v dalším textu skutečně podíváme, stejně jako do druhého silného období, které máme stále v živé paměti a kterým jsou roky 2008 a 2009, tedy období po pádu americké banky Lehman Brothers, která spustila globální finanční krizi. Pokud se podíváme na investiční strategii zaměřenou na pokles ceny (short pozici), pak by to byl celkově rok 2008 a akcii asi rovněž nemusím vybírat. Kdybych k tomuto výběru měl přistoupit, pak bych si vybral jednu z developerských společností na naší burze, přemýšlí dále Milan Vaníček.

My však v dalším textu necháme „shortování“ stranou, neb jde o mistrovskou investiční disciplínu a zaměříme se pouze na klasický nárůst hodnoty ceny akcie. I v takovém případě, ale najdeme po roce 2008 hutné příklady toho, jak jsme všichni mohli zbohatnout, kdyby…

Minimálně desetinásobek

Kdo nakupoval na pražské burze na začátku 21. století, tomu se klidně mohlo stát, že svou investici během několika málo let zdesetinásobil. Poměrně známá je historie ČEZu. V roce 2003 začala jeho expanze, když se spojil se společnostmi Severočeská energetika, Severomoravská energetika, Středočeská energetická, Východočeská energetika a Západočeská energetika. Došlo tím k vytvoření skupiny ČEZ, která postupně získala dominantní pozici ve střední a východní Evropě a již v roce 2004 ji svými zahraničními akvizicemi (začalo to nákupem tří bulharských distribučních sítí) začala nadále rozvíjet.

Růst společnosti se projevil také na burze. Zatímco od začátku 21. století až do začátku roku 2003 se její hodnota pohybovala v klidném pásmu 70 až 90 korun, po zmíněné expanzi ČEZu začala plynule růst. Již na konci února 2006, tedy za tři roky, byla cena za akcii kolem 860 korun. Kdybyste tedy v těchto krajních termínech nejdříve nakoupili a posléze prodali, mohli jste během čtyř let svou investici zdesetinásobit.

To však není vše. V polovině roku 2006 hodnota akcie klesla až na 565 korun, kdo se tehdy lekl a prodával své akcie nakoupené na začátku století, stále svou investici zhodnotil zhruba šesti- až sedminásobně. To nezní jako důvod litovat se? Ten ovšem přijde, když se podíváme na další vývoj. Na konci roku už cena akcie ČEZ úspěšně atakovala 1000korunovou hranici a svého vrcholu dosáhla o rok později, kdy se cena dostala k 1400 korunám. Tehdy majitelé akcií nakoupených na začátku století mohli prodávat se zhruba 16násobným zhodnocením investice. Budeme-li počítat s pětiletým držením, pak roční výnos dělá pohádkových 75 %. Navíc, protože jste akcie drželi déle jak půl roku, nemuseli jste platit daň z příjmů (mimochodem daňová reforma tuto lhůtu prodlouží na pět let). A to ještě nebereme v potaz dividendový výnos.

Abychom ve vás nevyvolali falešný dojem, že na burze zbohatnete proklatě snadno, připojíme i druhou stranu mince. Kdo tedy kupoval v letech 2006 a 2007, ten dnes radost nemá. Na dno si akcie ČEZ sáhla (spolu s dalšími tituly) na začátku března 2009, kdy byla za zhruba 640 korun. Od té doby byla nejvýše v srpnu 2009 (980 korun), dnes ji pořídíte za zhruba 720 korun. Útěchou může být pravidelný dividendový výnos kolem 50 korun na akcii v posledních třech letech (ovšem před 15% zdaněním).

Vývoj ceny akcie ČEZ od roku 2005 do současnosti

Vývoj ceny akcie ČEZ od roku 2005 do současnosti

Desetinásobného zhodnocení dosáhli také ti, kteří na přelomu let 2002 a 2003 nakoupili akcie Unipetrolu, tehdy za cenu kolem 34 korun. Desetinásobné hodnoty dosáhla tato akcie v listopadu 2007. Kdo tedy držel akcie zhruba těchto pět let, zdesetinásobil svůj vklad. Čistý roční výnos? Zhruba 60 %. V roce 2009 ale přišel pád až ke 110 korunám a dnes je za zhruba 170 korun.

Pětinásobek za půl roku

Finanční krize, která se plynule přelila do současné krize dluhové, srazila většinu akcií pražské burzy na dno na začátku března roku 2009. Kdo tehdy nepodlehl chmurám a nakupoval, udělal si během pár měsíců z této smutné kapitoly radostnou událost.

Nejvíce šlo takto své peníze zhodnotit koupí akcie televizní společnosti CETV. Dno přišlo 5. března a cena akcie tehdy uzavřela na 121,50 korunách. Kdo by prodával o půl roku později (plus jeden den navrch, aby ze zisku neplatil daň z příjmů), ten by svou investici zpětinásobil, když se cena dostala ke 630 korunám. V dubnu 2010 cena akcie dosáhla 715 korun. Dnešní dluhová krize cenu akcie pomalu ale jistě přibližuje dnu z roku 2009, akcie se dnes prodává za zhruba 150 korun.

Vývoj ceny akcie CETV od listopadu 2008 do současnosti

Vývoj ceny akcie CETV od listopadu 2008 do současnosti

Podobný vývoj zažila v posledních letech akcie rakouské Erste Bank (matka České spořitelny). Dno přišlo rovněž 5. března 2009, jeho hodnota činila 214,45 koruny. Za dva měsíce jste již při geniální investici mohli mít dvojnásobek, cena v polovině května atakovala hranici 550 korun a na konci srpna jste své úspory mohli mít 3,5násobně objemnější.

I u této akcie tlačí momentální globální ekonomické starosti cenu ke dnu z roku 2009. Na konci minulého týdne už se dala pořídit v rozmezí 270 až 280 korun. V pondělí sice investoři měli záchvat pozitivního sentimentu (i kvůli později dementované zprávě o slíbené pomoci pro Itálii od MMF), včera jsme již opět byli v červených číslech.

Současné přibližování se k minimům z roku 2009 ve vás jistě vyvolává provokativní otázku, zdali se historie bude opakovat a akcie tak během pár měsíců opět znásobí svou hodnotu. Je to možné? Možné je všechno, ale zkuste si nejprve odpovědět na otázku, kdy si tak asi myslíte, že bude zažehnána současná dluhová krize? Obě odpovědi spolu úzce souvisejí.

Čtyřicet procent za den

Na pohádkové zhodnocení někdy nemusíte čekat měsíce až roky. Zvláště v době, kdy jsou trhy nervózní (tedy volatilní), můžete mít štěstí (spíše ho ale mít nebudete) a své peníze zhodnotit třeba i během jednoho dne o desítky procent.

Mohlo se vám to povést například letos 9. srpna. Akcie AAA Auto ten den byla doslova jako na houpačce. Obchodování začala na 16 korunách, před polednem se dostala na 11,50 koruny, aby denní obchodování uzavřela na 17 korunách. Kdo nakoupil na dně a prodal na konci denního obchodování, ten svou investici během pěti hodin zhodnotil o zhruba 48 procent. Výnos je však hrubý, protože v tomto případě by zisk musel být zdaněn. I přesto je čistých 40 procent za několik hodin jen těžko dosažitelným snem.

Kdo z vás to trefil?

Návrat na zem

Právě slovo sen si z poslední části textu zapamatujte nejvíce. Dnes jsme skutečně fantazírovali, čeho bylo možno v minulosti dosáhnout. Nikdo, opravdu nikdo, vám ovšem nezaručí, že se podobný vývoj bude opakovat a už vůbec vám nikdo neřekne, kdy přesně máte nakupovat a kdy prodávat (a pokud vám to někdo říká a slibuje, tak od něj utíkejte). Vrcholy a dna jsou zřejmé pouze při pohledu do minulosti, budoucnost je v mlze a hranice mezi úspěchem a katastrofou je extrémně tenká.

Na svém blogu z roku 2008 o tom psal i analytik Raiffeisenbank Aleš Michl, když komentoval extrémy americké burzy: Šest ze sedmi nejlepších dnů na burze za posledních 43 let proběhlo mezi třináctým říjnem a čtyřiadvacátým listopadem letošního roku. Jenomže ruku v ruce s tím šlo i šest z osmi nejhorších dnů burzy. Viděli jsme je letos mezi devětadvacátým zářím a dvacátým listopadem. Dostali jsme další poučení – volatilita cen akcií je nevyzpytatelná, nečitelná, zrádná.

Zasněte se tedy spolu s námi, ale své peníze investujte zodpovědně.

Autor článku

Autor je redaktorem serveru Peníze.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).