Hlavní navigace

Vyčkávání na reakci Vladimira Vladimiroviče

12. 5. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Víkend, který si řada lidí prodloužila o čtvrtek a pátek, přinesl nelegální referendum na východní Ukrajině. Výsledky referenda v Doněcké oblasti musely dopadnout, tak jak dopadly, když pro samostatnost se údajně vyslovila drtivá většina téměř 90 %.

O regulérnosti hlasování, které neuznává ani vláda v Kyjevě ani Západ a tedy i EU, si lze přitom udělat dobrý obrázek, jak z historek popisujících průběh referenda, tak z odhadů účasti, které oscilují v řádu desítek procent. Ale o to v zásadě ani tak nejde, neboť tím hlavním, kdo rozhodne jak se k referendu postavit a co z něj může plynout, je ruský prezident Putin. Jedině ten dnes může svým postojem k výsledkům referenda rozhodnout o tom, zdali napětí mezi Moskvou a Západem bude eskalovat dále, a tím fakticky iritovat i finanční trhy v Evropě. Pokud Putin výsledky neuzná a ruská armáda zůstane za hranicemi s Ukrajinou, bude na dění na východní Ukrajině pohlíženo pouze jako na lokální (byť velmi bolestivý) konflikt a bude na ukrajinské vládě, aby si zde zjednala pořádek.Na druhou stranu legitimizace referenda z ruské strany by z občanské války lokálního významu opět učinila událost globálního významu, kdy se jako za starých časů studené války Západ potýkal s ruským medvědem.

Finanční trhy pochopitelně nemají rády nejistotu a tak se zejména v Evropě může vyčkávat na to, jak se Putin k referendu postaví. Nepříjemné přitom je, že tato nejistota může trvat déle, neboť za necelé dva týdny Ukrajinu čeká další všelidové hlasování – oficiální ukrajinské parlamentní volby – a Západ a trhy s ním si budou muset rovněž počkat, jak se k nim Vladimir Vladimirovič v Kremlu postaví.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).