Hlavní navigace

Výborný výsledek průmyslu díky masivnímu vzestupu výroby aut

8. 7. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká průmyslová produkce v květnu vzrostla o výrazných 8,6 % meziročně. Tento silný vzestup způsobily dva faktory – jednak vyšší počet pracovních dní v letošním květnu a také pokračující masivní výroba aut.

Květen byl totiž nejlepší letošní měsíc pro český automobilový průmysl. Hlavně v meziročním pohledu je vidět obrovský nárůst výroby – z českých automobilek vyjelo v letošním květnu o pětinu více aut než loni.

Meziměsíčně je ale v celkových datech vidět mírné zpomalení. Celkový výstup odvětví oproti dubnu mohlo brzdit i odstavení kralupské rafinérie v polovině měsíce.

skoleni_27_5

Za celý letošní rok by měl průmysl přidat téměř 3 % a z pohledu nabídkové strany opět táhnout českou ekonomiku.

Stavebnictví v květnu lehce umazalo svůj prudký propad z předchozích měsíců. I tak je ale v meziročním vyjádření výstup odvětví o 4,3 % nižší. To jde na vrub především výpadku veřejných investic do infrastrukturních staveb kvůli přechodu na nové programové období EU fondů a problémům s posudky EIA. Situace v sektoru by se v následujících měsících mohla postupně zlepšovat. Na přelomu roku by mohly začít některé stavby, na které vláda vyjednala výjimku u Evropské komise. Rozjet by se mohlo i pozemní stavitelství, tedy byty a kanceláře, díky územnímu plánu v Praze.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).