Hlavní navigace

Názor k článku Mega recenze: Vyberte si "bankovní účet zadarmo" na míru od Patrik Chrz - S bankama to máte jako se vším, taky...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 8. 2011 17:30

  Patrik Chrz

  S bankama to máte jako se vším, taky si můžete jít koupit Dacii Logan a být spokojeni, protože je to levné a nebo můžete mít privátní účet u UBS, který bude takový Rolls-Royce. Jenže kdo si pro korunu nechá vrtat koleno tohle nikdy nepochopí.
  Rozdíl mezi auty je vidět na první pohled a rozhodně je něco jiného jet nějakou dálku v takovém nebo makovém. U banky ale ten pocit nemám. Platba je doručena úplně stejně z levné nebo drahé banky (kolikrát ty levné banky umí expresní platby i zdarma). V čem se navzájem liší, je rozsah (tedy ne kvalita) služeb. To uznávám. Kdybych se měl spokojit jen s jedním účtem, znamenalo by to pro mě výrazné omezení poskytovaných služeb a výrazně vyšší náklady. Dnes používám hlavní běžný účet u jedné banky, spořicí účet u jiné (mám jich víc, ale jeden považuji za hlavní), termínované vklady mám u 2 záložen a jedné banky, u další banky mám kreditku a v cizí měně (včetně PayPalu) platím kartou vydanou ještě jinou bankou. Zahraniční platby dělám téměř výhradně přes devizové společnosti.
  Dalo by se to sloučit pod placenou 1 banku. A vybral bych si i mezi těmi bezplatnými. Za "tuzemský provoz" by to znamenalo pár stokorun navíc (další "lepší" platební karta), na cizoměnovém provozu by to znamenalo pár tisícovek (ztráty na kurzu, poplatky za zahraniční převody) a na úrocích bych přišel o několik desítek tisíc.
  U "placené" banky by to bylo ještě horší. Za tuzemský provoz bych zaplatil o nějaké další 2 tisíce víc (tedy asi 2,5 tisíce ročně), O dalších pár tisíc víc bych dal na zahraničních platbách. Ztráty na úrocích by byly přibližně stejné.
  Kromě toho, že bych měl vše u jednoho ústavu a vyšších nákladů a nižších zisků bych nedostal nic navíc.
  Ono se i s časem mění, co považujeme za standard a nadstandard. Když přišla na český trh Expandia banka, tak byli lidé unešeni z internetového bankovnictví (nebyla sice první, předběhly ji záložny PRIA a FIO) a byli za to ochotni připlácet (a ne málo, Expandia vždy patřila k cenově nadstandardním bankám). Považte, lidé byli ochotni platit za účet v bance (a to o HODNĚ víc, než v jiných), která neměla pobočky (ze začátku snad jen dvě, pak jich otevřela ještě několik) a která se dala ovládat jen přes Internet nebo telefon. Nabídla toho víc, např. dodnes snad žádná jiná banka neumožnila ze svého účtu zasílat peníze složenkou (tedy z IB můžu někomu poslat hotovost, kterou si vyzvedne na poště).
  Naopak dnes se za nadstandard, za který jsou lidé ochotni připlácet, považuje široká bankomatová a pobočková síť. Skoro to vypadá, jako by banky a klienti nevěděli, co vlastně chtějí :)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).