Hlavní navigace

Vrací se výnosy z nemovitostí na výsluní?

8. 6. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Z podílových fondů zmizela další miliarda a na investování do akcií to chce také odvahu. Vidina možného bankrotu USA nenahrává ani „bezpečným“ dluhopisům.

Fondy jen pro desetinu populace

Jak ukázal poslední průzkum agentury Ipsos Tambor pro anketu Zlatá koruna zaměřený na finanční chování obyvatel, většina domácností (54 %) v České republice má problémy měsíčně ušetřit významnější částky, protože většinu příjmů spotřebuje na běžné platby, výdaje a nákupy. Pětina obyvatel (18 %) neušetří měsíčně vůbec nic, část z nich dokonce nevyjde s příjmy a financování domácnosti řeší přechodnými půjčkami. Třetina Čechů (36 %) ušetří měsíčně alespoň částku do 1000 Kč, desetina populace pak nad 5000 Kč měsíčně.

Pokud lidé něco ušetří, většinou tyto prostředky ukládají do banky na spořicí (42 %) nebo běžné účty (26 %), pouze desetina populace (11 %) investuje do nákupu podílových fondů, dluhopisů, akcií a dalších cenných papírů.

A to ještě byla otázka položena ve formě „kdyby“, tedy „jak byste nespíš naložil/a s volnými 5000 Kč, které by vám zbyly…“ Fondy zkrátka táhnou jen u vzdělanějších lidí – ochota investovat u vysokoškoláků dosáhla 19 %.

Trend zatím jen napovídá

Směr vývoje se v našem fondbyznysu prakticky nezměnil už od podzimu minulého roku. Jen jako jeho potvrzení vidíme i květnovou statistiku – tak jako ty předchozí, ani pátý letošní měsíc nejen žádné peníze do fondů nepřinesl, ale naopak další miliardu odnesl. Jenže proti 900 milionům z fondů peněžního trhu plus 700 milionům ze zajištěných fondů není možné naordinovat odpovídající protijed. Takže ta záporná miliarda vlastně není žádný hrozný neúspěch.

Ohlédnutí na celé období od loňského podzimu ukazuje odliv z fondů přes 7 miliard, ovšem 8 miliard bylo právě jen z fondů peněžního trhu. Což není žádná tragédie, protože s ročním výnosem 1 až 1,5 % jsou tyto fondy reálně ztrátové. Navíc jejich obliba u nás byla tradičně přehnaná, takže tvrdá dieta je na místě.

Jistoty v nenávratnu

Ale jako na celém světě, tak i u nás stále vítězí přešlapování na místě. Nejistotou jsou postiženy zejména dluhopisové fondy a to hned dvojitou. Nejenže je již po loňských žních, ale vytrácí se i tradiční význam tohoto aktiva „safe haven“. Názor minulého století, že závazky americké vlády včetně závazků jednotlivých států a municipalit v USA jsou nejbezpečnější investicí na světě, vyprchal jak pára nad hrncem. V reálném bankrotu je nejen Kalifornie, ale celé USA. No a dluhopisy v Evropě? To je ještě horší sebranka.

Americkým dluhopisům ukusuje hodnotu navíc pokles dolaru jako kdysi americký brouk bramborové nati. Eurové na tom jsou poněkud lépe, ale i proti nim jsou korunové dluhopisy možná nejstabilnější papíry široko daleko. A také (mimo jiné) proto ani nemohou moc vynášet. Nicméně i tady snad hůř už bylo a dluhopisové fondy se za poslední tři měsíce docela pěkně vzchopily a výkonem 1 až 2 % opět „doplnily“ roční výnos až ke 4 %. I díky podílu korporátních dluhopisů, jejichž specializované fondy dosahují 8% roční výnos, zatímco „sichr“ na státní bondy výkonem brouzdá jen kolem 2,4 %. Čtěte také: Zkrachuje Řecko? A pokud ano, zkrachuje i euro?

Koktejl není od věci

Výnosem se smíšené fondy většinou pohybují kolem 6 %, ale najdeme mezi nimi nejen Zlatý se skoro 24 %, ale také i nemovitostní s 21 %, nebo ČSOB realitní mix dokonce s 22 %. Že by nemovitosti konečně zase vracely na výsluní? Nu jak kde – třeba naše ECM padlo až do bankrotového řízení a z pěkných 2000 korun za akcii před třemi lety je dnes už jen za 30 korun. Nu a náš jediný skutečně „realitní“ ČS Nemovitostní fond (Reico) vynesl za uplynulý rok 2,5 %.

skoleni_8_6

Obecně vzato smíšené fondy nebývají žádný zázrak, ale namíchání dluhopisů s akciovou částí bývá tím nejjednodušším portfoliem, jaké lze snadno pořídit. Navíc obvykle vývoj obou částí téměř nekoreluje, takže když je bída v jednom, pomůže ten druhý. Ale ruku na srdce, za poslední tříleté období jich najdeme jen několik málo, které dosáhly zhodnocení. Pád akcií v krizovém období byl zkrátka příliš hluboký. I proto je nejprodávanějším smíšeným fondem poslední měsíce ISČS Osobní portfolio 4, který nejen nabízí velká pobočková síť, ale protože je „mladší“, není poznamenán tímto poklesem. Navíc je aktivně řízen, což je zřejmě vděčné i marketingově.

Do akcií jen s odvahou

Na akciové trhy je posmutnělý pohled. Ty americké jsou sice v ročním plusu 18 %, ale červen začaly 3% výplachem a hlavně: pro českého investora celý výnos padá na poklesu dolaru. Kde tedy hledat šanci? Analytici se sice poměrně shodují na tom, že akcie jsou stále podhodnocené, ale naději vidí zejména na východě. Jestliže se současný P/E pro americký index S&P pohybuje kolem 15, jeho odhad pro konec roku je na hodnotě 13,6 a pro příští rok se očekává na úrovni 12, ruské akcie jsou oceněny někde na polovině – jen 8,5 a pro příští rok se očekává dokonce úroveň 5,8. To skutečně nikde jinde nenajdete.

Investice v ČR do fondů za květen 2011
Fondy V milionech Kč
Peněžního trhu –874
Dluhopisové 62
Smíšené 413
Akciové 60
Zajištěné –720
Celkem -1059

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).