Hlavní navigace

Vrácená daň ČEZu zvedne i kapacitu pro dividendu

29. 10. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

ČEZ získá zpět z daní asi 3,8 mld. Kč, což odpovídá asi 7 Kč na akcii. Mimořádný příjem zvedne letošní zisk i kapacitu pro dividendu.

Hlavní události

ČEZ bude vráceno 3,8 mld. Kč z darovací daně.

Západoevropské akciové indexy by dnes měly otevřít mírným růstem.

Z makroekonomických ukazatelů dnes bude klíčový první odhad amerického HDP za třetí čtvrtletí. Zveřejněna bude také např. ekonomická důvěra v eurozóně.

Na obou stranách Atlantiku dnes plným proudem pokračuje výsledková sezóna; v západní Evropě zveřejňují výsledky např. Sanofi, Nokia a Total, v USA pak Coca-Cola, MasterCard nebo ConocoPhillips.

Analytici Société Générale dnes snížili svá doporučení pro akcie energetické společnosti Saipem a výrobce nápojů C&C Group.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akciové indexy včera vzrostly o více než procento v reakci na výstup ze zasedání Fedu. Americká centrální banka sice nastavení úrokových sazeb opět nezměnila, naznačila však, že by se tak mohlo stát již na prosincovém zasedání. To zvedlo důvěru v kondici americké ekonomiky a pozvedlo ceny akcií. Nejvíce se dařilo finančním titulům (např. Bank of America +5,4 %), v ziscích ale byla i většina ostatních sektorů. Přes 4 % přidaly také akcie Apple v reakci na lepší než očekávané kvartální výsledky hospodaření, které firma oznámila v úterý večer.

Noční obchodování na asijských burzách bylo smíšené. Japonské burzy kolísaly okolo včerejšího závěru poté, co tamní průmyslová produkce za září nečekaně vzrostla, což utlumilo spekulace na další brzké uvolnění měnové politiky. Směr hledají také čínské burzy, když dobrou náladu z USA tlumí spekulace na snížení plánovaného růstu tamní ekonomiky.

ČEZ

ČEZ v úterý informoval o rozhodnutích Odvolacího finančního ředitelství, na základě kterých bude firmě vrácena část darovací daně z emisních povolenek zaplacená v letech 2011 a 2012. Částka vrácené daně činí 3,8 mld. Kč, což odpovídá asi 7 Kč na akcii.

Na darovací dani ČEZ v minulosti odvedl 5,3 mld. Kč. Ačkoliv se dříve spekulovalo o vrácení celé zaplacené daně, tak vnímáme zprávu pozitivně, protože mimořádný příjem zvedne letošní zisk i kapacitu pro dividendu. Nyní je z našeho pohledu velmi pravděpodobné, že ČEZ navrhne dividendu z letošního zisku nejméně v nezměněné výši 40 Kč na akcii.

Management ČEZ zřejmě upraví svůj letošní výhled 10. listopadu spolu s oznámením výsledků za Q3 2015. Zatímco výhled pro EBITDA by mohl být snížen z důvodu prodloužených odstávek jaderné elektrárny Dukovany, v čistém zisku by mělo převážit vrácení daně. Nyní odhadujeme zvýšení výhledu čistého zisku ze 27 mld. Kč na 29–30 mld. Kč za letošní rok.

skoleni_29_6

CME

Mediální společnost CME v úterý odpoledne oznámila mírné zlepšení výhledu pro letošní rok. Cílem nadále zůstává pásmo 45–55 mil. USD pro volný cash flow a růst provozního zisku OIBDA po očištění o vliv měnových kurzů o 45–55 %. CME ovšem nyní očekává, že konečné výsledky budou v blízkosti horních hran daných rozmezí.

Zpráva je lehce pozitivní pro akcie CME. Po ranním zveřejnění kvartálních výsledků pod očekáváním trhu akcie na pražské burze odepisovaly až 5 %. Včera na americkém trhu Nasdaq ale akcie CME zavřely v přepočtu přibližně o 6,5 % výše, než je jejich poslední kurz na českém akciovém trhu.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).