Hlavní navigace

Volatilita předvolebních preferencí v USA přehlušuje slušné firemní výsledky

31. 10. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Spíš než dnešní hospodářské výsledky budou investoři sledovat zítra farmaceutický sektor či Pfizer. V Evropě se podobně pozornost zaměří na zítřejší výsledky BP a Royal Dutch Shell.

Hlavní události

Polský finanční investor Enterprise Investors hodlá prodat svůj 37% podíl v Kofole.

Fortuna bude od roku 2018 hlavním partnerem českého fotbalu.

Západoevropské akcie by dnes měly zahájit mírným poklesem.

V USA dnes budou zveřejněny údaje o zářijovém vývoji osobních příjmů a výdajů. Z průmyslových indexů pak investoři budou sledovat chicagský index nákupních manažerů a dallaský index výrobní aktivity. V Evropě budou dnes zajímavé informace o vývoji maloobchodních tržeb v Německu a Španělsku, inflaci v Itálii a vývoji hypoték ve Velké Británii.

Mezi 21 společnostmi, které dnes budou oznamovat výsledky v USA, není žádné velké jméno. Investoři tak spíše budou sledovat, kam zítra posunou farmaceutický sektor výsledky společnosti Pfizer nebo nápojový a potravinářský sektor výsledky předního světového producenta piva Molson Coors Brewing a výrobce cereálií Kellog. V Evropě bude situace podobná. Až zítra oznámí výsledky ropné koncerny BP a Royal Dutch Shell.

SG zvýšila rating tabákového výrobce British American Tobacco na Koupit a snížila rating na Drřžet IT společnosti Gemalto a světovému lídrovi v inženýrských dodávkách ropným společnostem Amec Foster Wheeler. Společnosti Genomic Vision bylo sníženo hodnocení na Prodat.

Obchodování na zámořských trzích

Slibné makroekonomické ukazatele a dobré kvartální výsledky Alphabet a Chevron táhly americké akciové trhy v úvodu pátečního obchodování vzhůru. Po týdnu napěchovaném výsledkovou smrští dosud 78 % firem překonalo odhady zisku a 58 % tržeb, což otočilo názor analytiků a místo původního poklesu o 1,6 % nyní předpokládají růst zisku firem v indexu o 1,6 %, což by znamenalo ukončení nejdelší šňůry klesajících kvartálních zisku od finanční krize. Nabrané dopolední tempo však zchladila zpráva FBI o obnovení vyšetřování demokratické prezidentské kandidátky. Index S&P 500 nakonec zakončil páteční obchodování na šestitýdenním minimu se ztrátou 0,3 %. Podle brooklynského ekonomického institutu již investoři zakomponovali do valuací vyšší pravděpodobnost vítezství Hillary Clinton a každá špatná zprava má negativní vliv na trhy. Studie odhadují, že vítězství Donalda Trumpa by mohlo z akciových trhů v USA, Evropě a Asii vymazat až 10–15 % hodnoty.

Asijské energetické akcie dnes ztrácejí v tandemu s ropou v reakci na víkendové jednaní OPEC, které nepřineslo žádnou konkrétní dohodu o omezení těžby ropy. MSCI Asia Pacific Index a cena ropy klesají na měsíční minimum. Japonský Topix ustupuje ze své nejvyšší hodnoty od začátku dubna a Shanghai Composite Index čtvrtým dnem ztrácí. Trhy v Indii a Filipínách mají dnes svátek a neobchodují. Tři největší japonské rejdařské společnosti v reakci na oznámenou fúzi rostou více než 3 %.

Kofola

Podle informací z trhu polský finanční investor Enterprise Investors hodlá prodat svůj 37% podíl ve společnosti. Vzhledem k tomu, že většinový vlastník, rodina Samarasů, neplánuje podíl odkoupit, je jednou z možností prodej přes burzu.

skoleni_13_10

Zprávu vnímáme pozitivně vzhledem k tomu, že akcie Kofoly dlouhodobě trpěly nízkou likviditou. Vyšší podíl by tak podpořil její obchodování a umožnil lépe odrážet hospodářské výsledky společnosti.

Fortuna

Fortuna bude od roku 2018 hlavním partnerem českého fotbalu napříč všemi výkonnostními kategoriemi. Kontrakt byl podepsán na šest let, nicméně finanční podmínky spolupráce nebyly zveřejněny. Neoficiální odhady nákladů se pohybují v rozmezí 40–70 mil. CZK. Fotbal je pro společnost klíčovým sportem, což se projevuje i na objemu sázek, z nichž více jak polovina směřuje právě na fotbal. Potvrzení zprávy zveřejněné v polovině tohoto měsíce má nulový dopad na cenu akcií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).