Hlavní navigace

Volatilita na finančních trzích s blížícím se referendem ve VB opět vzroste

17. 6. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Americký index spotřebitelských cen zpomalil v květnu svůj meziměsíční růst na 0,2 %, meziročně pak tento index přidal 1 %. Ceny očištěné o potraviny a energie taktéž v květnu přidaly 0,2 % m/m, ale meziročně vzrostly o 2,2 %.

Počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti se v minulém týdnu zvýšil o 13 tis. na 277 tis. osob. Počet stávajících žadatelů o podporu se taktéž zvýšil na 2,2 mil osob. • Výhled podnikatelů z okolí Philadelphie v červnu vzrostl na +4 body z – 1,8 bodu v květnu.

Konečná čísla spotřebitelské inflace v květnu v euro zóně potvrdila pokles o 0,1 % y/y celkového indexu cen, což ještě zachránil meziměsíční růst o 0,4 %. Jádrová inflace potvrdila stabilní růst o 0,8 % y/y.

Růst zaměstnanosti v Polsku potvrdil očekávání trhu o květnovém růstu na úrovni 2,8 %. Průměrná hrubá mzda zpomalila tempo růstu na 4,1 % y/y (trh 4,7 %).

České průmyslové ceny v květnu vzrostly o 0,4 % m/m, což znamenalo pokles o 4,8 % y/y. Dovozní ceny prohloubily svůj pokles v dubnu na –7,1 % y/y, vývozní ceny pak na –4,7 % y/y.

Řecko dostane peníze až do konce roku

Euro během čtvrtka ztrácelo proti dolaru až více než jedno procento a kurz se pohyboval pod 1,1150 USD/EUR. Ke konci americké obchodní seance ovšem opět posílilo a dnes se začíná obchodovat na hladině 1,1250 USD/EUR.

Do dnešního obchodování by se neměly zásadním způsobem promítnout zveřejněná data. Americká data o počtu zahájených staveb by měla v květnu zpomalit, když začátek roku byl ve znamení cyklického vrcholu. Dění na evropském kontinentu pak dnes bude ve znamení schválení peněz pro Řecko. Dnes zasedne totiž rada guvernérů (ministři financí zemí euro zóny) Evropského stabilizačního mechanismu, která posvětí včerejší dohodu z neformálního setkání euroskupiny. Celkově by tedy Řecko mělo dostat 10,3 mld. EUR, které mu umožní v červenci splatit půjčku od ESCB (Systém evropských centrálních bank, tedy ne pouze sama ECB, ale i ostatní centrální banky členských států EU). 7,5 mld. EUR bude uvolněno příští týden a zbytek pak v průběhu léta. Celkově by tato suma měla pokrýt plánované finanční potřeby Řecka až do konce roku. Dalším důležitým krokem ohledně řecké situace bude výsledek hodnocení udržitelnosti řeckého dluhu provedené MMF do konce letošního roku. Na základě této analýzy by se MMF měl rozhodnout, jestli se opět zapojí do financování Řecka. Ekonomové SG si myslí, že dohoda z minulého měsíce neumožňuje návrat Řecka na finanční trhy, což ovšem zapojení MMF bude činit problematické. Každopádně problém Řecka by se v krátkém horizontu neměl stát tématem na finančních trzích.

Vývoj kurzu USD/EUR tak dnes opět bude pod vlivem nejistého výsledku britského referenda. Situace ohledně probíhající kampaně se ještě víc zkomplikovala po včerejší vraždě členky britského parlamentu Jo Cox.

Polská ekonomika potvrdí svou růstovou trajektorii

Česká koruna včera mírně korigovala ztráty ze středy, když posílila o haléř na hladinu 27,07 CZK/EUR. Hlavním hybatelem je nervozita trhů spojených s britským referendem. Včerejší zveřejněné makroekonomické údaje totiž na vývoj kurzu měly pravděpodobně pramalý vliv. Průmyslové ceny totiž tímto potenciálem nedisponují. Zvlášť když jejich vývoj zhruba odpovídá očekávání tržních analytiků (0,3 %). V květnu ceny průmyslových výrobců totiž meziměsíčně vzrostly o 0,4 %, což znamenalo druhé zvýšení v řadě. K růstu cen přispělo především zvýšení ceny ropy na světových trzích, která dosáhla na padesátidolarovou hranici. Na druhou stranu byl cenový nárůst brzděn vývojem v potravinářském sektoru, který tak kopíruje vývoj cen zemědělských výrobců. Ty totiž v dubnu ubraly další 2 % m/m a meziročně propadají o 7,1 %.

skoleni_13_10

Ostatní dvě regionální měny včera dále ztrácely. Polský zlotý ubral půl procenta. Makroekonomická čísla v Polsku ukázala na velmi solidní kondici trhu práce. Zaměstnanost v květnu vzrostla o 2,8 % y/y a reálné mzdy přidaly 4,1 % y/y. Maďarský forint pak včera bez zveřejnění makroekonomických dat oslabil o 0,3%.

Dnes se dozvíme více o kondici polského hospodářství. Budou totiž zveřejněny údaje o průmyslovém výstupu a stavebnictví v květnu. Oboje by mělo podle tržního konsenzu zmírnit svoje meziroční poklesy. Květnové maloobchodní tržby by zase měly dále posílit svůj růst. Hybatelem ovšem zůstane volatilita na trzích spojená s blížícím se referendem ve Velké Británii o opuštění EU.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).