Hlavní navigace

Vliv politických rozhodnutí na kurz koruny

13. 10. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Česká měna prochází v posledním půlroce obdobím stabilních zisků vůči zahraničním měnám. Své nejslabší hodnoty si tento rok vybrala v únoru, kdy poklesla ke 29,60 CZK/EUR po doporučení americké investiční banky Goldman Sachs k jejímu prodeji. Co koruně politicky pomáhá anebo naopak ji podráží nohy?

Koruna měla podle jejich analýz klesnout až k hodnotě 32 CZK/EUR. Politici i ekonomové slovně intervenovali ve prospěch české koruny, na kterou bylo pohlíženo stejně jako na maďarský forint či polský zlotý. Přes komparativně lepší stav české ekonomiky se s korunou zacházelo jako s rizikovou měnou a dostala se pod silný tlak. Ten skončil až zrušením zmíněné prognózy, respektive novou prognózou ve prospěch české měny. Od té doby koruna stabilně roste a její růst ještě akceleruje. Na konci září se hodnota koruny držela těsně nad hranicí 25,20 za euro, a to na začátku října vyprovokovalo guvernéra centrální banky Zdeňka Tůmy ke slovní intervenci proti silné měně. Od té doby koruna mírně oslabuje. Podobné téma: Síla britské libry je minulostí, stala se obětí domácí měnové politiky

Politická situace ovlivňuje korunu jen marginálně

V roce 2009 jsme byli svědky mnoha politických zvratů a koruna reagovala buď přechodně, nebo vůbec. Bezprostředně po pádu vlády v březnu letošního roku koruna přechodně oslabila k euru o 50 haléřů. Do týdne však byla naše měna o korunu silnější. Obchodníci si brzy uvědomili, že přes složitou situaci České republiky na politické scéně zůstane výkonnost hospodářství nezměněna. Ba naopak, úřednická vláda byla považována za lepšího hospodáře, zvláště v období před plánovanými předčasnými volbami.

Podívejte se na aktuální kurzový lístek.

Pád vlády v průběhu českého předsednictví EU určitě snížil České republice kredit, ale žádný podstatný krátkodobý efekt na českou korunu to nemělo. Dlouhodobý efekt je diskutabilní a souvisí se sníženou důvěryhodností politiků na mezinárodní scéně. Jeden z dalších faktorů minimální reakce koruny je, že politická krize je jedním z atributů české politiky a obchodníci už přivykli nestabilitě české politické scény. Podobné téma: Je všemohoucí americký dolar odsouzen k zániku?

Deficitní rozpočet má na korunu dlouhodobý vliv

Několik následujících týdnů po pádu vlády koruna přešlapovala na místě se silnou resistencí na úrovni 27,00 CZK/EUR a pak už začala pozvolně stoupat. Tento růst trvá až na drobné korekce prakticky dodnes. Odklad parlamentních voleb přešla koruna bez povšimnutí. Koruna dokonce nereagovala ani na schválení státního rozpočtu. Rekordní výše jeho deficitu neměla na korunu žádný bezprostřední vliv.

Pokud ale budeme uvažovat v dlouhodobém horizontu, vliv deficitů na korunu samozřejmě existuje. Dluhové financování státního rozpočtu zvyšuje peněžní nabídku v ekonomice a tím způsobuje inflaci. Dlouhodobé vysoké deficity mohou dospět až situaci, že stát přestane být schopen své dluhy splácet a je nucen vyhlásit bankrot. Přesně tento scénář proběhl v roce 2002 v Argentině. Důsledkem bylo znehodnocení argentinského pesa k americkému dolaru na čtvrtinovou hodnotu. Také zkušenost Maďarska s expanzivní fiskální politikou by nás měla od dluhového financování odradit. V době příchodu globální krize a nutnosti financování mandatorních výdajů už mělo Maďarsko takovou výši kumulovaných dluhů, že muselo požádat Mezinárodní měnový fond o pomoc. Maďarský forint klesl k euru téměř o 40 % a to vyvolalo další turbulence v jeho ekonomice. Tyto události by měly být pro Českou republiku dostatečným mementem pro dodržování fiskální disciplíny. Podobné téma: Jak porozumět měnovému trhu?

Vývoj kurzu koruny od počátku roku 2009

vyvoj-kurzu-koruny-od-2009

Zdroj: Bloomberg


Co tedy hýbe korunou?

Nejvíce korunu ovlivňují zahraniční ekonomické zprávy. Když se situace na globálních trzích zhoršuje, hledají investoři bezpečný přístav a české měny se zbavují. To platí samozřejmě i obráceně. Díky propojenosti středoevropských měn se obvykle celý region pohybuje v jednom směru. Českou korunu ovlivňují také výsledky z domácí ekonomiky. Mezi nejsledovanější fundamenty patří vývoj HDP, obchodní bilance, nezaměstnanost a inflace. Koruna ale na tyto ukazatele reaguje bezprostředně pouze velmi omezeně.

skoleni_29_6

Vývoj kurzu koruny v prvním pololetí roku 2010

Neočekává se, že by politická situace byla v následujícím roce hybatelem koruny. Domácí události roku 2009 by se skutečně těžce přebíjely. Deficitní financování korunu mírně ovlivňuje, ale ve srovnání s ostatními faktory je tento vliv minimální. Vývoj kurzu nyní záleží primárně na rychlosti globálního oživení. V případě oživení ve tvaru „V“ můžeme počítat s dalším posilováním koruny. Takto jednoznačný scénář se ale v současné době zdá nepravděpodobný. Cesta k oživení se zdá být v tuto chvíli bolestivější a delší. Česká ekonomika by se opět mohla dostat do problémů a společně s ní by oslabovala i koruna. Podobné téma: Proč některé měny ztrácejí půdu pod nohama?

Autor je analytikem společnosti X-Trade Brokers.

Anketa

Čeho se nejvíce obáváte?

Autor článku

Autor je analytikem společnosti X-Trade Brokers Česká republika
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).