Hlavní navigace

Vláda zvažuje tollingové financování, které by umožnilo postupné uzavření šachet OKD

14. 1. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Vláda zvažuje varianty financování NWR. Stát by určil nebo založil společnost, která by si vzala úvěr od banky a z něj by platila chod vybraných šachet OKD tak, aby je bylo možné uzavírat postupně.

Hlavní události

Unipetrol oznámil opětovné zvolení M. Kastelika do funkce člena představenstva.

Vláda zvažuje tzv. tollingové financování, které by umožnilo postupné uzavření šachet OKD.

Západoevropské akcie by dnes měly otevřít poklesem přibližně o 1 %.

Z makroekonomických ukazatelů dnes budou zveřejněny např. pravidelné týdenní údaje z amerického trhu práce.

Výsledková sezóna v USA dnes nabídne čísla o hospodaření investiční banky JPMorgan nebo technologické společnosti Intel.

Analytici Société Générale nově doporučili prodat akcie americké banky Morgan Stanley.

Obchodování na zámořských trzích

Hlavní americké akciové indexy včera otevřely menším růstem, nakonec ale prudce klesly. Jedním z důvodů obratu byla změna nálady v energetickém sektoru, který srazila zpráva o růstu amerických zásob ropy, což vytváří tlak na další pokles ceny černého zlata. Více než 3 % včera odepsal technologický Nasdaq nebo index menších společností Russell 2000, který se tím dostal do medvědího trhu.

Negativní sentiment zůstal i většině asijských trhů, když např. japonské indexy klesly o 2,5 % do blízkosti ročních minim. Indonéské akcie klesaly v reakci na silné výbuchy v tamní metropoli. Naopak čínské burzy se dokázaly vymanit z úvodních ztrát, když růst táhly zejména menší emise.

NWR

Podle Lidových novin zvažuje vláda tzv. tollingové financování NWR. Stát by určil nebo založil společnost, která by si vzala úvěr od banky a z něj by platila chod vybraných šachet OKD tak, aby je bylo možné uzavírat postupně. Podle kuloárních úvah by tuto roli mohly mít Severočeské doly ze skupiny

skoleni_29_6

ČEZ

Jasněji ohledně další budoucnosti NWR a jednotlivých dolů by mohlo být již po dnešní schůzce mezi vládou a představiteli i věřiteli firmy. ČEZ doposud zájem o aktiva OKD odmítal.

Unipetrol

Společnost Unipetrol včera informovala o opětovném zvolení pana Mirosława Kastelika do funkce člena představenstva s účinností k 6. únoru. Zpráva by podle našeho názoru neměla mít vliv na cenu akcií.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).