Hlavní navigace

Vláda nebude kupovat těžební společnost OKD

4. 12. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ministr průmyslu Jan Mládek včera řekl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg, že stát nebude kupovat těžební společnost OKD, která je klíčovým aktivem NWR.

Šéf pojišťovny VIG předčasně opustí své funkce kvůli sporům ohledně strategie firmy. Většinový vlastník pivovaru PLG nabízí odkoupit zbývající akcie. Včera jsme zvýšili doporučení pro akcie Pegas Nonwovens z „prodat“ na „koupit“. Roční cílová cena ovšem mírně klesla ze 819 Kč na 800 Kč za kus. Západoevropské akciové indexy by dnes měly otevřít propadem o další procento. Z makroekonomických ukazatelů dnes bude klíčový listopadový report z amerického trhu práce.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akciové indexy včera navázaly na propad evropských burz, který přišel poté, co rozhodnutí ECB o dalším nastavení měnové politiky nesplnilo optimistické očekávání investorů, když nebyl zvýšen měsíční objem odkupu aktiv. Americké burzy odepsaly zhruba 1,5 %, když pokles alespoň částečně brzdil lepší než očekávaný růst továrních objednávek za říjen a pozitivní dopad oslabení dolaru na akcie firem s mezinárodní působností. V červených číslech ale i tak skončily prakticky všechny sektory. Noční obchodování na asijských trzích bylo také ve znamení poklesu. Například japonské indexy odepsaly přibližně 2 %, když posílení jenu sráželo akcie exportérů. Ve ztrátách dnes jsou také čínské burzy, za celý týden však tamní pevninské indexy přidávají 2–3 %.

New World Resources

Ministr průmyslu Jan Mládek včera řekl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg, že stát nebude kupovat těžební společnost OKD, která je klíčovým aktivem NWR. Podle něj by totiž bylo naprosto neakceptovatelné vložit do dluhem zatížené společnosti veřejné peníze. J. Mládek dokonce uvedl, že OKD by v současné době bylo drahé i za symbolickou jednu korunu. Komentáře ministra průmyslu potvrzují náš negativní výhled pro společnost NWR v současné podobě. Jsme velmi skeptičtí ohledně toho, že by se našli investoři ochotní vložit do NWR další kapitál, který zřejmě bude brzy potřebovat. Reálným scénářem je proto podle nás likvidace firmy již v příštím roce. Těžební aktiva nezatížená dluhem (tj. zejména OKD) by ale po případném bankrotu NWR za určitých okolností mohla být atraktivní jak pro soukromé investory, tak případně i pro stát. Zájmem vlády jistě bude zabránit okamžitému ukončení těžby na Ostravsku.

Vienna Insurance Group

Pojišťovna VIG včera oznámila, že CEO a předseda představenstva Peter Hagen po vzájemné dohodě opustí ke konci roku své funkce a jeho nástupkyní bude Elisabeth Stadler. Podle VIG za tím stojí rozdílné názory ohledně strategie firmy. P. Hagen měl kontrakt až do června roku 2018. Nečekaná změna a spory ve vedení firmy mohou odradit některé investory a tlačit na pokles ceny akcií VIG.

Pivovary Lobkowicz Group

Společnost Lapasan dnes ráno zveřejnila nabídku na odkup všech zbývajících akcií pivovaru PLG po 208 Kč za kus. Tento krok se očekával poté, co Lapasan v září dokončil koupi 79,4% podílu v PLG za stejnou cenu. 70 % Lapasanu vlastní čínská investiční společnost CETF, 20 % J&T a 10 % šéf PLG Zdeněk Radil. Nabízená cena představuje 2,5% prémii oproti poslední ceně akcií na trhu, a proto by akcie PLG mohly reagovat mírným růstem.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).